scenariusz - Publiczne Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu

Transkrypt

scenariusz - Publiczne Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu
SCENARIUSZ
Temat: Przestrzeń kształtuje umiejętności matematyczne.
Klasa III b
Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
Cel główny: konstruowanie figur przestrzennych, przekroje figur przestrzennych, budowanie
wielościanów foremnych i wielokątów foremnych oraz wielokątów gwiaździstych,
powtórzenie własności wielokątów i figur przestrzennych.
Cele operacyjne :
•
uczeń zna pojęcie figur płaskich i przestrzennych i dobrze nimi operuje,
•
uczeń potrafi odczytywać, analizować i interpretować własności figur,
•
uczeń potrafi wykonać polecenia dotyczące wykonania poszczególnych poleceń na
komputerze.
•
uczeń kształci pojęcie bryły obrotowe.
Metoda: praca z komputerem w grupach dwuosobowych.
Środki, pomoce: komputery, programy na stronach;
1) http://www.jolam.republika.pl/
2) http://dzamik13.republika.pl/
Uwaga: Scenariusz tej lekcji został opracowany w oparciu o wykorzystanie w/w stron.
Przebieg lekcji:
1) Uczniowie przechodzą na wspomnianą wyżej stronę(1).
KROK 1
Polecamy uczniom przejście :
I Analizowanie konstrukcji walca – model interaktywny
Walec na rysunku obok powstaje poprzez obrót prostokąta ABDC wokół osi AC.
Używając myszki sprawdź właściwości tej bryły
Terminologia
odcinek BD nazywamy tworzącą l
odcinek AB jest promieniem podstawy r ,
koło o środku A jest podstawą dolną
koło o środku C jest podstawą górną , odcinek AC jest wysokością walca h
Wzory
Pole powierzchni całkowitej:
Pc = 2·πr² + 2πr·h
Pole powierzchni bocznej:
Pb = 2πr·h
Objętość walca:
V = πr²·h
KROK 2
Polecamy uczniom przejście :
II Konstrukcja walca – animacja
Punkt A porusza się po okręgu koła będącego rzutem podstawy walca na płaszczyznę ekranu,
obrazuje ruch punktu A1 po okręgu podstawy walca ( animacja pokazuje powstanie walca
poprzez obrót prostokąta oznaczonego szarym kolorem).
KROK 3
Polecamy uczniom przejście :
III Walec – przekrój poprzeczny
Po przecięciu płaszczyzną równoległą do podstawy walca, otrzymujemy przekrój poprzeczny, którego obrazem
jest koło ośrodku w punkcie O.
Używając myszki porusz punkty C lub G aby sprawdzić zachowanie konstrukcji.
KROK 4
Polecamy uczniom przejście :
IV Walec – przekrój osiowy
Po przecięciu płaszczyzną zawierającą oś obrotu walca, otrzymujemy przekrój osiowy, którego
obrazem jest prostokąt EFGH.
Używając myszki porusz punkty C lub E aby sprawdzić konstrukcję.
2) Postępujemy podobnie omawiając stożek i kulę.
Uczniowie przechodzą na stronę(2).
Uczniowie obserwują bryły obrotowe: powstawanie oraz przekroje poprzeczne i osiowe figur
3) Postępujemy podobnie omawiając wielościany i wielokąty foremne ( gwiaździste )
Uczniowie przechodzą na stronę(1).
PRACA DOMOWA
Uczniowie otrzymują na kartkach adresy stron z których korzystali na lekcji.
Polecenie: Sprawdź się: Rozwiąż test.
Lekcję przygotowała i przeprowadziła
mgr Elżbieta Dankowska – nauczyciel matematyki.
Lekcja odbyła się w sali komputerowej.
W przeprowadzeniu i przygotowaniu lekcji pomagał
mgr Tadeusz Wrzodak – nauczyciel informatyki.
Lekcję obserwowała
mgr Wiesława Długaszek – nauczyciel matematyki.
PUBLICZNE GIMNAZJUM
IM. KAWALERII POLSKIEJ
W SUSZU
SUSZ, 14.04.2005 ROK