TEMAT: POZNAJEMY SIĘ WZAJEMNIE przełamanie „pierwszych

Transkrypt

TEMAT: POZNAJEMY SIĘ WZAJEMNIE przełamanie „pierwszych
PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH KLASĘ
TEMAT: POZNAJEMY SIĘ WZAJEMNIE
CELE:
9 przełamanie „pierwszych lodów” w klasie,
9 bliższe poznanie się uczniów,
9 budowanie klimatu wzajemnego zaufania, życzliwości i szczerości.
METODY I FORMY:
krąg, praca w zespołach, samodzielne wypowiedzi uczniów na forum grupy,
rundka, tworzenie drzewa,
POTRZEBNE MATERIAŁY:
karteczki-listki, plakat z rysunkiem drzewa, klej, flamastry.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie i wykonanie czynności organizacyjnych.
2. Podanie tematu i celów zajęć.
3. Prośba o stworzenie kręgu wg reguły:
Mam na imię ............. (tu uczestnik podaje swoje imię, dostawia krzesło,
siada). Moje miejsce po prawej stronie jest wolne, zapraszam na nie osobę,
która tak jak ja lubi/nie lubi ..................... .
W ten sposób wszyscy uczniowie tworzą krąg, przy okazji dowiadują się
czegoś na swój temat.
4. Uczestnicy siedzą w kręgu, teraz każdy z nich będzie musiał określić swój
nastrój. Jako pierwszy wystąpi ochotnik, potem uczniowie mówić będą po
kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Jestem ............ (przypomina swoje imię i wybiera cyfrę z dziesięciostopniowej
skali na określenie swego nastroju). Mój nastrój oceniłbym na ...................,
ponieważ..................................... .
SKALA NASTROJU
O
najgorszy z możliwych
10
najlepszy z możliwych
5. Losowanie listków – uczniowie losują potem kartoniki w kształcie liści
podzielone na cztery pola. Na odwrocie każdego liścia jest cyfra, na
podstawie wylosowanych numerków uczniowie dobierają się w 3osobowe grupki.
6. Wypełnianie listków.
W cztery pola listków uczniowie wpisują lub wrysowują informacje o sobie
wg schematu:
MOJA RODZINA
MOJE HOBBY
MÓJ IDOL
?…
U góry listka wpisują swoje imię.
7. Ćwiczenie „zalety”.
W ostatnie puste pole uczniowie wpiszą teraz swoje zalety, ale tylko te, które
zauważył u nich któryś z kolegów. Wymieniają uwagi, propozycje,
porozumiewają się.
8. Następnie uczestnicy zajęć omawiają po kolei swoje listki. Grupa może
zadawać dodatkowe pytania. Po zakończeniu prezentacji uczeń podchodzi
do schematu drzewa i przykleja swój listek. W ten sposób powstaje
klasowe drzewko.
PODSUMOWANIE:
Omówienie ćwiczeń, wskazanie czego nowego dowiedzieliśmy się o
sobie, co nas zdziwiło, co ucieszyło itp.
Ponowne pytanie o nastrój, jak się zmienił, czy się pogorszył, czy
poprawił.
Zakończenie – życzenia uśmiechu na resztę dnia.

Podobne dokumenty