Temat lekcji: NARKOTYKI? Nie, nie biorę.

Transkrypt

Temat lekcji: NARKOTYKI? Nie, nie biorę.
Konspekt lekcji wychowawczej dla gimnazjów i szkół średnich realizowanej w ramach akcji profilaktyki narkotykowej
„Ufaj mądrze" organizowanej przez Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks we współpracy z Przychodnią
Psychosomatyczną Prohominis.
Konspekt lekcji wychowawczej
Temat lekcji: NARKOTYKI? Nie, nie biorę.
Odbiorca: dzieci i młodzież szkół gimnazjalnych i średnich
Dział tematyczny: Profilaktyka uzależnień
1. CELE LEKCJI
Cel na poziomie świadomości:
Młodzież/uczniowie mają świadomość ryzyka podejmowanego w momencie sięgnięcia po
substancje odurzające - narkotyki lub dopalacze
Cele na poziomie wiedzy:
 Młodzież zna konsekwencje, wynikające ze stosowania niedozwolonych substancji
 Młodzież zna efekty działania i skutki uboczne najpopularniejszych narkotyków i dopalaczy
 Młodzież wie, że kupując nielegalne środki odurzające nigdy nie ma pewności jaki jest ich
faktyczny skład
Cele na poziomie umiejętności:
 Młodzież potrafi skutecznie uargumentować dlaczego nie warto próbować narkotyków i
dopalaczy
 Młodzież potrafi udzielić pomocy osobie zatrutej narkotykami/dopalaczami
 Młodzież potrafi wymienić jakie konsekwencje grożą osobie będącej w posiadaniu substancji
odurzających
2. METODA I FORMA PRACY
Metoda pracy:
 wykład w oparciu o prezentację
Środki dydaktyczne
 ankiety wydrukowane na kartach papieru w dwóch kolorach – kolor nr 1 rozdawany na
początku lekcji, kolor nr 2 po prezentacji
 rzutnik i komputer – do prezentacji program Power Point
 najnowsze doniesienia prasowe w temacie zatrucia narkotykami, dopalaczami
3. CZAS REALIZACJI
Przewidywany czas realizacji lekcji - 40 minut (bez prezentacji wyników ankiety)
1
Konspekt lekcji wychowawczej dla gimnazjów i szkół średnich realizowanej w ramach akcji profilaktyki narkotykowej
„Ufaj mądrze" organizowanej przez Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks we współpracy z Przychodnią
Psychosomatyczną Prohominis.
4. PRZEBIEG LEKCJI
I. Powitanie klasy
II. Wprowadzenie do tematu.
III. Wypełnienie ankiet przez uczniów.
IV. Prezentacja multimedialna pt. „Narkotyki? Nie, nie biorę”
V. Pytania i uwagi do treści przedstawionej w prezentacji
VI. Ponowne rozdanie ankiet przeznaczonych na koniec zajęć. Zebranie ankiet
 opcja nr 1 - prezentacja wyników ankiet po przeprowadzonej lekcji
 opcja nr 2 - prezentacja wyników ankiet na kolejnej lekcji
2

Podobne dokumenty