KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3
Transkrypt
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3-5 lat Temat zajęć: Bawmy się wesoło. Cele ogólne: - wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny - zachęcanie do wspólnej zabawy - aktywne uczestnictwo w zajęciach Cele szczegółowe: dziecko: - potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziećmi i nawiązać z nimi kontakt - ćwiczy w pogodnym, wesołym nastroju - potrafi wyrażać poprzez ruch pozytywne emocje i nadmiar energii - zdobywa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu - poznaje i akceptuje swoje ciało oraz samego siebie - tańczy w rytm muzyki - poznaje swoje możliwości fizyczne - koncentruje się na sobie, swoim ciele Czas trwania zajęć: 30 min. Metody: - metoda Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona - elementy metody relaksacyjnej Formy pracy: - indywidualna - grupowa Miejsce ćwiczeń: sala Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną, Edvard Grieg Poranek, Przebieg zajęć: 1. Powitanie poszczególnymi częściami ciała: wszystkie dzieci witają się rękami, plecami, brzuszkami, biodrami, barkami, łokciami, kolanami, stopami, nosami, uszami, czołami. 2. Dzieci leżą i czołgają się na brzuchu. 3. Dzieci leżą i czołgają się na plecach. 4. „Karuzela”- w pozycji siedzącej dzieci wirują wokół własnej osi – obie strony na przemian. 5. Dzieci przesuwają się na pośladkach – w przód i tył. 6. Dzieci turlają się po podłodze. 7. Dzieci siedzą w kole i wykonują śmieszne miny. 8.Ćwiczenia oparte na metodzie Kinezjologii P. Dennisona. Uczestnicy stoją w sali swobodnie, tak by mogli wykonywać ćwiczenia. Prowadzący kolejno demonstruje: - dotykanie prawą ręką lewej stopy i odwrotnie: prawą ręką lewej stopy ( ćwiczenie wykonujemy przy zgiętej nodze w kolanie) - dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana i na przemian: lewą ręką prawego kolana - dotykanie lewą ręką prawego biodra i prawą ręką lewego biodra naprzemiennie- ćwiczenia te wykonujemy najpierw z przodu ciała, następnie za plecami - unoszenie lewej ręki w górę bokiem i jednoczesny wypad prawej nogi w bok ( ręka i noga wyprostowana) 9. Zabawa Rowerek. Dzieci dobierają się w pary, dotykają się stopami udając jazdę rowerka- na przemian naciskając stopami. 10. Zabawa Mostek. Dzielimy dzieci na dwie grupy, dzieci z grupy wskazanej przez nauczycielkę tworzą mostek, dzieci z drugiej grupy próbują pod nim przejść. 11. Relaks przy muzyce „Edvard Grieg Poranek” - w rytm „tańczą” poszczególne części ciała, z wykorzystaniem kolorowych wstążek, najpierw ręce, potem nogi, głowa, ramiona, biodra i na koniec tańczy całe ciało. Przygotowała: mgr Kinga Mateja