Treści programowe:

Transkrypt

Treści programowe:
Scenariusz lekcji „Układ nerwowy człowieka” – klasa VI
Treści programowe:

budowa układu nerwowego człowieka,

rola i znaczenie układu nerwowego człowieka,

rola i znaczenie odruchów w życiu człowieka.
Cele lekcji:
a) Wiadomości
Uczeń:

wie, jakie są funkcje układu nerwowego,

zna pojęcia: mózg, rdzeń kręgowy, nerwy czaszkowe i obwodowe,

wie, co to jest odruch i jakie są jego rodzaje.
b) Umiejętności
Uczeń:
 wyjaśnia rolę układu nerwowego w funkcjonowaniu organizmu,
 wskazuje elementy budowy układu nerwowego człowieka,
 charakteryzuje pojęcia: odruchy warunkowe i bezwarunkowe.
c) Postawy
Uczeń:
 docenia rolę układu nerwowego w codziennym funkcjonowaniu człowieka,
 współpracuje w zespole.
Metody:
 pogadanka,
 obserwacja,
 doświadczenie,
Formy pracy:
 indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
 model budowy układu nerwowego człowieka,
 komputery z dostępem do Internetu,
 karta pracy,
 podręcznik (s. 188-190),
 zeszyt ucznia (s. 95-96).
Przygotowanie do lekcji:
Nauczyciel przygotowuje karteczki w trzech kolorach: czerwonym,
zielonym i niebieskim, w ilości odpowiadającej liczbie uczniów w klasie.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Uczniowie losują karteczki. W ten sposób powstają 3 grupy: niebiescy, zieloni
i czerwoni.
3. Każdej z nich nauczyciel udostępnia komputer.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie na podstawie wiadomości z podręcznika (s. 188-189) oraz modelu
budowy układu nerwowego poznają elementy układu nerwowego człowieka.
2. Nauczyciel poleca, aby grupa czerwonych poszukała w Internecie informacji
na temat budowy mózgu i pełnionych przez niego funkcji. Grupa zielonych na
podstawie danych z Internetu opracowuje budowę i funkcje rdzenia kręgowego, a
grupa niebieskich budowę i funkcje nerwów. W ten sposób każdy z uczniów staje
się ekspertem w ramach opracowywanego zagadnienia.
3. Po opracowaniu zagadnień nauczyciel dzieli uczniów na trzyosobowe grupy.
W każdej z nich musi się znaleźć ekspert z grupy czerwonych, zielonych i
niebieskich.
Eksperci przekazują kolegom wiadomości zdobyte w grupach eksperckich. W ten
sposób każdy z uczniów poznaje budowę i funkcje całego układu nerwowego
człowieka.
4. Następnie nauczyciel wyjaśnia pojęcie odruchu. Podaje przykłady odruchów
warunkowych i bezwarunkowych.
Odruch jest to automatyczna odpowiedź organizmu na bodziec docierający ze
środowiska za pośrednictwem (ośrodkowego) układu nerwowego. Odruch
bezwarunkowy to mruganie powiekami, gdy coś wpadnie do oka. Przykładem
odruchu bezwarunkowego jest też zwężanie się źrenicy oka pod wpływem
światła. Odruch warunkowy to na przykład połykanie pokarmu.
5. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karty pracy i wypełniają je (zał. nr 1).
Faza podsumowująca
1.Uczniowie podsumowują lekcję, konstruując mapę mentalną „Układ nerwowy
człowieka".
2. Zadanie domowe
Wykonaj ćwiczenia 1, 2, 3 ze s. 95-96 Zeszytu ucznia.
Załącznik nr 1
Karty pracy – Odruchy warunkowe i bezwarunkowe.

Podobne dokumenty