Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5

Transkrypt

Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5
K — KOŹLE dn. 17. 03.04.r
Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5-letnich z obszaru edukacji
przyrodniczej
Podstawa programowa: Ukazanie zmian zachodzących w przyrodzie w związku ze
zjawiskami atmosferycznymi. Siew i sadzenie roślin łatwo wschodzących (przede
wszystkim warzyw nadających się do spożycia w stanie surowym). Udział w ich
pielęgnowaniu i rozumienie potrzeby podlewania.
Temat: Zakładamy ogródek - planowanie i zakładanie własnej hodowli.
Cele operacyjne: Dziecko:
• potrafi rozpoznać i nazwać podstawowe narzędzia ogrodnicze,
• zapoznaje się z pracą ogrodnika i czynnościami jakie wykonuje,
• bogaci słownictwo o wyrazy: pielić, chwasty, nawożenie, rzeżucha, natka,
• próbuje globalnie czytać wyrazy połączone z obrazkiem,
• ćwiczy mięśnie narządów mowy,
• poznaje czynniki niezbędne do rozrostu roślin,
• potrafi inscenizować treść słów nauczycielki,
• poznaje wygląd różnorodnych nasion, klasyfikuje je wg kształtu, koloru,
• Zakłada hodowlę fasoli, cebuli, pietruszki, rzeżuchy – rozumie cel wykonywanych
Działań, planuje czynności , próbuje dokonywać podziału pracy.
Środki wspomagające: Pani ogrodnik z narzędziami ogrodniczymi, ilustracje
z narzędziami i napisy globalne (łopata, grabie, widły, pazurki, konewka, motyka, cebula,
fasola, kukurydza, rzeżucha), wiersz R. L. Stevensona pt. „ Ogrodnik," wiersz I. Salach
pt.: „ Ogrodnicy," słowa piosenki „ Wiosna w ogródku," płyta CD z utworem
Czajkowskiego „ Walc kwiatów," ilustracja : „ co jest potrzebne roślince do jej wzrostu,"
nasiona (kukurydzy, rzeżuchy i różnego rodzaju fasoli), cebula, pietruszka, słoiki, wata,
gaza, ziemia, woda, miseczki.
Przebieg zajęcia:
1.Rozmowa z dziećmi w bezpośrednim kontakcie z ogrodnikiem.
2.Słuchanie wiersza R. L. Stevensona pt.: „Ogrodnik."
„OGRODNIK"
Ogrodnik dużo mówić nie chce,
Każe mi chodzić po ścieżce,
Nie daje dotknąć swoich narzędzi,
Na klucz je zamyka (...)
Ciągle pracuje: robi porządki,
Podlewa róże, lub kopie grządki
Sieje coś, sadzi, kosi trawę,
Nie da się wciągnąć w żadną zabawę.
Śmieszny ogrodnik ! Przeminie lato,
Zimą i tak nie będzie kwiatów,
W pustym ogrodzie, wśród gołych krzaczków
Będzie się musiał rozstać z taczką.
Przecież to prawda oczywista:
Lato powinien wykorzystać.
Na pewno większą miały przyjemność
Gdyby się bawił w Indian ze mną.
3. Obserwacja podstawowych narzędzi ogrodniczych. Zapoznanie z ich
napisami
globalnymi połączonymi z obrazkami.
4.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza I. Salach pt. „ Ogrodnicy."
„OGRODNICY"
Idą ,idą ogrodnicy. Tup!
Niosą grabki i łopatki. Hej!
Będą spulchniać ziemię
Aby lekko było
Puk, puk, puk łopatką
Szu, szu, szu grabkami.
Tryśnie woda z konewki
Na nasze grządeczki.
5.Rozmowa przy obrazku : „ Co potrzebują rośliny.” Zapoznanie dzieci z
wymaganiami roślin (woda, światło, ciepło, spulchnianie).
6.Zabawa ruchowa: „Rosną roślinki."
Dzieci przykucają, są małymi „ziarenkami," które mieszkają w ziemi. Gdy słychać
muzykę, dzieci w jej rytmie zaczynają pomalutku „rosnąć" unoszą ręce, wywijając nimi
w różne strony, chcąc się przedostać na powierzchnię ziemi, powolutku unoszą się do
góry, rozchylając ręce na boki, gdyż już dojrzały, są dojrzałą roślinką, gdy muzyka
ucichnie, dzieci rośliny powoli przechodzą do pozycji wyjściowej, gdyż słonko grzało
za mocno i roślinki obeschły. Gdy słyszą muzykę, to jakby spadł deszcz i roślinki na
nowo ożywają.
7.Pożegnanie pani ogrodniczki, która daje nam „niespodziankę," -nasionka.
8.Oglądanie gołym okiem i przez lupę, a także zapoznawanie poprzez inne zmysły
(dotyk, węch),nasion, cebuli - rozróżnianie i klasyfikowanie nasion.
9.Planowanie wraz z dziećmi, kolejności wykonywania etapów: „ zielonego ogródka,"
w kąciku przyrodniczym, z jednoczesnym podziałem na grupy i recytacją wiersza
pt. : „Wiosna w ogródku."
„Wiosna w ogródku"
Gdy wiosna w ogródku przegna resztki zimy,
to skopane grządki równo pograbimy.
Zrobimy w nich rowki,
tam nasionka spoczną, siane
rzadko,
aby nie było im tłoczno.
Wtedy bardzo ładnie poprosimy słonko,
aby przygrzewało tym naszym roślinkom,
potem poprosimy uprzejmie chmureczkę,
aby nasze grządki podlała troszeczkę.
I - grupa - rysuje na kartonikach umowne znaki i koloruje je (oznaczenia danych
roślinek),
II - grupa - nakłada gazę na słoiki,
III - grupa - wykłada watą pojemniczek,
Jedno z dzieci wykonuje rowek, inne wsadza nasionka, kolejne podlewa, jeszcze inne
dziecko umieszcza odpowiedni znak w wyznaczonym miejscu. Następnie kilkoro dzieci
sypie na watę ziarenka rzeżuchy i obficie polewają wodą. Każde z dzieci bierze słoik
z gazą, do którego wrzuca jedno ziarenko fasoli i nalewa tyle wody, aby ziarenko było
w wodzie.
10. Sprzątanie po skończonej pracy i zaznaczenie na karcie obserwacji nasionka fasoli
i cebuli.
Opracowała i przeprowadziła
Violetta Jaworska