Warsztaty filmowe - scenariusz zajęć

Transkrypt

Warsztaty filmowe - scenariusz zajęć
Karolina Balmas
Absolwentka edukacji artystycznej
w zakresie sztuk plastycznych UMCS w Lublinie
Stowarzyszenie Dla Ziemi
Scenariusz warsztatów filmowych dla dzieci z Ośrodka Uchodźców w Łukowie
Temat: Tworzymy film – Jesteśmy latawcami
1.
2.
3.
4.
5.
Zagadnienia programowe i ćwiczeniowe
Cele
Środki dydaktyczne
Materiały
Przebieg zajęć, czas pracy
Zagadnienia programowe:




Zapoznanie z obsługą kamery oraz podstawowymi zasadami potrzebnymi do stworzenia
estetycznego obrazu filmowego
Zapoznanie z zasadami tworzenia fabuły, scenariusza filmowego, planowania scenografii,
budowania atmosfery filmu dźwiękiem i obrazem
Wykorzystanie twórczego i kreatywnego myślenia prowadzącego do stworzenia
wspólnego filmu realizującego wskazany temat
Integracja oraz współpraca grupowa
Cele:
Cel ogólny: Poznanie sprzętu rejestrującego-kamery, jego obsługi. Zapoznanie się z terminologią
filmową, zasadami, które pomogą zrealizować dobre ujęcia filmowe. Wzbudzenie twórczego
myślenia wśród dzieci. Zdobycie umiejętności prostego montażu filmowego. Interaktywne tworzenie
scenariusza, aranżacja sytuacji, wykorzystywanie rekwizytów przygotowanych przez nauczyciela.
Dzieci będą pracowały z kamerami, próbując zobrazować wskazany temat, każde z nich dostanie
kamerę i swoimi zdjęciami przyczyni się do stworzenia wspólnego filmu. Każde dziecko będzie miało
szansę odnieść się do tematu w sposób indywidualny z wykorzystaniem wyobraźni oraz
przygotowanych wcześniej artykułów , pozostając przy tym otwartym na sugestie nauczyciela i innych
dzieci.
Efekty wspólnej pracy pojawią się w internecie na portalu youtube oraz stronie stowarzyszenia Dla
Ziemi. Film zostanie również rozdany dzieciom na płytach CD.
Cele operacyjne: Uczeń zna:
-definicję filmu oraz podstawowe informacje potrzebne do realizacji dobrych ujęć filmowych
-obsługę kamery
- obsługę prostego, darmowego programu montażowego Windows Movie Maker
Cele wychowawcze:




Rozwijanie i stymulowanie wyobraźni twórczej
Pobudzanie kreatywnego oraz obrazowego myślenia
Rozwijanie ekspresji plastycznej, aktorskiej
Umiejętność wykorzystania ograniczonej przez nauczyciela ilości materiałów do realizacji
tematu
Środki dydaktyczne:


Przykładowy film realizowany przez dzieci wyświetlany na laptopie
4 kamery HD
Zdecydowałam się na użycie powyższych środków dydaktycznych ponieważ wzbogacają
czynności nauczyciela i ucznia. Przykładowy film stworzony przez dzieci w podobnym wieku,
zachęci uczniów do działań, pokaże jak nieograniczone możliwości daje nam medium jakim
jest kamera. Dzieci będą indywidualnie pracować z kamerami pod okiem nauczyciela,
rejestrując w plenerze materiał potrzebny do zobrazowania tematu.
Materiały:

2 latawce, samoloty z papieru, papierowe ptaszki, zwiewne chusty i szale, balony, serpentyny
Przebieg zajęć:







Czynności porządkowo organizacyjne
Podanie tematu, wprowadzenie w problematykę lekcji
Wyjaśnienie pojęcia film, przedstawienie przykładów filmu stworzonego przez dzieci przy
użyciu kamery HD, kamerki w telefonie.
Przedstawienie tematu : „Jesteśmy latawcami”
Pogadanka na temat zadania, zapoznanie z obsługą kamer, wiedzą niezbędną do
prawidłowego kadrowania obrazu, prostymi zabiegami uatrakcyjniającymi film
Wspólne filmowanie w plenerze latawców, samolotów i ptaków papierowych, aranżacja ujęć
za pomocą prostej gry aktorskiej dzieci z użyciem rekwizytów zapewnionych przez
nauczyciela
Przerzucenie filmów do komputera i zapoznanie dzieci z podstawami montażu za pomocą
prostego programu montażowego Windows Movie Maker

Wspólny dobór dźwięku do stworzonych obrazów
Przewidziany czas:

3 godziny na jedna grupę dzieci rozbite na dwa spotkania