Jak pomagać innym - Kuratorium Oświaty w Lublinie

Transkrypt

Jak pomagać innym - Kuratorium Oświaty w Lublinie
SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat zajęć: "Nie ma na świecie tak skrzywdzonego przez los człowieka, który nie mógłby
dopomóc innym" (Maria Kann),czyli jak pomagać innym.
Cele ogólne:
- dążenie do rozwoju osobowości i człowieczeństwa młodego człowieka.
-wzbudzanie w uczniach chęci niesienia pomocy innym –koleżankom i kolegom
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczniowie powinni:
-rozumieć konieczność pomagania drugiemu człowiekowi
-widzieć potrzebę zaangażowania się w pomoc innym( pomoc w odrabianiu lekcji, wolontariat)
-być uwrażliwieni na pomoc innym
Metody zajęć: praca w grupach, dyskusja
Pomoce: kartki z opisem sytuacji
Przebieg zajęć:
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat i chwilę rozmawia o wykorzystanym cytacie. Wyjaśnia
wspólnie z uczniami definiuje pojęcie :pomoc koleżeńska i podaje jej zasady.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje kartkę z opisem sytuacji, w
której znalazła się osoba potrzebująca pomocy. Na tej samej kartce wymienione zostały również
osoby, które mogłyby tej pomocy udzielić. Zadaniem każdej z grup jest określenie, w jaki sposób
wymienione osoby mogą pomóc potrzebującemu.
Grupa 1:
Sytuacja: W hospicjum od kilku miesięcy przebywa Wasz kolega z klasy, dziesięcioletni Marek. Nie
chodzi, cały czas musi przebywać w łóżku.
Osoby:
-kolega z klasy
Grupa 2:
Uczennica szkoły podstawowej ma problemy z nauką. W ubiegłym roku ciężko zachorowała i
opuściła wiele lekcji. Co prawda zdała do szóstej klasy, ale nie radzi sobie ze względu na
zaległości.
Osoby:
-koleżanka z klasy
-rodzice
Grupa 3:
Koleżanka z klasy od kilku tygodni jest nieszczęśliwie zakochana. Ponieważ wybranek jej serca nie
zwraca na nią najmniejszej uwagi, przestała nawet chodzić do szkoły. Już od kilku dni opuszcza
lekcje, a wiadomo ,że jest zdrowa.
Osoby:
-koleżanka z klasy
-pedagog szkolny
-rodzice
Grupa 4:
W Twoim sąsiedztwie mieszka mały ,siedmioletni chłopiec. Dwa lata temu potrącił go samochód.
Od tamtej pory jeździ na wózku inwalidzkim, często choruje.
Osoby:
-koleżanka z klasy
-nastoletni sąsiad
Na wykonanie zadania przeznaczamy 5 minut. Po upływie tego czasu liderzy grup przybliżają na
forum analizowaną sytuację i przedstawiają propozycje pomocy, jaka może być udzielona przez
różne osoby.
Przewidywane odpowiedzi grup:
Grupa 1:
-kolega z klasy-odwiedza chorego, rozmawia z nim o sporcie, motoryzacji, muzyce, gra z nim w
szach, warcaby.
Grupa 2:
--koleżanka z klasy-odwiedza chorą, pomaga w odrabianiu lekcji, przepytuje ją z tabliczki
mnożenia
-rodzice-dbają o zdrowie córki, zapewniają jej dobre warunki do nauki, dbają, aby sytuacja nie
powtórzyła się
Grupa 3:
-koleżanka z klasy-odwiedza ją, stara się ją ,,oderwać” od złych myśli, wyciąga na spacer,
opowiada anegdoty z życia szkolnego
-pedagog szkolny-rozmawia z uczennicą, mówi o konsekwencjach nieprzychodzenia do szkoły,
-rodzice-rozmawiają ,starają się wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji
Grupa 4:
-koleżanka z klasy-pomaga koledze w czasie lekcji i na przerwach(np. w przyniesieniu czegoś)
-nastoletni sąsiad-zaprasza go do swojego domu, zabiera go na spacer, pomaga mu znieść wózek
inwalidzki
Po prezentacji nauczyciel rozmawia z uczniami o sposobach pomocy ludziom. Mówi im ,iż każdy
może znaleźć się w takiej sytuacji wymagającej pomocy, że potrzebują jej nie tylko ludzie chorzy
oraz ,że każdy może jej udzielić.
Nauczyciel zapisuje na tablicy następujące pytanie: Dlaczego pomagamy innym? Prosi
wychowanków o zastanowienie się nad tym pytaniem i podanie odpowiedzi. Nauczyciel pozwala
na swobodną dyskusję i zapisuje wypowiedzi nieprzychylne pomaganiu drugiemu człowiekowi.
Tabela 1.Pomoc koleżance lub koledze:
Plusy
Minusy
-ułatwia komuś życie
-odrywa nas od innych zajęć
-poprawia samopoczucie
-zabiera czas przeznaczony na zabawę
-umożliwia lepsze funkcjonowanie w szkole -nie przynosi żadnych korzyści
Nauczyciel w tym miejscu wyjaśnia następujące pojęcia:
Charytatywny-miłosierny, dobroczynny, wspierający ubogich
Filantropia-dobroczynność
Wolontariat-praca bez wynagrodzenia, pieniędzy1
Na zakończenie zajęć nauczyciel informuje o mających mieć miejsce w szkole bądź w danej
miejscowości akcjach charytatywnych oraz o klubie wolontariatu. Następnie podaje informacje o
adresach stron internetowych oraz o miejscach ,w których nasza pomoc jest potrzebna, na przykład:
www.wolontariat.ngo.pl
www.wolontariat.org.pl
Opracowała Eliza Księska
Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 7 im.Ks.J.Twardowskiego w Lublinie
1
Jan Tokarski, Słownik wyrazów obcych,Warszawa 1980.
Sponsor programu
„Szkoła dobrze wychowana”