Konspekt_Cichy

Transkrypt

Konspekt_Cichy
Projekt „Kompleksowe wsparcie procesu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Oleckim”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Konspekt zajęć edukacyjnych
Imię i nazwisko: ................Mariusz Luberecki....................
Przedmiot: Religia
Data: 2014.06.17
Miejsce: Cichy
Klasa: 1
Temat: Idziemy z Panem Jezusem.
Każdy może być szczęśliwy.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Przypomnienie kogo nazywamy świętym.
Co oznacza słowo szczęście?
Cele lekcji:
Ukazanie uczniom, że każdy człowiek może być szczęśliwym wykonując dobrze i sumiennie swoje
zadania.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:
Nauczę się, że mogę być szczęśliwy, gdy jestem sumienny i dobrze pracuję.
Co uczniowie będą potrafili po lekcji/ na co będę zwracał uwagę:
poznaje przykłady z życia świętych, dlaczego zostali świętymi,
umie modlić się,
wie, że każdy zaproszony jest do świętości,
rozumie, że święty to człowiek radosny,
wnioskuje, że dobrze wykonane swoje prace mogą dać nam szczęście,
przejawia postawę gotowości do bycia dobrym,
potrafi podjąć konkretne działania wobec ludzi, siebie i Boga,
zna nową technikę plastyczną – kolaż.
Pytania kluczowe do lekcji:
Jak postępować, aby być szczęśliwym.
Co niesie nam radość i szczęście.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Przebieg lekcji (metody i aktywności):
Część wstępna
1. Powitanie i modlitwa
- piosenka
- modlitwa aktywizująca dzieci
Dzieci losują w pudełkach po "jajkach niespodziankach" intencje do modlitwy - katecheta czyta je
głośno
3. Przywitanie z kukiełką, która zawsze towarzyszy dzieciom
4. Podział uczniów na grupy
Losowanie kolorowych kartoników i przydzielenie uczniów do poszczególnych krain. Wyznaczenie
granic za pomocą kolorowej bibułki.
5. Opowiadanie bajki o Dziwnolandzie
Epizod I
Było kiedyś państwo Dziwnoland, które składało się z czterech krain. W każdej żyli dziwni ludzie.
Między krajami były wyraźne granice. Nikt nie mógł ich przekroczyć. Nikt nie znał ludzi z innego
kraju, nikt nie wiedział, co robią, czym się zajmują. W pierwszym kraju ludzie tylko bawili się, w
drugim tylko jedli i pili, w trzecim kraju ludzie ciągle uczyli się, a w czwartym kraju wszyscy modlili
się.
Pytania kluczowe:
- O jakim państwie opowiada bajka?
- Ile krajów znajdowało się w Dziwnolandzie?
- Co rozdzielało te kraje?
- Czym zajmowali się mieszkańcy poszczególnych krain?
Formy aktywności:
ułożenie w grupach puzzli związanych z zajęciami w poszczególnych krajach,
wykonanie herbów – każda grupa koloruje swój herb.
Katecheta opowiada drugą część bajki o Dziwnolandzie.
Epizod II
W pierwszym kraju ludzie tylko bawili się. Nie można było spać, odpoczywać, a także jeść czy pić.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ludzie grali w piłkę, układali klocki, lepili z plasteliny. Nikt nie pracował, wszyscy byli zajęci
nieustanną zabawą.
W drugim kraju ludzie ciągle jedli i pili. Od rana do samego wieczora każdy, kto mieszkał w tym kraju,
nie mógł nic innego robić, jak tylko to, co inni. Dzień był bardzo męczący, gdyż ludzie jedli różne
potrawy, pokarmy. W nocy spali, a rankiem znów zaczynało się jedzenie. I tak ciągle. Czasem kogoś
bolał brzuch, ale musiał dalej jeść. Ludzie nie zawsze byli szczęśliwi.
W trzecim kraju ludzie ciągle pracowali, nauka i praca. Szycie, sprzątanie, prasowanie i wiele innych
zajęć. Nigdy nie bawili się, nie jedli. Byli zmęczeni, smutni i czasami zapłakani.
W czwartym kraju ludzie cały czas się modlili, klęczeli, odmawiali różaniec, modlili się z różnych
książek i modlitewników. Czasami zasypiali przy modlitwie, a czasami ze zmęczenia sami nie
wiedzieli już, co mówią. W kraju było cicho. Nikt się nie bawił, nie było żadnego ruchu.
Pytania kluczowe:
- Co robili ludzie w pierwszym kraju?
- Co robili ludzie w drugim kraju?
- Co robili ludzie w trzecim kraju?
- Co robili ludzie w czwartym kraju?
Formy aktywności:
pantomima - dzieci z wykorzystaniem rekwizytów przedstawiają zajęcia mieszkańców poszczególnych
krain,
rozmowa katechety z dziećmi na temat odczuć i przeżyć w czasie zabawy – krótkie wypowiedzi.
Katecheta kończy opowiadanie, problem zostaje rozstrzygnięty, zakończenie satysfakcjonuje uczniów.
Epizod III
Pewnego dnia zdarzyło się coś zdumiewającego. Nikt z mieszkańców krain nie spodziewał się takiego
wydarzenia. W jednej z krain pojawił się dziwny człowiek, który dokonał dziwnej rzeczy. Rozrzucił po
całej krainie niczym małe ziarenka kolorowe kuleczki. Wiatr rozniósł je dalej i dalej po wszystkich
krainach, a ludzie zaczęli je zbierać.
Pytania kluczowe:
- Kto pojawił się w państwie Dziwnoland?
- Skąd przybył?
- Co zrobił?
Formy aktywności:
Dzieci pozostają przez chwilę swoich krainach nieco znużone swoimi zajęciami – do momentu
pojawienia się dziwnego człowieka (katecheta odgrywa rolę dziwnego człowieka, który przechadza się
przez Dziwnoland, obserwuje mieszkańców i rozrzuca kuleczki). Po rozrzuceniu kuleczek dzieci
zaczynają je zbierać coraz śmielej, zacierają się granice. Mieszkańcy krain zostali "wymieszani". Nikt
już nie pamięta, co robił w swojej krainie – wszyscy robią wszystko. Przy tym są bardzo szczęśliwi i
radośni.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wspólnie zaśpiewali piosenkę, która jak echo poniosła się po całym państwie. Granice znikły. Radość i
pokój zapanowały w całym państwie. Nikt nie był już smutny, znudzony, przejedzony czy zawsze
zmęczony. Wszyscy się modlili, jedli, bawili, dzień stał się zupełnie inny. Mieszkańcy byli szczęśliwi,
że mogą sobie wzajemnie służyć.
Zakończenie
Katecheta rozmawia z dziećmi i jednocześnie dokonuje podsumowania: człowiek osiąga szczęście, gdy
je, bawi się, modli się, pracuje.
Zatem świętości nie osiągamy tylko nadzwyczajnymi środkami, ale także w codziennym życiu, dając
szczęście i miłość innym, ucząc się, przynosząc radość rodzicom i nauczycielom - dzieci podają
przykłady, robią postanowienia.
Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
Dzieci wykonują kolaż "Człowiek szczęśliwy".
Prace zostają zawieszone przez nauczyciela w widocznym miejscu.
Praca domowa:
1.
Obowiązkowa: Wprowadzaj w życie swoje postanowienie.
2.
Dodatkowa dla osób chętnych:
Narysuj jak wprowadziłeś w życie swoje postanowienie.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
znaczki podporządkowujące dzieci do poszczególnych grup,
Pismo Święte,
bibuła w celu wyznaczenia granic krajów,
puzzle,
rekwizyty tematyczne do pantomimy (zabawa, praca, modlitwa, posiłki),
materiały papiernicze do wykonania kolażu: wycinki z czasopism, papier kolorowy, klej, nożyczki,
skrawki materiału, plastelina, bibuła,
kaseta z piosenkami,
kukiełki.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego