pobierz

Transkrypt

pobierz
Scenariusz lekcji matematyki : Wyrażenia algebraiczne
kl. I gimnazjum
Autor: mgr Beata Senka
Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 1 w Pile
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne
Klasa: Id
Czas trwania: 45 minut
Data: 7.04.2010r
Nauczyciel: Beata Senska
Cel ogólny:
Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z wyrażeniami algebraicznymi.
Cele operacyjne - uczeo potrafi:

zapisad symbolicznie proste wyrażenia algebraiczne (połowa liczby, kwadrat i
sześcian liczby, liczba podwojona i potrojona);

uprościd wyrażenia będące iloczynami, ilorazami i potęgami jednomian

potrafi podstawid do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce zmiennych ich
wartości liczbowe,

stosowad prawa działao i kolejnośd wykonywania tych działao w zapisie z nawiasami i
bez,

przeprowadzid redukcję wyrazów podobnych w dowolnej sumie algebraicznej,

zapisad obwód dowolnego wielokąta w postaci wyrażenia algebraicznego, jeżeli boki
są podane w postaci jednomianów,

odróżnid poszczególne wyrażenia od siebie (suma algebraiczna, różnica algebraiczna,
iloczyn algebraiczny, iloraz algebraiczny)
Metody pracy:
- samodzielna z kartami pracy
- gra dydaktyczna - domino
- dwiczeniowa
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- indywidualna
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- karteczki z zadaniami
- krzyżówka dydaktyczna
- gra dydaktyczna – domino z wyrażeniami algebraicznymi
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne: powitanie i sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Realizacja tematu.
a) przypomnienie podstawowych pojęd dotyczących powtarzanego działu
b) indywidualne rozwiązanie KRZYŻÓWKI. Litery w zaznaczonej kolumnie utworzą pierwszy
wyraz hasła. (zał. 1.)
c) podział klasy na czteroosobowe grupy.
Rozegranie w grupach gry dydaktycznej DOMINO
Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI. Grę rozpoczynamy układając pierwszy element domina z
napisem START.
Gracze kolejno dokładają następne elementy dopasowując tak, aby
sąsiadowały ze sobą równe wyrażenia. Gra kooczy się w momencie ułożenia ostatniego
elementu domina z napisem META. Litery na kostkach domina czytane od STARTU do METY
utworzą kolejne wyrazy hasła. (zał.2.)
d) Napisanie na tablicy powstałego hasła: LICZBA JEST ISTOTĄ WSZYSTKICH RZECZY.
to wypowiedział Pitagoras z Samos - grecki matematyk i filozof.
e) rozwiązywanie przy tablicy zadao losowanych przez uczniów.(zał.3.)
4. Podanie pracy domowej – zad. 18/ str.148
5. Podsumowanie. Ocena najbardziej aktywnych uczniów.
Zdanie
Załącznik nr 1
KRZYŻÓWKA
1)
2)
3)
4)
5)
6)
1) Wyrażenie algebraiczne będące sumą jednomianów.
2) Składa się z liczb, liter lub iloczynu liczb i liter.
3) Uporządkowanie wyrazów podobnych.
4) Litera występująca w wyrażeniu algebraicznym.
5) Wyrazy …., które można do siebie dodad lub od siebie odjąd.
6) Dział matematyki, o którym teraz się uczysz.
Załącznik nr 3
Podaj obwód danej figury:
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych :
7x – 8 – (5x + 6 ) =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : – ( - 5c – 8 ) + ( 6 – 9c ) =
Wykonaj mnożenie :
6( 2a – 6b + 3c ) =
Wykonaj mnożenie : 3( b – 5a ) + ( 3b + a ) =
Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Iloraz liczby a przez 5
Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego :Suma kwadratu liczby a i podwojonej
liczby b.
Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Liczba dwa razy większa od k
Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Liczba cztery razy większa od kwadratu
liczby z
Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla a = 5
2 a 2 – 4 a + 120 =
Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla a = 3, b = 2
12a + 5b -15a + 2b=
Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla x = -2, y = 2
2x + 3y – 9x + 6 =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych:
4(3a + 4x) =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : -2a(a - 5x +2) =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : 2(3a - b) + 3(a - b) =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : (3 + a)(x + 2y) =
Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : (4a + 5b) - (3b +a) =
Załącznik nr 2
DOMINO Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI
START
liczba o 2 większa od
liczby n
n2
podwojony kwadrat
liczby n
2  n2
średnia arytmetyczna
liczb m i n
mn
2
liczba o 5 mniejsza od
połowy liczby m
1 m5
2
kwadrat podwojonej
liczby n
(2n)2
połowa liczby m
zmniejszonej o 5
1 (m  5)
2
kwadrat sumy liczb m
in
(m  n)2
META
START
kwadrat liczby n
zmniejszony 4 razy
n2
4
liczba o 4 większa od
kwadratu
liczby n
n2  4
połowa średniej
arytmetycznej liczb m
in
mn
4
różnica kwadratu
liczby n i liczby 4
n2  4
suma kwadratów liczb
min
m2  n 2
kwadrat liczby n
powiększonej o 4
(n  4)2
różnica podwojonej
liczby n i liczby 5
2 n  5
META
4x - 7x +7
- 3x + 7
suma 3x i 7
W
S
Z
3x +7
9a -2b -(7a+b)
2a - 3b
-5
Y
S
T
K
START
wartośd 2x - 1
dla x = - 2
I
3(2a - b) - (4a - 2b)
2a - b
META
C
H
Opracowała : Beata Senska