Konspekt - Rola autorytetów w naszym życiu

Transkrypt

Konspekt - Rola autorytetów w naszym życiu
Scenariusz zajęć (lekcji wychowawczej)
Temat:
„Rola autorytetów w naszym życiu”
Cele:
Uczeń umie wymienić cechy autorytetu, potrafi odróżnić autorytet prawdziwy od
„fałszywego”, wskazanie wpływu wzorca, autorytetu na życie człowieka.
Warunki techniczne:
• Wiek uczestników – uczeń szkoły ponadpodstawowej
• Miejsce zajęć – szkoła, świetlica, sala kinowa
• Czas trwania zajęć – 45 minut
Metody:
Pogadanka, burza mózgów, dyskusja.
Forma pracy:
Indywidualna, zespołowa.
Materiały:
Dwa duże arkusze papieru, przybory do pisania, słownik języka polskiego,tablica.
Literatura:
Głos Pedagogiczny 2009, nr 4, s. 24
Wychowawca 2005, nr 5, s. 12-15
Biblioterapeuta 2012, nr 1
Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza, Warszawa 2008
Przebieg zajęć:
Część I
1.Ćwiczenia integracyjne „Gorące krzesło” (opis ćwiczenia w zał. 1)
2.Po ćwiczeniach nauczyciel prosi uczniów, by zastanowili się, czy jest w ich życiu
osoba, której ufają i na której zawsze mogą polegać. Uczniowie próbują
scharakteryzować taką osobę:
•
•
•
•
wzbudza zaufanie, szacunek, podziw, respekt,
posiada ogromna wiedzę,
postępuje etycznie, jest uczciwa, sprawiedliwa, wyrozumiała,
służy dobrą radą.
Nauczyciel zapisuje na tablicy podane cechy i informuje o temacie lekcji.
uczciwość
sprawiedliwość
dobroć
skromność
AUTORYTET
wiedza
otwartość na innych
odwaga
3.Po ćwiczeniu integracyjnym nauczyciel podzieli klasę na cztery grupy
zadaniowe. Prosi uczniów o wyjaśnienie pojęcia autorytetu .Następnym
zadaniem jest znalezienie w słowniku języka polskiego definicji – autorytet.
Grupa, która pierwsza znajdzie odpowiedź zgłasza się i po odczytaniu na głos
zapisuje na tablicy – „Autorytet – człowiek budzący zaufanie, będący
ekspertem w jakiejś dziedzinie albo wyrocznia w sprawach moralnych,
cieszących się poważaniem i mający wpływ na zachowanie i myślenie innych
ludzi’.
Część II
1.Kolejne pytanie nauczyciela do wszystkich grup, czy autorytet jest potrzebny
i jak się zmienia na różnych etapach życia, na przykład:
a) dla dzieci małych autorytetem są – mama, tata (autorytet moralny),
b) dla dzieci w wieku przedszkolnym – rodzice, nauczyciel, babcia, dziadek,
c) dla dzieci w wieku szkolnym – koledzy, rówieśnicy, trener, nauczyciel,
d) w wieku dorastania poszukiwanie ideału wzorca (wzbogacenie
intelektualne).
Każda grupa odpowiada na zadane pytania, a wnioski zapisuje nauczyciel na
tablicy.
2. Prowadzący zajęcia zachęca uczniów do rozmowy, czy zgadzają się z tym
twierdzeniem? Podaje kolejne pytania:
a) Co oznacza być dla kogoś autorytetem?
b) Co powinien reprezentować sobą autorytet?
c) Czy autorytet jest potrzebny w dzisiejszych czasach?
Po gorącej dyskusji nauczyciel wraz z uczniami przechodzi do „burzy
mózgów”. Każda grupa podaje cechy autorytetu, przedstawiciele grupy
zapisują na wspólnym arkuszu powtarzające się cechy.
3.Nauczyciel inicjuje dyskusję – uczeń potrafi odróżnić cechy prawdziwego
autorytetu od „fałszywego”. Nauczyciel prosi uczniów, aby wskazali cechy,
które przypisują swoim autorytetom:
- prestiż,
- osiągnięcia życiowe,
- tytuły naukowe,
- ubrania,
- rzeczy luksusowe (dobra materialne).
Część III
Po omówieniu cech, przedstawiciele grup wspólnie dochodzą do wniosku, że
często człowiek zwraca uwagę na opakowanie a nie na zawartość.
Ewaluacja
Technika zdań niedokończonych:
Na zakończenie lekcji nauczyciel rozdaje kartki każdemu uczniowi:
„Autorytet według mnie to...”
Załącznik nr 1 – opis ćwiczenia integracyjnego.
Załącznik nr 2 – zestawienie bibliograficzne w wyborze.
Oprac. Katarzyna Hermasz – nauczyciel bibliotekarz
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu
Załącznik nr 1
„Gorące krzesła”
Ustawiamy krzesła w kręgu, pośrodku zostaje jedno (gorące krzesło). Ilość krzeseł
włącznie z krzesłem w środku powinna być równa ilości uczestników. Osoba
siedząca w środku wykrzykuje jedna swoją cechę np.: „mam długie włosy”, w tym
momencie wszyscy, których ta cecha dotyczy muszą wstać i szybko zamienić
miejsce, nie wolno usiąść na swoim krześle. Gdy wszyscy z długimi włosami znajdą
swoje nowe miejsca, osoba która usiadła na „gorącym krześle”, wykrzykuje inną
cechę, która jej dotyczy, a osoby, które również się z nią identyfikują, są zmuszone
zamienić miejsca itd.
Załącznik nr 2
Rola autorytetów w naszym życiu:
jak przekazywać wiedzę o autorytetach
(Zestawienie bibliograficzne w wyborze)
„Autorytetami są zwykle osoby, w życiu których nie ma rozdźwięku pomiędzy słowami i czynami,
osoby znaczące, które pomogły nam coś zobaczyć, dostrzec pewne wartości, coś zrozumieć, bez
których nasza wizja świata byłaby o wiele uboższa”. Zdzisław Chlewiński
Autorytet to więcej niż rada i mniej niż rozkaz. Hans Heinrich Muchow
W literaturze pedagogicznej pojęcie autorytetu jest różnie definiowane. W „Leksykonie
pedagogiki” autorytet jest określany jako „swoiste przymioty i kompetencje wychowawców
zwiększające ich możliwości oddziaływania na wychowanków, przekazywania im wiedzy, postaw,
wartości i formowania określonych umiejętności. Autorytet staje się koniecznym warunkiem
prawidłowego przebiegu procesu edukacji”.
We współczesnym świecie, który potrzebuje przede wszystkim autorytetów moralnych,
zauważa się kryzys wartości i autorytetów. Każdy człowiek powinien wiedzieć, że obok niego
istnieją ludzie, których postawa moralna, kompetencje, doświadczenie życiowe dostarczają wzorów
osobowych, będących drogowskazem postępowania. Najbardziej autorytety potrzebne są młodzieży
w wieku dorastania, kiedy kształtuje się osobowość, kiedy młody człowiek zaczyna tworzyć ideały
i szuka wzorów do naśladowania, autorytetów-przykładów, które pokażą, jak poruszać się w
świecie pełnym wyborów, ale nie będą bezwzględnie narzucać własnej wizji świata jako tej jedynie
poprawnej.
Niniejsze zestawienie bibliograficzne ujmuje 150 opisów bibliograficznych, na które
składają się wydawnictwa zwarte i artykuły z czasopism, zawierające zarówno publikacje
teoretyczne, jak i praktyczne na temat autorytetu w edukacji i wychowaniu, budowania autorytetu
nauczyciela. Nauczyciele znajdą tu materiały na temat kształcenia opartego na autorytecie,
wskazujące jak pomagać uczniom w rozwoju, przekazując wzory i ucząc o autorytetach.
Wydawnictwa zwarte :
1.Autonomia czy odłączenie? : rola osoby znaczącej w życiu młodzieży z trudnościami w nauce /
Ewa Domagała-Zyśk. – Lublin : Towarzystwo Naukowe KUL, cop. 2004. – 272, [3] s. : tab.,
wykr. ; 25 cm
2.Autorytet a wolność w wychowaniu / Mieczysław Ziemnowicz. - Kraków :[s. n.], 1928. - 30 s. ;
22 cm.
3.Autorytet : czy potrzebny w procesie edukacji? : praca zbiorowa / pod red. Andrzeja
Olubińskiego. – Toruń : Wydawnictwo Edukacyjne „Akapit”, 2012. – 300 s. : il. ; 23 cm
4.Autorytet, kontrowersje i aksjomaty / Stanisław Jarmoszko. – Warszawa : Akademia
Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, 2010. – 382, [1] s. ; 21 cm
5.Autorytet nauczyciela / Iwona Jazukieiwcz. – Kraków: „Impuls” 1999. – 122, [2] s . ; 24 cm
6.Autorytet nauczyciela w teorii i badaniach socjologicznych / Janina Kosmala. – Częstochowa:
Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1999. – 74, [2] s. ; 20 cm
7.Autorytet ojca w rodzinie / Stanisław Orzechowski, Violetta Nowakowska. – Wrocław ; Nowa
Ruda : Wydawnictwo „Maria”, 2009. – 153 s. ; 21 cm
8.Autorytet osobowy : geneza i funkcje regulacyjne / Bożena Marcińczyk. – Katowice :
Uniwersytet Śląski, 1991. – 191, [1]s. ; 24 cm
9.Autorytet polityczny : geneza, ewolucja, symptomy kryzysu / Jacek Ziółkowski. – Warszawa :
Dom Wydawniczy Elipsa, 2012. – 277 s. : il. ; 24 cm
10.Autorytet w nauce : praca zbiorowa / pod red. Pawła Rybickiego i Janusza Goćkowskiego ;
Polska Akademia Nau., Komitet Naukoznawstwa. - Wrocław : Zakład Narodowy im.
Ossolińskich ,1980. - 236, [3] s. :3 il. wykr. ; 24 cm.
11.Autorytety i normy : materiały z konferencji 13-15 maja 2002 r. : [praca pod red. Danuty
Kowalskiej]. – Łódź : Archidiecezjalne Wydaw. Łódzkie, 2003. – 543, [1] s. ; 21 cm
12.Autorytety w opiniach młodzieży / Małgorzata Karwatowska. - Lublin : Wydawnictwo
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2012. - 244 s. : il. ; 25 cm.
13.Autorytety w świadomości młodzieży licealnej : studium porównawcze na podstawie badań
uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i Liceum
Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach / Mirosław Rewera. – Stakowa
Wola : Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Zamiejscowy Nauk o
Społeczeństwie, 2008. – 340 s. : il. ; 24 cm
14.Autorytety w życiu społecznym / pod red. Stanisława Kowalika. – Bydgoszcz : Wydawnictwo
Uczelniane Wyższej Szkoły Gospodarki, 2008. – 261 s. ; 24 cm
15.Belfer na huśtawce : o autorytecie nauczyciela / Lucyna Bojarska. – Warszawa Wolters Kluwer
Polska, 2012. – 279 s. ; 21 cm
16.Bohaterowie i autorytety / [zespół red. Zenon Waldemar Dudek [et al.]. –Warszawa : Eneteia,
2008. – 151, [1] s. : il. 23 cm
17.Dylematy światopoglądowe młodzieży : pokolenie JP II : praca zbiorowa /pod red. Jadwigi
Koralewicz [et al.]. - Poznań :"Zysk i S-ka" ;Warszawa : Collegium Civitas, cop. 2009. - 245 s. ; 20
cm.
18.Edukacja medialna w kontekście roli autorytetów moralnych w życiu społecznym : stidium
teologicznopastoralne / Jan Jaroszyński. – Warszawa : Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów i
Duszpasterzy im. Jana Pawła II, 2010. – 205 s. ; 23 cm
19.Edukacyjne wyzwania początku XXI wieku / Andrzej Zduniak, Kazimierz Pająk [red. nauk.]. –
Warszawa: Dom Wydawniczy „Elipsa”, 2003. – 312 s. : il. ; 24 cm
20.Etyka i profesjonalizm w zawodzie nauczyciela / red. nauk. Joanna M. Michalak. - Łódź :
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2010. - 457, [2] s. : il. ; 25 cm
21.Historie autorytetu wobec kultury i edukacji / Lech Witkowski. – Kraków : „Impuls”, 2011. –
767 s. ; 24 cm
22.Jak być bohaterem dla swoich dzieci / Josh Mc Dowell, Dick Day ; przeł. [z ang.] Mariusz
Stowpiec. - Warszawa :"Vocatio", 1993. - 233, [15] s. ; 21 cm
23.Jak zapewnić dyscyplinę, ład i uwagę w klasie /John Robertson ; tł.[z ang.] Krzysztof
Kruszewski. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998. - 215 s. : rys. ; 24 cm.
24.Jak zdobyć autorytet u dziecka / Anne Bacus-Lindroth. - Warszawa : Hachette Livre Polska,
cop. 2008. – 318 s. ; 18 cm
25.Komunikacja i edukacja - ku synergiczności porozumiewania się /pod red. Danuty WosikKawali [et al.].- Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek ,cop. 2011. - 316 s. : il. ; 23 cm.
26.Mieć czy być? / Erich Fromm. – Wyd. 4 popr. – Poznań : „Rebis”, 2007. – 303,[1] s. ; 20 cm
27.Mistrz-uczeń : wyobrażenia czy rzeczywistość czyli o tworzeniu szkół naukowych / [oprac. i
wybór Ewa Marynowicz-Hetka. – Łódź: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, 1997. – 91 s. ; 23 cm
28.Mit autorytetu – autorytet mitu / pod red. Jacka Sieradzana ; wstepem opatrzył Jan Oleszczuk. –
Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2012. – 279 s. ; 21 cm
29.Młodzież w poszukiwaniu nauczyciela na podstawie nauczania Jana Pawła II / Piotr Chrabąszcz.
– Kraków : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2009.- 356 s. ; 21 cm
30.Naturalny autorytet w wychowaniu : poradnik dla rodziców i wychowawców / Marion LemperPychlau ; [tł. Edyta Panek]. – Kielce : „Jedność”, cop. 2007. – 170, [1] s. ; 21 cm
31.Nauczyciel-lider : jak budować autorytet? / Małgorzata Podzielska. – Warszawa : Wydawnictwa
Szkolne i Pedagogiczne, cop. 2009. – 103, [1] s. : il. ; 24 cm
32.Nauki pedagogiczne w teorii i praktyce edukacyjnej. Cz. 1 / Józef Kuźma, Janusz Morbitzer. –
Kraków: Wydaw. Naukowe Akademii Pedagogicznej, 2003. – 513, [7] s. : il. ; 24 cm
33.O autorytecie : w poszukiwaniu punktu odniesienia / pod red. nauk. Jarosława Jagiełly. –
Kraków : „Znak”. Wydział Filozoficzny Papieskiej Akademii Teologicznej, 2008. – 232, [1] s. ; 21
cm.
34.O autorytecie w wychowaniu i nauczaniu / pod red. Małgorzaty Bednarskiej. - Toruń :
Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2009.- 214 s. : il. kolor. ; 23 cm.
35.O roli przykładu, wzoru, autorytetu i mistrza w wychowaniu osobowym / Katarzyna Olbrycht. –
Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007. – 226 s. ; 21 cm
36.Patron szkoły – Promieniowanie wartości : materiały z Konferencji Katolickiego
Stowarzyszenia Wychowawców / [oprac. Red. Danuta Ciszek et al. ; aut. Urszula Blicharz et al.]. –
Tarnów : Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblios, 2009. – 254 s. : il. ; 24 cm
37.Pedagogiczne drogowskazy / pod red. nauk. Barbary Juraś-Krawczyk i Bogusława Śliwerskiego
; Katedra Teorii Wychowania Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
Urzędu Miasta Łodzi, Niemiecki Związek Uniwersytetów Ludowych (DVV e.V).
Przedstawicielstwo w Polsce. - Kraków :"Impuls", 2000 - .210 s. ; 24 cm
38.Pedagogika autorytarna : geneza, modele, przemiany / Małgorzata Kosiorek. – Kraków :
„Impuls”, 2007. – 288 s. ; 25 cm
39.Po co etyka pedagogom? : praca zbiorowa / pod red. Wiktora Sawczuka. – Toruń: Wydaw. Adam
Marszałek, cop. 2007. – 377 s. : il. ; 23 cm
40.Pokolenie JP II : dylematy światopoglądowe młodzieży : praca zbiorowa / pod red. Jadwigi
Koralewicz [et. al.].- Poznań ; Warszawa :"Zysk i S-ka" ; cop 2009. - 245 s. : il. ; 20 cm.
41.Przemiany wartości i stylów życia w ponowoczesności / red. nauk. Jadwiga Daszykowska,
Mirosław Rewera. - Warszawa : Wydawnictwo Akademickie "Żak", 2010. - 235, [1] s. ;21 cm.
42.Psychologia : kluczowe koncepcje . [T. 5], Człowiek i jego środowisko /Philip G. Zimbardo,
Robert L. Johnson, Vivian McCann ; red. nauk. Maria Materska ; tł. [z ang.] Józef Radzicki. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010. - 238, [1] s. : il. ;24 cm.
43.Rodzina wobec współczesnych wyzwań społeczno-kulturowych /red. Julia Gorbaniuk, Beata
Parysiewicz ; Instytut Nauk o Rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Lublin : Wydawnictwo KUL, 2009. - 292 s. : tab., wykr., err. ; 24 cm.
44.Rola autorytetu w kulturze / [red. Piotr Jaroszyński et al.]. – Lublin : Fundacja „Lubelska Szkoła
Filozofii Chrześcijańskiej” : Wydawnictwo KUL, 2011/2012. – 326 s. ; 21 cm
45.Scenariusze zajęć biblioterapeutycznych : nie tylko dla uczniów z dysleksją / Mirosława
Wójtowicz. - Gdańsk : "Harmonia", 2010. - 206 s. :il. ; 24 cm.
46.Stałość czy zmienność autorytetów : pedagogiczno-społeczne studium funkcjonowania i
degradacji autorytetu w zmieniającym się społeczeństwie / Iwona Wagner. – Kraków: „Impuls”,
2005. – 154, [6] s. : wykr. ; 24 cm.
47.Stawać się bardziej człowiekiem : z podstaw edukacji religijnej / Jerzy Bagrowicz. - Toruń :
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2008 .- 216 s. ; 24 cm.
48.Trójwymiarowość w praktyce edukacyjnej szkoły zreformowanej / Kazimierz Misiołek. –
Mysłowice : Górnośląska Szkoła Pedagogiczna, 2002. – 281 s. ; 24 cm
49.Wartość autorytetu w procesie pedagogicznym : praca zbiorowa / pod red. Jana Zimnego. –
Stalowa Wola : Katedra Pedagogiki Katolickiej. Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie
KUL ; Rużomberok : Wydział Teologiczny KUL, 2008. – 375 s. : il. ; 21 cm
50.Współczesny model autorytetu nauczyciela / Jan Zimny ; Katolicki Uniwersytet w Rożomberku.
– Rożomberok ; Lublin : Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
2006. – 528 s. : il. 24 cm
51.Wybrać autorytet / pod red. Wojciecha Korzeniaka. – Pelplin : „Bernadinum”, 2011. – 125 s. ;
21 cm
52.Wywieranie wpływu na ludzi : teoria i praktyka / Robert B. Cialdini ; przekł. Bogdan
Wojciszke. – Wyd. 5 w jęz. pol. – Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007. – 319 s.
: il. ; 25 cm.
53.Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej :(przechadzki krytyczne w
poszukiwaniu dyskursu dla teorii) / Lech Witkowski ; posł.: Maria Dudzikowa [et al.]. Kraków :"Impuls", 2009. - 522 s. ; 25 cm.
54.Wzory osobowe w polskiej prasie młodzieżowej okresu przełomu : (na przykładzie „Sztandaru
Młodych” – 1979-1982 i „Filipinki” – 1988-1989 / Maria Siwko. – Koszalin : Wydawnictwo
Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 2001. – 161 s. ; 24 cm
55.Zaistnieć w społeczeństwie / Charles Derber ; przekł. Monika Gajdzińska. – Gdańsk : Gdańskie
Wydaw. Psychologiczne, 2002. – 140 s. ; 21 cm.
56.Zarys psychologii rozwoju : podręcznik dla nauczycieli /Anna Matczak . - Warszawa :
"Żak",cop. 2003. - 287 s. ; 21 cm.
Artykuły z czasopism :
57.A jak autorytet / Aleksandra Denst-Sadura // Głos Nauczycielski // 2007, nr 40, s. 12-13
58.Aksjologiczny wymiar kształtowania osobowości / Agnieszka Oklińska // Edukacja i Dialog. –
2008, nr 2, s. 24-26
59.Aura emocjonalna wokół pojęcia i potrzeby autorytetu / Maria Dudzikowa // Problemy
Opiekuńczo-Wychowawcze. – 2006, nr 5, s. 52-60
60.Autorytet i rozsądek / Leszek Wójcik // Wychowawca. – 2006, nr 10, s. 25
61.Autorytet jako zjawisko społeczne. Wymiar lokalny / Bożena Tuziak // Studia Socjologiczne. 2010, nr 2, s. 53-88
62.Autorytet Jana Pawła II w wychowaniu dziecka / Katarzyna Olbrycht // Wychowawca. - 2010,
nr 4, s. 5-7
63.Autorytet kosztem zdrowia / Beata Taradejna // Edukacja i Dialog. – 2005, nr 3, s. 10-12
64.Autorytet nauczyciela / Ewa Misterska // Edukacja i Dialog. – 2005, nr 8, s. 35-40
65.Autorytet nauczyciela / Jadwiga Ożóg // Życie Szkoły. – 2004, nr 3, s. 139-141
66.Autorytet nauczyciela / Mirosław Szymański // Nowa Szkoła.- 2008, nr 8, s. 3
67.Autorytet nauczyciela / Mariola Wojewoda. – Bibliogr. // Wychowawca. – 2003, nr 5, s. 10-11
68.Autorytet nauczyciela – kryzys czy nowa jakość / Elżbieta Skonieczna // Życie Szkoły. – 2006,
nr 8, s. 42-46
69.Autorytet nauczyciela – możliwości i ograniczenia / Małgorzata Kamińska-Juckiewicz // Nowa
Szkoła. – 2008, nr 8, s. 34-42
70.Autorytet nauczyciela – trudne wyzwania współczesnej szkoły / Maria Leśniak // Nowa Szkoła.
– 2008, nr 10, s. 38-40
71.Autorytet nauczyciela w opinii uczniów / Maria Dudzikowa // Problemy OpiekuńczoWychowawcze. – 1995, nr 9, s. 3-11
72.Autorytet nauczyciela w świadomości uczniów i nauczycieli klas I-III / Maria Łukawska //
Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. - 2012, nr 5, s. 31-38
73.Autorytet nauczyciela w polskiej oświacie / Teresa Kaczor // Dyrektor Szkoły. – 2002, nr 11, s.
24-26
74.Autorytet nauczyciela we współczesnej szkole – wyniki badania socjologicznego prezentowane
podczas konferencji wojewódzkiej w Sali Sejmu Śląskiego, 9 października 2002 r. / Bożena
Harasimowicz. – Wykr. // Dyrektor Szkoły. – 2002, nr 12, s. 19-20
75.Autorytet - od afirmowanej zależności do emancypacji w obszarze człowieka / Agnieszka
Zalewska-Meler // Lider. – 2006, nr 10, s. 29-30
76.Autorytet rodzicielski / Iwona Grochulska // Bliżej Przedszkola. – 2009, nr 7-8. s. 20-21
77.Autorytet rozumiany jako kompetencje / Joanna Michalak // Edukacja i Dialog. – 1996, nr 7, s.
11-13
78.Autorytet trenera w świetle literatury / Aleksandra Granda, Tomasz Granda // Lider. – 2008, nr
7-8, s. 29-30
79.Autorytet w czasach technologii / Iwona Majewska-Opiełka // Edukacja i Dialog. – 2007, nr 9,
s. 13-14
80.Autorytet w edukacji i wychowaniu (zestawienie bibliograficzne) / Elżbieta Trojan // Wszystko
dla Szkoły. – 2008, nr 5, s. 18-19
81.Autorytet w pracy nauczyciela / Ewa Kozak // Remedium. – 2005, nr 7-8, s. 12-13
82.Autorytet w procesie wychowania / Sylwia Trojniel // Lider. – 2006, nr 11, s. 18-20
83.Autorytet w refleksji współczesnej / Marian Golka // Przegląd Zachodni. – 2003, nr 3, s.
123-136
84.Autorytet w szkole / Jarosław Kordziński // Dyrektor Szkoły. – 2006, nr 4, s. 8-10
85.Autorytet w wychowaniu / Mieczysław Łobocki // Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. –
1995, nr 9, s. 5-9
86.Autorytet wychowawcy a przekaz wartości moralnych / Marek Studenski // Świat i Słowo. –
2003, nr 1, s. 59-72
87.Autorytet wychowawcy a władza wychowawcza / Magdalena Błędowska // Rocznik Edukacji
Alternatywnej. -–2004/2005, [nr] 1, s. 103-120
88.Autorytet wyzwalający-najlepszy / Romana Kruk // Edukacja i Dialog. – 2005, nr 11-12, s.
14-15
89.Biblioterapeutyczne wspomaganie ucznia nie tylko z dysleksją : (scenariusze zajęć) /
Mirosława Wójtowicz // Biblioterapeuta. – 2010, nr 2, s. 19-26
90.Charyzmatyczny przywódca / Stefan Witek. – Tab. // Nowe w Szkole. – 1999/2000, nr 9, s.
dod. Kierowanie Szkołą, s. 4-5
91.Co to jest autorytet? Kto jest dla mnie autorytetem? : wielogłos uczniów dotyczący
współczesnych autorytetów // Meritum. - 2008, nr 1, s. 53-57
92.Czy chcemy, czy nie, żyjemy w okresie autorytetu / Maria Dudzikowa // Problemy OpiekuńczoWychowawcze. – 2006, nr 6, s. 44-51
93.Czy potrzebujemy jeszcze autorytetów?: relacje mistrz-uczeń na współczesnym uniwersytecie /
Krzysztof Kosiński // Więź. – 2001, nr 1, s. 69-84
94.Dlaczego nauczycielom trudno zasłużyć na szacunek / Maria Groenwald // Nowa Szkoła. –
2002, nr 5, s. 28-31
95.Drogi i bezdroża, czyli słów kilka o autorytecie i kondycji nauczyciela w okresie przemian /
Anna Aleksander, Anna Panek, Danuta Topa // Edukacja Dorosłych. – 1999, nr 1, s. 57-68
96.Dwa autorytety / Marcin J. Sochocki // Remedium. – 2006, nr 1, s. 1-3
97.Etyka pedagogiczna nauczyciela i szkoły / Jolanta Kucharska // Nowa Szkoła. – 2006, nr 2, s.
42-46
98.Funkcje nauczyciela w społeczeństwie wiedzy / Kazimierz Denek // Wychowanie Fizyczne i
Zdrowotne. – 2004, nr 12, s. 4-9
99.Jak cię widzą tak cię piszą : czyli wizerunek dzisiejszego nauczyciela / Małgorzata Stopa //
Bliżej Przedszkola. – 2007, nr 2, s. 12-14
100.Jak opowiadać o wielkich Polakach? / Wojciech Żmudziński // Katecheta. – 2011, nr 3, s.
20-23
101.Jak się tworzy autorytet? / Iwona Majewska-Opiełka // Edukacja i Dialog. – 2008, nr 2
(195), s. 6-8
102.Jan Paweł II jako autorytet wychowawczy / Katarzyna Olbrycht // Ethos. – 1997, nr 1, s.
101-110
103.Jan Paweł II jako wzór do naśladowania / Maria Kondzior // Katecheta. - 2011, nr 4, s.
36-37
104.Jak rozumieć autorytet? / Anna Klimowicz // Edukacja i Dialog. – 2007, nr 9, s. 12
105.Kryzys autorytetów w cywilizacji współczesnej / Marian Golka. – Bibliogr. // Przegląd
Socjologiczny. – 2003, T. 52, [z.], s. 53-70
106.Kształcenie oparte na autorytecie / Jadwiga Wasiukiewicz // Edukacja i Dialog. – 2007, nr
2, s. 22-24
107.Kryzys czy renesans? / Władysław Szewczyk // Wychowawca. – 1999, nr 7-8, s. 10-11
108.Mądrość, a nie strach buduje autorytet // Stanisław Mika // Psychologia w Szkole. – 2006,
nr 1, s. 59-66
109.Nauczyciel autorytetem / Małgorzata Broniszewska // Głos Pedagogiczny. - 2011, nr 29, s.
50-51
110.Nauczyciela portret własny : rzecz o autorytecie / Wioletta Kozak // Dyrektor Szkoły. –
2002, nr 11, s. 24-26
111.Niedostatek wartości społecznych / Edmund Juśko // Edukacja i Dialog. – 2006, nr 10, s.
15-19
112.„O duszy nauczycielstwa polskiego” – z perspektywy początku XXI wieku / Alicja SiemakTylikowska // Kwartalnik Pedagogiczny. – 2004, nr, s. 65-79
113.O etyce zawodu nauczyciela / Olga Anna Jabłonko. – Bibliogr. // Wszystko dla Szkoły. –
2007, nr 4, s. 9-11
114.O potrzebie autorytetów wśród młodzieży / Bogumiła Bobik // Problemy OpiekuńczoWychowawcze. - 2013, nr 2, s. 32-37
115.O potrzebie autorytetu - czyli zdolny uczeń kontra autorytet nauczyciela / Lech
Witkowski // Głos Pedagogiczny. -2010, nr [6], s. 27-29
116.O prawomocności autorytetu w edukacji / Maria Dudzikowa // Problemy OpiekuńczoWychowawcze. – 2006, nr 7, s. 47-56
117.O uwarunkowaniach autorytetu nauczyciela i potrzebie autorefleksji / Anna Blecharczyk //
Nowa Szkoła. – 2005, nr 5, s. 21-23
118.O zmienności autorytetu / Maria Kielar-Turska // Wychowawca. - 2012, nr 10, s. 5-9
119.Odmiany autorytetu pedagogicznego (autorytety i pseudoautorytety w wychowaniu) / Alicja
Żywczok // Kwartalnik Pedagogiczny. – 2006, nr 1, s. 29-41
120.Opiekun spolegliwy w koncepcji Tadeusza Kotarbińskiego / Danuta Miller // Annales,
Etyka w Życiu Gospodarczym. – T. 7, nr 2 (2004), s. 123-129
121.Osobisty przykład a budowanie autorytetu wychowawcy / Tomasz Kaczorowski // Nowa
Szkoła.- 2012, nr 5, s. 41-43
122.Osobowość wychowawcy klasy / Maria Kocór // Edukacja i Dialog. - 2011, nr 9-10,
s. 48-55
123.Osobowość nauczyciela a potrzeby dziecka : materiały konferencyjne // Bliżej Przedszkola.
– 2005, nr 7-8 (nr specjalny), z. 1, s. 6-17
124.Personalistyczny wymiar autorytetu / Anna Jóźwik // Katecheta. – 2008, nr 1, s. 63-69
125.Pomagać w rozwoju / Jarosław Kordziński // Wychowawca. – 2006, nr 11, s. 8-9
126.„Portret” wychowawcy-nauczyciela w edukacji wyznaczonej ideą podmiotowości /
Krystyna Bednik // Dyrektor Szkoły. – 2001, nr 7-8, s. 44-45
127.Poszanowanie godności człowieka – „klucz” pedagogicznego autorytetu / Alicja Żywczok //
Chowanna.T. 1 (26)(2006), s. 70-84
128.Prawo bez autorytetu / Andrzej Barandynowicz // Opieka, Wychowanie, Terapia. – 2003, nr
2, s. 34-36
129.Przejawy autorytetu katechety w środowisku szkolnym / Leonard N. Sadowski // Studia
Paradyskie. – T. 14 (2004), s. 141-152
130."Przepis" na autorytet / Anna Szkolak // Nauczanie Początkowe. Kształcenie Zintegrowane.
- 2012/2013, nr 3, s. 48-55
131.Przepis na bohatera / Zdzisław Krasnodębski // Wprost. – 2008, nr 29, s. 34-36
132.Przezwiska nauczycieli a ich autorytet / Marian Śnieżyński. – Bibliogr. – Tab. // Ruch
Pedagogiczny. – 2004, nr 1-2, s. 38-47
133.Relacje „nauczyciel-uczeń” – w poszukiwaniu straconego autorytetu... / Ilona Podleśna. –
Bibliogr. // Wychowanie na co Dzień. – 2004, nr 9, s. 21-24
134.Szanujcie polskiego nauczyciela / Leszek Stachycz // Nowa Szkoła. – 2000, nr 8, s. 16-19
135.Sztuka wywierania wpływu i autorytet /Anna Piekarska // Głos Pedagogiczny. - 2010, nr 2,
s. 26-29
136.Upadają autorytety – gdzie szukać nowych? / Sławomir Maciejewski // Nowa Szkoła. 2010, nr 6, s. 10-19
137.W poszukiwaniu wzorca wychowania / Alina Biała // Warsztaty Polonistyczne. – 2000, nr
4, s. 50-53
138.W stronę emancypacyjnego autorytetu / Maria Dudzikowa // Polonistyka. – 2002, nr 3, s.
132-137
139.Wartości moralne – podstawą autorytetu/ Małgorzata Kosiorek // Edukacja i Dialog. – 1999,
nr 5, s. 6-10
140.Wychowanie do wartości w dobie pluralizmu / Dariusz Sarzała. – Bibliogr. // Wychowawca.
– 2000, nr 9, s. 4-7
141.Wychowanie poprzez autorytety - program innowacji wychowawczej dla klas I-III /
Elżbieta Jaworska-Sęk // Wszystko dla Szkoły. - 2010, nr 11, s. 4-6
142.Wygraj szacunek i autorytet / Agnieszka Kozak // Psychologia w Szkole. – 2007, nr 3, s.
25-31
143.Wyzwolić najlepsze cechy charakteru! / Witold Kołodziejczyk // Edukacja i Dialog. - 2012,
nr 11-12, s. 4
144.Wzór do naśladowania / Małgorzata Bagińska // Wychowawca. – 2009, nr 7-8, s. 6
145.Wzór osobowy nauczyciela w opinii uczniów i rodziców / Małgorzata Sarud // Dyrektor
Szkoły. – 2002, nr 12, s. 21-22
146.Wzory osobowe licealistów / Joanna Arabczyk // Nowa Szkoła. - 2008, nr 1, s. 38-47
147.Za co kochać nauczycieli? / Iwona Majewska-Opiełka // Cogito. – 2008, nr 10, s. 16-18
148.Zapracować na autorytet / Beata Kulik // Wychowawca. - 2011, nr 9, s. 22-24
149.Zasłużyć na autorytet / Joanna Strzelczyk // Edukacja i Dialog. – 2003, nr 8, s. 13-16
150.Znaczenie autorytetu / Henryk Jaroszewicz // Wychowawca. - 2012, nr 10, s. 22-25
Oprac. Elżbieta Trojan – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu. Wydział Opracowania
Zbiorów