Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym
Transkrypt
Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym
Konspekt lekcji matematyki Klasa: 1 gimnazjum Czas: 45 minut Temat: Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym Metoda poszukująca - praca w grupach Prowadząca: mgr Iwona Wrazidło Cele lekcji: • • Uczniowie potrafią zastosować umiejętność obliczeń procentowych do zadań mających zastosowanie w życiu codziennym. Uczniowie potrafią wyliczyć; 1. Wielkość odsetek od kapitału 2. Wielkość odsetek od pobranego kredytu 3. Kary za zwłokę 4. Podatek od dochodów 5. Ceny niektórych artykułów po doliczeniu podatku VAT Przebieg lekcji: Etapy lekcji Zaangażowanie Badanie Przebieg lekcji Umiejętności Uwagi kluczowe Podział klasy na Komunikacja Liderzy grup grupy. Wzajemne nauczyciel – klasa, odbierają zestawy sprawdzenie zadania uczeń – uczniowie, instrukcji. domowego. wewnętrzna Uczniowie samoorganizacja przydzielają sobie grupy, organizowanie role: lidera, sekretarza i planowanie sprawozdawcy. własnego uczenia. Powtórzenie materiału. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji. Uczniowie rozwiązują Sprawne i skuteczne Uzyskane efekty w grupach porozumiewanie się należy tak zapisywać, poszczególne uczniów. aby możliwa była ich zadania.Rola prezentacja i nauczyciela ogranicza korzystanie z notatek się do obserwacji podczas następnych pracy uczniów i lekcji. wyjaśniania ewentualnych wątpliwości. Przekształcanie Prezentacja Refleksja Oczekuję, że grupy Rozwiązywanie będą zaangażowane w problemów, pracę. wypełnienie powierzonych ról. Wytypowani Komunikacja grupa – sprawozdawcy uczeń – nauczyciel. przedstawią rezultaty Odpowiedzialność za pracy swoich grup przedstawienie rezultatów pracy grupy. Wypełnienie powierzonej roli. Uczniowie określają, co pomagało, a co przeszkadzało im w pracy. Ocena pracy wytypowanej grupy. Reszta klasy sprawuje rolę grupy kontrolującej poprawność odpowiedzi prezenterów.Podanie zadania domowego. Zad.1.Pracownik otrzymał wynagrodzenie netto 540 zł. Jaka jest płaca brutto, jeżeli podatek wynosi 19 %? Zad.2. Inflacja w ciągu roku była równa 7,5%, natomiast oprocentowanie oszczędności w banku wynosiło 15,5% w skali roku. Jaki byłby nasz zysk, jeżeli umieścilibyśmy w banku 2500 zł na okres jednego roku? Zad.3. Określ wartość prostokątnej płyty gipsowej o wymiarach 3m x 4m pamiętając o 7% podatku VAT. Jaka będzie cena tej płyty, gdy podatek będzie wynosił 22%? Cena płyty 4,80/m². Zad.4 W którym z banków ulokowałbyś oszczędności? Oferującym przy naliczaniu odsetek roczną stopę procentową w wysokości: • 12% z kapitalizacją roczną • 11% z kapitalizacją półroczną • 10% z kapitalizacją miesięczną? Instrukcja dla grupy. 1. Uczniowie wybierają między sobą: lidera, sprawozdawcę i sekretarza. 2. Wzajemna kontrola zadania domowego. 3. Powtórzenie wiadomości: • Obliczanie procentu z danej liczby • Obliczanie liczby z danego jej procentu Jaki procent jednej liczby stanowi druga liczba? 4. Polecenie dla lidera: • Proszę rozdać każdemu członkowi grupy zadania do rozwiązania. • • Skonsultujcie między sobą sposób rozwiązania i wynik przydzielonego zadania. Przedstawcie wynik pracy grupy.