Scenariusz zajęć nr 2

Transkrypt

Scenariusz zajęć nr 2
PIŁKA KOSZYKOWA
Temat: Nauka rzutu do kosza z dwutaktu.
Cele główne lekcji:
1. Umiejętności: nauka rzutu po kozłowaniu
2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne,
szybkość, zwinność
3. Wiadomości: błąd kroków i podwójnego kozłowania
4. Akcent wychowawczy : współpraca w zespole, dyscyplina
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Klasa: V, VI
Liczba ćwiczących: 14
Przybory i przyrządy: piłki koszykowe, pachołki
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
1.Czynności
1. Zbiórka podanie tematu lekcji.
organizacyjno 2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności.
- porządkowe. 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Motywacja
do zajęć.
3.Rozgrzewka
Dozow.
3 min
Uwagi organizacyjno metodyczne
W dwuszeregu.
4. Podanie tematu lekcji.
5. Omówienie prawidłowej techniki rzutu z
dwutaktu, wdrażanie do przepisów. Pokaz
1. Zabawa ożywiająca „Berek inicjator”
2. Bieg dookoła sali z kozłowaniem piłki, RP,
RL, naprzemiennie.
3. W biegu RR w przodzie z piłką dotykamy
kolanami piłkę.
4. Podrzut piłki w biegu oburącz nad głową.
5. Podrzut piłki przysiad i w wyskoku chwyt piłki
w jak najwyższym punkcie.
6. Toczenie piłki po podłodze raz RP, raz RL.
7. W biegu przekazywanie piłki RP do RL pod
unoszonymi NN, zmiana z RL do RP.
8. Piłka w RR, RR w przodzie, przeplatanka
bokiem (zmiana kierunku).
9. J.W. krokiem odstawno - dostawnym twarzą i
tyłem do środka sali.
10. Marsz w przysiadzie z niskim kozłowaniem.
11. Pajacyki koszykarskie (podskoki z piłką w RR)
12. W pozycji stojąc toczenie piłki dookoła NN.
13. Odbicie piłki o parkiet i przejście pod piłką po
kolejnym koźle.
14. Przeskoki przez piłkę.
15 min
Każda osoba posiada
piłkę, wszyscy poruszają
się z piłką jak berek.
U. ustawieni w
rozsypce.
Złożenie piłek do
magazynu.
1. Nauczyciel opisuje i pokazuje technikę
4. Część
wykonania rzutu z dwutaktu.
główna,
realizacja zad.
głównego
20 min.
2. Ustawienie naprzeciwko siebie, 1 rząd wzdłuż
linii bocznej 2-3 m. od drugiego rzędu. U.
wykonują pracę RR w miejscu.
Zwracamy uwagę na
pracę ręki do rzutu oraz
odpowiednią pracę NN.
Ćwiczący dobierają się
w pary.
3. Stojąc na linii końcowej w szeregu ćwiczący
wykonują dwutakt z miejsca z przeniesieniem
ręki.
4. To samo ćwiczenie z przeniesieniem ręki w
górę.
5. J.w. u. ćwiczenie wykonują po jednym koźle,
potem po dwóch.
Zwracamy uwagę na
bezpieczeństwo.
6. Jedna osoba wykonuje siad rozkroczny, druga
osoba wykonuje przeskok przez NN partnera,
drugi krótki skok i przeniesienie RR.
7. To samo ćwiczenie wykonujemy z wyrzutem
piłki.
8. Zawodnicy ustawieni z prawej strony kosza w
odl. 3-4 m. Dwa kozły poprzedzają dwutakt i
rzut na kosz.
Staramy się poprawnie
wykonać zadania.
9. Rzut po kozłowaniu od połowy sali.
10. Rzut do kosza po kozłowaniu przez całe
boisko.
11. Gra „Do pięciu podań”
5. Ćwiczenia
uspakajające.
1. Marsz dookoła sali wykonując wdechy i
wydechy ze wznosem RR.
6. Czynności
1. Omówienie zajęć.
organizacyjno- 2. Omówienie błędów i pochwała.
porządkowe.
3. Zebranie sprzętu i pożegnanie.
4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w
7.Nastawienie
do aktywności wolnym czasie
pozalekcyjnej.
1 min
2 min
U. siedzą w siadzie
skrzyżnym.

Podobne dokumenty