Wyruszamy w fantastyczną podróż

Transkrypt

Wyruszamy w fantastyczną podróż
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Wyruszamy w fantastyczną podróż
Lucyna Cisowska
Hospitacja diagnozująca
Konspekt zajęć w klasie II
Prowadząca: Lucyna Cisowska
Obszar edukacyjny: edukacja matematyczna
Czas trwania: 45 minut
Temat dnia: Fantastyczna podróż
Temat zajęć: Wyruszamy w fantastyczną podróż – doskonalenie techniki liczenia
w zakresie 100.
Cele główne:
Sprawdzenie umiejętności pamięciowego dodawania, odejmowania,
mnożenia i dzielenia w zakresie 100
Umiejętność pracy w grupach
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi w pamięci dodać i odjąć liczbę dwucyfrową i jednocyfrową
z przekroczeniem progu dziesiątkowego
potrafi obliczyć sumy i różnice liczb dwucyfrowych w zakresie 100
wybranym sposobem
umie mnożyć i dzielić w zakresie tabliczki mnożenia
potrafi wykonać obliczenia zgodnie z kolejnością wykonywania działań
zgodnie współpracuje w grupie
poznaje prawa dzieci całego świata
interpretuje ruchowo treść piosenki ,,Fantastyczna podróż”
47
Lucyna Cisowska – arkusz hospitacji diagnozującej – edukacja matematyczna.
Metody:
a. podająca: pogadanka, objaśnianie
b. aktywizująca: gry i zabawy dydaktyczne
c. praktyczna
d. problemowa
Formy:
Zbiorowa, indywidualna, grupowa - zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Plansza na tablicę obrazująca wyspy na oceanie, koperty z zadaniami dla
każdej grupy, pomoce dla każdego ucznia (bilety, czapki, karteczki) z działaniami matematycznymi, kaseta magnetofonowa z piosenką.
Przebieg zajęć:
I.
II.
Część wstępna
1. Powitanie
2. Czynności organizacyjno- porządkowe
Część główna
1. Pogadanka, rozmowa na temat Dnia Dziecka i praw dzieci w oparciu
o Konwencję o Prawach Dziecka.
2. Zapoznanie z tematem lekcji i uświadomienie uczniom celu zajęć.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej podróży po Oceanie Wyobraźni.
3. Podział klasy na 4 zespoły. Rozdanie uczniom biletów podróży –
uczniowie, aby zająć miejsce w odpowiedniej grupie wykonują
dodawanie liczby dwucyfrowej i jednocyfrowej z przekroczeniem
progu dziesiątkowego. Odszukują wyniki rozstawione na stolikach.
4. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje kopertę z zaszyfrowanym
hasłem. Hasło to dla szybszego odgadnięcia zostało podzielone na
wyrazy. Zadaniem każdego ucznia jest odgadnięcie jednego wyrazu.
Uczeń wykonuje mnożenie i dzielenia w zakresie 100, a wyniki
porządkuje rosnąco i przyporządkowuje im odpowiednie litery.
Następnie grupa odczytuje ułożone hasło. Wybiera lidera grupy.
I grupa – Wszystkie dzieci świata powinny znać swoje prawa.
II grupa – Wszystkie dzieci świata mają prawo do godnego
i spokojnego życia.
III grupa – Nikt nie ma prawa ubliżać dzieciom ani ich krzywdzić.
IV grupa – Wszystkie dzieci mają prawo uczyć się i rozwijać
zdolności.
48
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
5.
6.
III.
Ćwiczenie sprawdzające umiejętność dodawania i odejmowania liczb
dwucyfrowych.
Każdy uczeń wykonuje dodawanie i uzyskany wynik pokazuje na
lizakach. Uczniowie w grupie uzyskują ten sam wynik, co ułatwia
nauczycielowi sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Następnie wykonują odejmowanie i zakładają na głowy czapki z odpowiednim wynikiem.
Przerwa śródlekcyjna – śpiew piosenki „Fantastyczna podróż”, połączony z improwizacją ruchową.
Ćwiczenie sprawdzające umiejętność obliczania wartości wyrażeń
zgodnie z kolejnością wykonywania działań. Uczniowie otrzymują
karteczki w czterech kolorach z wyrażeniami.. Wykonują obliczenia
i wpisują wyniki. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. Każdy kolor oznacza inny wynik.
Dzieci po obliczeniu podróżują w wyobraźni na:
Wyspę Przyjaźni – kolor żółty
Wyspę Szczęścia – kolor zielony
Wyspę Marzeń – kolor niebieski
Wyspę Obfitości – kolor pomarańczowy
Uczniowie opisują słowami życie na poszczególnych wyspach.
Część końcowa
1. Ocena pracy poszczególnych grup i poszczególnych uczniów przez
nauczyciela.
2.
Podsumowanie dnia i wyciągnięcie wniosku, że każde dziecko ma
prawo do życia w pokoju, wychowania w rodzinie, miłości i nauki.
49
Lucyna Cisowska – arkusz hospitacji diagnozującej – edukacja matematyczna.
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Data: 02.06.2004 r.
Prowadzący zajęcia: Lucyna Cisowska
Cel hospitacji: Monitorowanie i ustalenie poziomu edukacyjnego uczniów w zakresie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia
liczb do 100.
Klasa: II f
Tematyka zajęć: Fantastyczna podróż
STANDARD
1. Umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb
w zakresie 100.
l.p.
Wskaźniki
Samodzielnie
(uczeń)
(ilość ucz.)
1.
dodaje i odejmuje
w pamięci liczbę
dwucyfrową
i jednocyfrową
z przekroczeniem
progu dziesiątkowego
2.
mnoży i dzieli
w zakresie tabliczki
mnożenia
3.
potrafi obliczyć sumy
liczb dwucyfrowych
w zakresie 100
4.
potrafi obliczyć
różnice liczb
dwucyfrowych
w zakresie 100
5.
potrafi wykonać
obliczenia zgodnie
z kolejnością
wykonywania działań
50
Wykonał
z pomocą
Nie
wykonał
(ilość ucz.)
(ilość ucz.)
Uwagi
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
STANDARD PONADPRZEDMIOTOWY
1. Umiejętność pracy w grupie.
Obserwowane umiejętności
wystąpiły
Wskaźniki
(uczniowie)
l.p.
słabo
1.
aktywnie uczestniczą
w zajęciach
2.
zgodnie pracują
w grupach
3.
potrafią wybrać
lidera grupy
dobrze
Uwagi
bardzo
dobrze
Literatura:
1. T. Olejniczak, J. Pielachowski – Nadzór pedagogiczny i organizacyjny nad
szkołami i placówkami oświatowymi – zadania, przepisy i procedury 2004
2. M. Durda – Hospitacja diagnozująca ,,Nowe w szkole” 3/2002
3. M. Głowacka, B. Huszcza – Hospitacja diagnozująca, ,,Gazeta szkolna”
5/2004 dod. s. X
4. B. Niemierko – Między oceną szkolną a dydaktyką – WSiP, W-wa 1991
EWALUACJA
(dotycząca zajęć przeprowadzonych w klasie II w dniu 02.06.2004 r. przez
nauczycielkę naucz. zintegr. L. Cisowską).
Oceń w skali od 1 do 6:
1. Przygotowanie uczącej do przeprowadzonych zajęć
1
2.
3
4
5
6
Dobór metod i form pracy do standardu określonego w arkuszu hospitacji
diagnozującej
1
3.
2
2
3
4
5
6
Przydatność wybranych wskaźników do możliwości oceny sprawdzanych
umiejętności uczniów .
1
2
3
4
5
51
6
Lucyna Cisowska – arkusz hospitacji diagnozującej – edukacja matematyczna.
4.
Budowę arkusza hospitacji diagnozującej
1
5.
2
3
4
5
6
Przydatność hospitowanych zajęć dla Pani pracy zawodowej
1
2
3
4
5
52
6