Nie jesteś sam, jak zachować się wobec biedy
Transkrypt
Nie jesteś sam, jak zachować się wobec biedy
Scenariusz zajęć dla uczniów klasy IId „Nie jesteś sam, jak zachować się wobec biedy, choroby, sieroctwa, eurosieroctwa? Konwersatorium” Data : 14.03. 2013r. Prowadzący : mgr Magdalena Burniewicz Czas trwania : 45 min Cele operacyjne : • Uświadomienie dzieciom występowania zjawiska „biedy”, „sieroctwa” • Wdrażanie do właściwego postępowania wobec „choroby” • Wyjaśnienie terminu „sieroctwo – eurosieroctwo” Metody pracy: • Konwersatorium • Działaniowa Formy pracy : • Zbiorowa – jednolita • Indywidualna – zróżnicowana i jednolita 1. 2. 3. 4. 5. Przebieg zajęć : Wyjaśnienie terminologii – bieda, choroba, sieroctwo, eurosieroctwo. Interpretacja powyższych terminów przez uczniów – zgłaszanie propozycji. Wyjaśnianie ich znaczenia. Tworzenie listy propozycji nt. „Jak postępować wobec biednych, sierot, chorych” ? Wypisywanie w punktach propozycji uczniów. Tworzenie plakatów z formie rysunkowej nt. postępowania wobec osób dotkniętych biedą, sieroctwem, eurosieroctwem. Indywidualne „doświadczenia” uczniów związane z eurosieroctwem – swobodne wypowiedzi uczniów kl. II d , których rodzice wyjechali za granicę na dłuższy okres czasu. Opracowała : Magdalena Burniewicz Karta pracy „Nie jesteś sam, jak zachować się wobec biedy, sieroctwa, eurosieroctwa ?” Zad. 1. Utwórz listę propozycji „Jak postępować wobec ludzi dotkniętych biedą, sieroctwem, eurosieroctwem?” 1. np. Trzeba im pomagać …. 2. 3. 4. 5. 6. Zad. 2. Podpisz poniższe ilustracje określeniami : choroba, bieda, sieroctwo. Opracowała : Magdalena Burniewicz