Scenariusz lekcji matematyki

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki
Scenariusz lekcji z matematyki w klasie III gimnazjum
Temat: Rozwiązywanie zadań z treścią z wykorzystaniem układów równań.
Cel ogólny:
— Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą układów równań
Cele szczegółowe:

doskonalenie umiejętności rozwiązywania układów równań metodą
algebraiczną,

kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

kształcenie spostrzegawczości, logicznego myślenia, wyciągania
wniosków,

doskonalenie umiejętności pracy w zespole, podziału zadań, oraz ocena
wykonanych zadań,

wyzwalanie u uczniów aktywności w rozwiązywaniu zadań,

opisywanie językiem matematycznym faktów i informacji zawartych
w zadaniach
Metoda pracy – burza mózgów, pogadanka
Forma pracy – praca w grupach ( 6 grup)
Środki dydaktyczne- kartki z zadaniami dla każdej grupy (załącznik nr1), kartki na stoliki z
numerami uczniów wg dziennika lekcyjnego, kartki z numerami grup, plansze
przedstawiające kolejne etapy rozwiązywania zadań z treścią (załącznik nr 2), arkusze papieru
do prezentacji zadań.
TOK LEKCJI
Część wstępna (5minut):
1. Powitanie. Podział uczniów na grupy. (Uczniowie zajmują miejsca przy stolikach).
2. Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego.
Część powtórzeniowa (5 minut):
3. Przypomnienie etapów rozwiązywania zadań z treścią (załącznik nr 2).
Część właściwa (30 minut):
4. Nauczyciel podaje temat lekcji, informuje uczniów o celach lekcji.(instrukcja dla grupy)
5. Każda grupa wybiera spośród siebie lidera grupy, sprawozdawcę oraz sekretarza.
6. Każda grupa otrzymuje do rozwiązania zadanie. Na jego rozwiązanie i naniesienie
rozwiązania na plakat uczniowie mają około 15 minut czasu.
7. Prezentacja rozwiązanych zadań. Ocena pracy uczniów.
Część końcowa (5 minut):
8. Zadanie pracy domowej, ewaluacja zajęć.
załącznik nr1
ZADANIE DLA GRUPY A
Za 5 pisaków i 2 piórniki zapłacono 105zł. Cenę
pisaka podwyższono o 15%, a cenę piórnika obniżono
o 20%. Po zmianie cen za cztery pisaki i trzy piórniki
zapłacono 121,80zł. Oblicz nową cenę pisaka i nową
cenę piórnika.
=?
…=?
ZADANIE DLA GRUPY B
W ogrodzie zoologicznym są czworonogi i ptaki.
Razem mają one 198 głów i 596 nóg. Ile jest tam
ptaków, a ile czworonogów?
???
?
???
ZADANIE DLA GRUPY C
Obwód prostokąta wynosi 80cm. Jeżeli dłuższy bok
skrócimy o 5cm, a krótszy wydłużymy o 5cm, to
otrzymamy kwadrat. Oblicz pole tego prostokąta.
???
ZADANIE DLA GRUPY D
W liczbie dwucyfrowej cyfra dziesiątek jest o 5 większa
od cyfry jedności. Jeżeli w tej liczbie przestawimy
cyfry, to nowa liczba będzie wynosiła
Znajdź te liczby.
3
8
poprzedniej.
ZADANIE DLA GRUPY E
W dwóch workach znajduje się fasola. Jeżeli z
pierwszego worka przesypiemy do drugiego 6kg
fasoli, to w obu workach będzie tyle samo fasoli.
Jeżeli zaś z drugiego worka przesypiemy do
pierwszego 4 kg, to w pierwszym worku będzie dwa
razy więcej, niż w drugim. Ile fasoli jest w każdym
worku?
ZADANIE DLA GRUPY F
Przed pięcioma laty ojciec był trzy razy starszy od
syna. Za 11 lat obaj będą mieli 100 lat. Ile lat ma
każdy z nich obecnie?
???
załącznik nr2
analiza zadania
oznaczenie niewiadomych
ułożenie równań
rozwiązanie
układu równań
sprawdzenie rozwiązania
z warunkami zadania
udzielenie odpowiedzi