Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa

Transkrypt

Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa
Konspekt udostępniamy na zasadach:
● zachowania informacji o autorstwie
● tylko niekomercyjnego wykorzystania
Licencja CC BY-NC
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/
Konspekt zajęć
Rozwój osobisty
Kurs drużynowych wędrowniczych „Za horyzont”
11-20.02.2011 r.
phm. Michał Korch, HR
17 listopada 2011
Spis treści
1 Cele
1
2 Potrzebne materiały
2
3 Do zrobienia przed zajęciami
2
4 Zapotrzebowanie na kadrę
2
5 Przebieg zajęć
3
6 Załączniki
6.1 Piłkarzyki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
6.2 Idee z quasigawędy . . . . . . . . . . . . . . . .
6.3 Zawijane tabelki do celów . . . . . . . . . . . .
6.4 Arkusze związane ze stopniami instruktorskimi
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
współprowadzący: Kasia L.
kiedy: dzień 8., piątek, blok I
czas: 3h
1
Cele
Po zajęciach uczestnik będzie:
1. Umiejętności
• potrafił wyznaczyć sobie cele życiowe (schemat 10, 5, 1 rok),
• potrafił przełożyć cele na zadania do pracy nad sobą,
1
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
4
4
4
5
6
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs drużynowych wędrowniczych
„Za horyzont”
11 - 20.02.2011 r.
• umiał formułować zadania, żeby były SMARTER,
• umiał rozpisać sobie próbę.
2. Postawa
• odczuwał potrzebę dalszego kształcenia się i zaplanowanego rozwoju,
• traktował próbę, jako zebrane w spójny system narzędzia pomagające w rozwoju,
• rozumiał, na czym polega wsparcie w rozwoju oferowane przez próby i jego elementy,
• rozumiał podejście do własnego rozwoju w schemacie: analiza, cele, zadania, weryfikacja względem wymagań, a nie na odwrót.
2
Potrzebne materiały
• plansze do piłkarzyków,
• ksera mapy Bieszczadów, duże kartki do notowania
• zawijane karteczki do planowania rozwoju
• koperty w trzech kolorach opisane literkami SMARTER, z odpowiednimi wyrazami w środku
• arkusze idei stopni instruktorskich
• oś czasu
3
Do zrobienia przed zajęciami
• rozstawić koperty w terenie
• powiesić oś czasu
4
Zapotrzebowanie na kadrę
Kasia nieco współprowadzi zajęcia. Reszta może brać udział w częściach indywidualnych.
2
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs drużynowych wędrowniczych
„Za horyzont”
11 - 20.02.2011 r.
5
Przebieg zajęć
[min]
10
godz.
9:15-25
treści
analiza i strategia
25
25-50
wstępniakowe ćwiczenie
10
50-10:00
budowanie postawy
aktywnego myślenia i dbania o swój
rozwój
40
00-40
10
40-50
15
25
50-11:05
05-30
stawianie sobie celów rozwojowych
przerywnik
ruchowodotleniający
SMARTER
układanie zadań do
celów
15
30-45
rola wymagań
5
45-50
15
50-12:05
po co są stopnie instruktorskie
odmitologizowanie
kolejnego stopnia
instruktorskiego
przebieg
gra w parach w piłkarzyki na papierze. Na razie bez podsumowania i wytłumaczenia po co
zastępami wyobrażają sobie, że są w Bieszczadach – nie wiedzą
dokładnie gdzie, wiedzą w jakim rejonie. Mają mapę i planują, na
który szczyt chcą wejść i jak najdokładniej co w tym celu robią
i czego potrzebują. Możliwie precyzyjnie łącznie ze sprawdzeniem
trudności orientacyjnych i innych na szlaku, zaplanowaniem postojów. Potem po kolei „odbieramy” im przedmioty, które były im
potrzebne i myślą co zrobić bez nich – po zabraniu odpowiedniej
liczby przedmiotów może się pojawić idea, że bez nich to już bym
w góry w ogóle nie poszedł i to dobry moment na zakończenie
ćwiczenia.
quasigawęda podsumowująca. Idea: chcąc wejść na górski szczyt
analizujemy, planujemy, korzystamy z narzędzi i pomocy. Dlaczego zatem często zdarza nam się nie analizować, nie planować, nie
korzystać z narzędzi robiąc rzecz nawet bardziej skomplikowaną
i kluczową, jaką jest własny rozwój. Przełożenie symbolów z ćwiczenia (np. szczyt to życiowy cel) na język rozwoju.
planujemy swoje cele w schemacie 10, 5 lat, rok. Zawijane karteczki (dowiadują się co dalej po zaplanowaniu pierwszej części)
każdy zastęp szuka na zewnątrz kopert w swoim kolorze, koperty
są opisane literkami SMARTER
otwieranie kopert i podsumowanie haseł w nich się znajdujących
prosimy ich o przełożenie jednego lub dwóch rocznych celów na zadania (jedno lub kilka) tak, żeby były SMARTER. Chętni czytają
swoje zadania i rozmawiamy o tym, czy są takie.
kilka słów o tym, że wymagania są po to, żeby na końcu zweryfikować, czy próba jest całościowa, potem 10 min przerwy.
kilka słów o tym po co są stopnie instruktorskie i czym ich idea
się różni od stopni wędrowniczych.
dostają ideę kolejnego stopnia instruktorskiego z możliwością, zaznaczenia czy osiągnięcie takiego stanu wydaje się łatwe czy trudne. Na koniec na osi czasu zaznaczają jak sądzą kiedy są w stanie
osiągnąć ideę stopnia. Podsumowanie – warto aktywnie myśleć i
planować swój rozwój.
3
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs drużynowych wędrowniczych
„Za horyzont”
11 - 20.02.2011 r.
6
6.1
Załączniki
Piłkarzyki
Zasady Gracze wykonują ruchy naprzemiennie, rysując kreski łączące przecięcia linii. Pierwszy ruch
wykonywany jest z przecięcia linii znajdującego się na środku boiska na dowolne jedno z ośmiu sąsiednich
pól (miejsca nie muszą być połączone linią można się poruszać na boki i na w skos), każdy kolejny zaś
- z miejsca, na którym skończył się poprzedni. Piłka nie może być prowadzona po szkicu planszy ani po
żadnym zarysie poprzednich ruchów; może się tylko od nich odbić.
Jeśli gracz kończy ruch w miejscu, przez którą przechodzi wcześniej narysowana linia (banda lub linia
wcześniejszego ruchu), następuje odbicie. Odbicie polega na obowiązku wykonania dodatkowego ruchu.
Gracz może wykorzystywać zyskane w ten sposób ruchy, aby doprowadzić piłkę do bramki rywala.
Rozgrywka może skończyć się wtedy, gdy: ostatnia linia została wprowadzona do bramki - wygrywa
ten gracz który ma pustą swoją bramkę lub gdy gracz nie ma możliwości ruchu (przegrywa).
6.2
Idee z quasigawędy
Bieszczady
szczyt
konkretna trasa na szczyt
doświadczony przewodnik
kompas
dowiedzenie się, gdzie jesteśmy
wymyślenie jak sprawdzę, czy idę właściwą ścieżką
pytanie innych ludzi
checklista
4
rozwój
cel
zadania
opiekun
idea stopnia
analiza
mierzalność zadań
pytanie innych ludzi
wymagania próby
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs drużynowych wędrowniczych
„Za horyzont”
11 - 20.02.2011 r.
6.3
Zawijane tabelki do celów
5
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs drużynowych wędrowniczych
„Za horyzont”
11 - 20.02.2011 r.
6.4
Arkusze związane ze stopniami instruktorskimi
6