Scenariusz imprezy przedszkolnej

Transkrypt

Scenariusz imprezy przedszkolnej
Scenariusz imprezy przedszkolnej
Data: 19.11.2014
Prowadząca: Agnieszka Wręczycka
W zajęciu tym biorą udział dzieci z wszystkich grup wiekowych. Dzieci ubrane na
pomarańczowo. Na głowie każdego dziecka zielona opaska z wizerunkiem marchewki.
Cel główny: Wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez zabawę,
konkursy oraz przykład własny.
Cele:
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania i poprawnego nazywania warzyw i owoców;
• zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe niektórych warzyw i owoców, a
zwłaszcza marchewki,
• kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
• kształtowanie nawyku spożywania surowych warzyw w postaci surówek, soków itp.,
• promowanie warzyw i owoców jako darów natury;
• poszerzanie wiedzy na temat pochodzenia marchewki i jej odmian;
• doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek i zadań logicznych;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat;
• doskonalenie umiejętności tworzenia zbiorów tematycznych (zbiór warzyw, zbiór
owoców);
• kształtowanie umiejętności kulturalnego słuchania czytanych utworów literackich;
• doskonalenie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie;
• kształtowanie swobodnej ekspresji (taniec),
• kształtowanie postawy kulturalnego zachowywania się podczas imprezy,
• aktywizowanie dzieci nieśmiałych poprzez ruch i zabawę,
• uwrażliwianie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i sytuacji
aktywizujących myślenie.
Cele operacyjne (dziecko):
• zna i potrafi nazwać niektóre warzywa i owoce, rozpoznaje je po wyglądzie i smaku,
• rozumie potrzebę spożywania warzyw i owoców,
• wie, co należy jeść aby być zdrowym,
• zna wartości odżywcze niektórych produktów,
• rozwiązuje zagadki słowne,
• swobodnie się wypowiada,
• potrafi tworzyć zbiory,
• uważnie słucha,
• chętnie uczestniczy zabawie z dziećmi różnych grup wiekowych,
• rozwija sprawność ruchową podejmując się współzawodnictwa,
• odczuwa radość ze wspólnych działań,
• potrafi reagować na różnorodne sygnały.
1
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• list,
• płyta z nagranymi utworami muzycznymi, magnetofon,
• prezenty: opaski na głowę, owoce i warzywa wykonane z bloku technicznego, kawałki
owoców i warzyw do degustacji,
• teksty zagadek;
• plansze z różnymi odmianami marchewki, ilustracje, zdjęcia przedstawiające
marchewki, jej części,
• historyjka obrazkowa „Jak powstaje sok z marchewki?”,
• małe obrazki z warzywami lub owocami dla każdego dziecka,
• tekst wiersza Jana Brzechwy “Urodziny Marchewki”;
• karty pracy;
• dyplomy „Przyjaciel Marchewki.”
PLAN PRACY
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Metody:
Czynna:
• zabawy ruchowo – naśladowcze
• konkursy
• taniec
Słowna:
• instruktaż
• zagadki
Oglądowa:
• pokaz
Formy:
• indywidualna
• zespołowa
• grupowa
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
1. Powitanie.
2. List od Marchewki:
,,Dzisiaj obchodzę swoje kolejne urodziny w waszym przedszkolu. Z tej okazji
wszystkie warzywa i owoce ogłosiły ŚWIĘTO ZDROWEJ ŻYWNOŚCI. Cieszę się, że
skorzystaliście z mojego zaproszenia i tak pięknie wystrojeni przybyliście. Mam nadzieje,
że nasze wspólne świętowanie da nam dużą dawkę witamin i śmiechu. Wierzę również, że
po dzisiejszym spotkaniu będziecie o mnie pamiętać , bo ja jestem pyszna i zdrowa.
Wasza pomarańczowa przyjaciółka.
3. Wyruszamy na urodzinowe przyjęcie Marchewki.
Zabawa przy muzyce „Samolot” / naśladowanie w sposób zaprezentowany przez
nauczyciela uruchamiania samolotu, lot itp.
2
4. Wspólne odśpiewanie dla marchewki piosenki STO LAT.
5. Obdarowanie solenizantki prezentami.
Każda grupa przynosi prezent:
• Maluchy – opaski na głowę, założenie każdemu dziecku opaski,
• Średniaki – warzywa i owoce wykonane z kolorowego bloku technicznego –
przeliczanie tych warzyw i owoców. Rozmowa na temat wartości odżywczych
warzyw i owoców, potrzeby zdrowego odżywiania się, m. in:
- co powinniśmy jeść aby być zdrowi
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw
- co można przyrządzić z owoców i warzyw
- jaki inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie
- o czym należy pamiętać przed jedzeniem owoców, warzyw
- itd.
• Starszaki 1 – piosenka „Na marchewki urodziny”,
• Starszaki 2 – kawałki owoców i warzyw do degustacji, po spróbowaniu dzieci mają
za zadanie wskazać marchewkę;
• Starszaki 3 – taniec integracyjny przy muzyce (korowody). Prowadząca pokazuje
dzieciom kroki tańca integracyjnego i wspólnie przy muzyce starają się go
zatańczyć.
6. Zagadki z kolorem marchewkowym.
• Kto wie jak nazywa się marchewkowy kolor?
• Co w sali ma kolor pomarańczowy?
• Dobra gotowana, dobra i surowa,
choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy?
• Próba odpowiedzi na pytanie: “Co to jest marchewka”?
Po wypowiedziach dzieci nauczyciel odsłania tablicę na której znajdują się zdjęcia i
plansze z różnymi odmianami marchewek. Wyjaśnia, że marchewka przywędrowała
do Polski najprawdopodobniej z Chin. Jej poprzedniczki miały kolor: czerwony,
fioletowy lub różowy, omszone liście i nieciekawy smak. Obecnie znana nam odmiana
marchewki powstała w Holandii, a stamtąd przywędrowała do Polski. Następnie
zastanawiają się która część rośliny jest jadalna (podziemna, nadziemna). Poprawnie
nazywają wszystkie części rośliny.
7. Zabawa ruchowo - naśladowcza „wyrywanie marchewki”.
8. Quiz wiedzy o marchewce:
• Kto odpowie czy marchewka to owoc czy warzywo?
• Jakie zwierzątka lubią marchewkę?
• Co można zrobić z marchewki? Na podstawie obserwacji własnych dzieci wymieniają
do czego w domu wykorzystywana jest marchewka.
• Jak powstaje sok marchwiowy – historyjka obrazkowa.
9. Zabawa ruchowa ,,Sałatka warzywno-owocowa.”
Każde dziecko dostaje obrazek warzywa lub owocu. Zgodnie z otrzymanym obrazkiem
musi wykonywać polecenia np. do środka wchodzą dzieci z warzywem lub owocem koloru
czerwonego, zielonego, lub same owoce, same warzywa, owoce zawierające dużą pestkę,
albo buraki i cebula itp.
3
10. Czytanie wiersza Jana Brzechwy “Urodziny Marchewki”.
Po przeczytaniu wiersza dzieci wymieniają warzywa i owoce występujące w wierszu. Przy
kolejnym czytaniu wiersza dzieci podnoszą do góry kartoniki z ilustracjami warzyw i
owoców wymienianymi aktualnie w wierszu.
11. Zabawa ruchowa połączona z wierszykami.
(Na słowa hop, sa, sa – skaczą do góry; ram, pam, pam – tupią nogami.)
Trzy zające sobie szły
i skakały wszystkie trzy.
Mój zajączku naucz mnie,
ja tak samo skakać chcę.
Każdy zając marchew jada,
to na skoki świetna rada.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
Cztery kozy poszły w las
i skakały cały czas.
Moja kozo naucz mnie,
ja tak samo skakać chcę.
Jem marchewkę na surowo,
bo to smacznie, bo to zdrowo.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
Pięć baranków drogą szło
i skakało, że ho, ho.
Mój baranku naucz mnie
ja tak samo skakać chcę.
Czy jesienią czy to latem
na kolację jem sałatę i marchewkę także jem.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
Hop, sa,sa, ram, pam, pam
Od marchewki siłę mam.
12. Wręczenie dzieciom dyplomów i upominków.
Po skończonej zabawie każde dziecko otrzymuje od marchewki dyplom „Przyjaciela
Marchewki” oraz tajne zadanie:
• dla maluchów i średniaków karta pracy: ćwiczenie grafomotoryczne – popraw po
śladzie i pokoloruj,
• dla starszaków karta pracy z punktami od 1 do 10 – połącz i pokoloruj.
4