SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Język angielski Klasa: II Liceum

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Język angielski Klasa: II Liceum
SCENARIUSZ LEKCJI
Przedmiot: JĊzyk angielski
Klasa: II Liceum Profilowane
Temat jednostki metodycznej: States in the Unites States of America.
Czas realizacji: 45min
Metody pracy: burza mózgów, objaĞnienie, metoda programowana-z uĪyciem
komputera, üwiczenia programowe
Formy pracy: praca w parach
ĝrodki dydaktyczne: komputer z dostĊpem do internetu
Cel ogólny: poszerzyü wiedzĊ uczniów dotyczącą stanów w USA przy uĪyciu komputera
Cele szczegółowe:
umieü: posługiwaü siĊ przeglądarka internetową, wymieniü kilkanaĞcie stanów z USA
wiedzieü: jak podzielone są Stany Zjednoczone
zastosowaü: swoje umiejĊtnoĞci by odnaleĨü w internecie stronĊ anglojĊzyczną zgodną z
poleceniem
PLAN LEKCJI
Etap:
I Faza wprowadzająca:
1. CzynnoĞci organizacyjne: sprawdzenie obecnoĞci, podanie tematu, włączenie
komputerów. (3min)
II Faza realizacyjna:
1.Przedstawienie tematu: na zapytanie nauczyciela o skojarzenia uczniów ze
Stanami Zjednoczonymi; uczniowie podają swoje pomysły, np.: Statue of Liberty,
New York. Trudniejsze nazwy nauczyciel wyjaĞnia i opisuje reszcie klasy, np.:
The Statue of Liberty was founded by French. (7min)
2. ûwiczenia z nauczycielem: uczniowie wpisują podany przez nauczyciela adres
strony internetowej: www.yourchildlearns.com/us_map.htm. Po wpisaniu
adresu ukazuje siĊ mapa USA, na której są zarysowane stany. Po klikniĊciu
myszką na jedno z pól ukazuje siĊ jego nazwa i stolica danego stanu. Zadaniem
uczniów jest zapoznaü siĊ z mapką oraz wyszukaü odpowiedzi na pytania:
- How many states are there? (50)
- Which state is the biggest one? (Texas)
- Which states are the neighbours of Washington State? (Oregano, Idaho)
- Which states are the neighbours of Lake Superior? (Minnesota,
Wiscounsin, Michigan)
- What is the capital of California? (Sacramento)
- Is North Dakota touching the ocean? (No)
Nauczyciel pomaga pracującym w parach uczniom. Pytania są przeczytane i
tłumaczone, a odpowiedzi sprawdzone z cała grupą. (15min)
3. ûwiczenia samodzielne: Uczniowie w dalszym ciągu pracują w parach.
Wybierają jeden ze stanów znajdujących siĊ na mapce i w podanej wyszukiwarce
stron internetowych szukają stron anglojĊzycznych z informacjami na jego temat.
Zadaniem uczniów jest wymieniü 3 miejsca w danym stanie, które warto zobaczyü
lub zwiedziü podczas ferii zimowych czy wakacji np.: Museum of Art. In New
York. Nauczyciel monitoruje pracĊ uczniów, pomaga im. NastĊpnie uczniowie
odczytują wyszukane informacje. Na koniec lekcji nauczyciel jeszcze raz pyta
uczniów o najwaĪniejsze informacje na temat Stanów Zjednoczonych i sprawdza
co uczniowie zapamiĊtali z lekcji. (18min)
III Faza podsumowująca: Uczniowie zapisują zadanie domowe: napisaü 7 zdaniowe
opowiadanie na temat wizyty z wybranym wczeĞniej przez siebie stanie w USA. (2min)
IV Uwagi: Komputery ze wzglĊdu na tempo pracy muszą byü włączone zaraz na
początku lekcji.