Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I liceum zawodowego

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I liceum zawodowego
Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej liceum zawodowego
Temat:Twierdzenie Talesa
Czas:45 minut.
Cele ogólne:
-Umiejętność prowadzenia rozumowań matematycznych
-Umiejętność stosowania wiedzy do rozwiązywania problemów praktycznych
-Umiejętność współpracy w zespole.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-Zastosować twierdzenie Talesa do obliczenia długości odcinka gdy dane są
pozostałe długości odcinków.
-Zastosować twierdzenie Talesa do rozwiązania zadań realistycznych.
-Zastosować twierdzenia Talesa do konstrukcji odcinka długości
są długościami trzech danych odcinków
Metody:
Podająca na przemian z poszukującą.
Formy pracy:
Praca w grupach jednolita , praca równym frontem.
Środki dydaktyczne:
Karty pracy,
a ⋅b
, gdzie a,b,c
c
Wprowa
dzająca
Fazy
lekcji
Czynności uczniów
1.Uczniowie zapoznają się
z celami lekcji.
Podsum
owująca
Realizacyjna
1.Uczniowie podają różne
pomysły i propozycje.
Czynności nauczyciela
Uwagi
1. Sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu i celów lekcji.
.
Czas: 5
min
1.Nauczyciel, aby zaciekawić, zainspirować informuje, że
poznamy dziś sposób który pozwoli nam obliczyć wysokość
drzewa jeśli nie możemy go zmierzyć bądź,
obliczyć wysokość piramidy
Czas:5
min
2.Uczniowie zapisują
definicję odcinków
proporcjonalnych.
2. Nauczyciel przedstawia załącznik I.
Wyjaśnia pojęcia:
- stosunku odcinków,
-proporcjonalności odcinków.
3.Uczniowie zapisują
twierdzenie Talesa.
3.Podaje krótką wzmiankę na temat
Talesa z Miletu
3a. Podaje twierdzenie Talesa.
Czas: 5
min.
4.Uczniowie obliczają
wysokość drzewa zgodnie
z twierdzeniem Talesa.
4. Nauczyciel ponawia pytanie jak obliczyć wysokość drzewa
jeśli nie możemy go zmierzyć.
-kieruje dyskusją,
- naprowadza na właściwy tok rozumowania.
Czas: 5
min
5.Uczniowie formułują
wnioski z twierdzenia
Talesa .
5. Nauczyciel prosi o wypisanie jeszcze innych proporcjonalnych
odcinków.
Czas: 5
min
6.Uczniowie pracują w
grupach.
6. Nauczyciel rozdaje karty pracy.
Czas:
15min
7.W celu sprawdzenia
poprawności rozwiązania
zadań reprezentant grupy
przedstawia sposób
rozwiązania jednego z
zadań pozostałym grupom
na forum klasy.
7. Kontroluje poprawność rozwiązywanych zadań.
1.Dokonuje podsumowania lekcji, ocenia aktywność uczniów.
2. Podaje zadanie domowe
Czas: 5
min
Załącznik 1.
H
D
F
B
A
C E
G
Stosunek wysokości latarń morskich jest taki sam jak stosunek wysokości świątyń.
AB , CD , EF , GH .
KARTA PRACY
Zadanie 1
Oblicz x mając dane: DB CD
C
12
B
x
A
x
X+4
D
18
E
Zadanie 2
Drabina długości 2,5 m po oparciu o ścianę domu sięga na wysokość 2m.
Jak wysoko sięga drabina o długości 3,5m, jeśli jest ustawiona pod tym samym kątem?
Zadanie 3
Stosując metodę TALESA Oblicz wysokość piramidy Cheopsa, mając dane:
Długość krawędzi podstawy piramidy-230 m, długość cienia piramidy-250m, długość użytego
drąga-3 m, długość cienia drąga-7m.
Zadanie 4
Dane są odcinki a,b,c,d. Skonstruuj odcinek długości
bc
.
d
: Zadania pochodzą z :,,Podręcznika dla liceum ogólnokształcącego”. Wojciech Babiarski
Opracowała Jolanta Mika ZST i O nr 3 w Chorzowie