twierdzenie-talesa

Transkrypt

twierdzenie-talesa
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
W KLASIE I
NIEPUBLICZNEJ ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ
W STEPNICY
Temat lekcji : Twierdzenie Talesa i jego praktyczne zastosowanie.
Czas pracy : 45 minut
Cele główne: zapoznanie uczniów z twierdzeniem Talesa.
Cele lekcji – uczeń po lekcji powinien:
a) znać:
 twierdzenie Talesa
 biografię i dokonania Talesa
b) umieć:
 przedstawić zależności wynikające z twierdzenia Talesa
 zastosować w praktyce twierdzenie Talesa
 czytać ze zrozumieniem treść zadania
 sporządzić rysunek i prawidłowo zaznaczyć dane na rysunku
c) być przekonanym:
 że sporządzenie rysunku do treści zadania ułatwia jego rozwiązanie;
 że samodzielne rozwiązywanie zadań doskonali koncentrację uwagi
i logiczne myślenie oraz wdraża do samokontroli.
Metody nauczania – uczenia się:
 pokaz multimedialny
 film – przypomnienie potrzebnych wiadomości
 pogadanka
 samodzielne rozwiązywanie zadań
 wyjaśnienie
Środki dydaktyczne:
 prezentacja multimedialna, film internetowy
 tablica multimedialna i laptop
 zeszyt przedmiotowy
 przyrządy geometryczne
 zadania przygotowane przez prowadzącą
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przebieg lekcji:
A. Część wstępna:
 czynności organizacyjno – porządkowe
 pogadanka wstępna
 sformułowanie tematu lekcji
 uświadomienie celów lekcji.
B. Część zasadnicza (prezentacja multimedialna – proszę kliknąć plik z
prezentacją multimedialną zapisany pod plikiem pdf):
 przedstawienie sylwetki starożytnego matematyka – Talesa
 sformułowanie Twierdzenia Talesa
 wspólne sformułowanie innych proporcji wynikających z twierdzenia
Talesa
 Praktyczne wykorzystanie twierdzenia Talesa - zadanie - film
 indywidualne rozwiązywanie zadań
 przedstawienie rozwiązań zadań i ich weryfikacja
C. Część końcowa:
 podkreślenie zasadności znajomości twierdzenia Talesa
 ocena pracy uczniów
 zadanie pracy domowej
 zapowiedź tematu następnej lekcji.
Komentarz do scenariusza:
Zamiarem niniejszego opracowania lekcji jest uświadomienie uczniom, iż
wiedza i umiejętności dotyczące twierdzenia Talesa może okazać się niezbędna
w codziennym życiu. Podczas lekcji zastosowano środki dydaktyczne tj.:
prezentacja multimedialna, film o zastosowaniu praktycznym twierdzenia
Talesa, które odtwarzane będą na tablicy multimedialnej. Wybrane środki
dydaktyczne odtwarzane na tablicy multimedialnej pomogą uczniom możliwie
najlepiej przyswoić zagadnienia z lekcji oraz przećwiczyć najprostsze sposoby
zastosowania twierdzenia Talesa.
Scenariusz przygotowała: Sylwia Ziółkowska
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
ZAŁĄCZNIK - PRACA DOMOWA
ZADANIE 1.
Siatka tenisowa ma wysokość 0,9 m. Serwujący zawodnik stoi 12 m od siatki
i uderza piłkę znajdującą się na wysokości 2,7 m. W jakiej najbliższej
odległości od siatki może upaść piłka na boisko przeciwnika, jeżeli
przyjmiemy, że zaserwowana piłka leci po linii prostej?
ZADANIE 2.
Rodzeństwo wybrało się na spacer. Po drodze minęli budkę telefoniczną. Kasia
zastanawiała się, jak wysoka jest ta budka. Postanowiła zmierzyć cień budki,
zanotowała wynik pomiaru: 6,25 m. Następnie zmierzyła cień brata, miał on
4 m. Chłopiec ma 1,60 m wzrostu. Czy teraz Kasia może wyliczyć, jaką
wysokość ma budka ?
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA