KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
W KLASIE III GIMNAZJUM
Z WYKORZYSTANIEM PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
1. Temat lekcji:
Twierdzenie Talesa
2. Czas pracy:
45 min.
3. Cel główny lekcji:
zapoznanie uczniów z twierdzeniem Talesa
4. Cele lekcji – uczeń po lekcji powinien:
a) znać:
twierdzenie Talesa
biografię i dokonania Talesa
b) umieć:
przedstawić zaleŜności wynikające z twierdzenia Talesa
zastosować w praktyce twierdzenie Talesa
czytać ze zrozumieniem treść zadania
sporządzić rysunek i prawidłowo zaznaczyć dane na rysunku
c) być przekonanym:
Ŝe sporządzenie rysunku do treści zadania ułatwia jego rozwiązanie;
Ŝe samodzielne rozwiązywanie zadań doskonali koncentrację uwagi
i logiczne myślenie oraz wdraŜa do samokontroli.
5. Metody nauczania – uczenia się:
pokaz multimedialny
pogadanka – przypomnienie potrzebnych wiadomości
samodzielne rozwiązywanie zadań
wyjaśnienie
6. Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna
rzutnik i laptop
podręcznik i zeszyt przedmiotowy
przyrządy geometryczne
zadania przygotowane przez prowadzących
7. Przebieg lekcji
A. Część wstępna:
czynności organizacyjno – porządkowe
pogadanka wstępna
sformułowanie tematu lekcji
uświadomienie celów lekcji.
B. Część zasadnicza (prezentacja multimedialna):
przedstawienie sylwetki staroŜytnego matematyka - Talesa
sformułowanie Twierdzenia Talesa
wspólne sformułowanie innych proporcji wynikających z twierdzenia
Talesa
indywidualne rozwiązywanie zadań
przedstawienie rozwiązań zadań i ich weryfikacja
C. Część końcowa:
podkreślenie zasadności znajomości twierdzenia Talesa
ocena pracy uczniów
zapowiedź tematu następnej lekcji.
ZAŁĄCZNIK 1. ZADANIA DLA UCZNIA
ZADANIE 1.
Siatka tenisowa ma wysokość 0,9 m. Serwujący zawodnik stoi 12 m od siatki
i uderza piłkę znajdującą się na wysokości 2,7 m. W jakiej najbliŜszej odległości
od siatki moŜe upaść piłka na boisko przeciwnika, jeŜeli przyjmiemy, Ŝe
zaserwowana piłka leci po linii prostej?
ZADANIE 2.
Rodzeństwo wybrało się na spacer. Po drodze minęli budkę telefoniczną. Kasia
zastanawiała się, jak wysoka jest ta budka. Postanowiła zmierzyć cień budki,
zanotowała wynik pomiaru: 6,25 m. Następnie zmierzyła cień brata, miał on
4 m. Chłopiec ma 1,60 m wzrostu. Czy teraz Kasia moŜe wyliczyć, jaką
wysokość ma budka ?
ZADANIE 3.
Bardzo często bezpośredni pomiar szerokości rzeki nie jest moŜliwy. Jeden ze
sposobów takiego pomiaru przedstawia rysunek. Jaką szerokość ma rzeka?
xm
12
rzeka
4
18 m
ZADANIE 4.
Oblicz wysokość piramidy, tak jak obliczano to w staroŜytności. Patyk ma
długość 50 cm i rzuca cień o długości 30 cm. Długość cienia piramidy wynosi
12 m.
Joanna Szymańska
Dagmara Oszmian