Scenariusz lekcji z chustą animacyjną

Transkrypt

Scenariusz lekcji z chustą animacyjną
SCENARIUSZ LEKCJI Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
Temat: Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej .
Przybory: chusta -spadochron , szarfy 14 sztuk , magnetofon, piłka do siatkówki
Cele główne:
a) Umiejętności:
- reagowanie ruchem na zmiany tempa muzyki
- wykorzystanie do zabawy nowego przyboru
- uczenie uważnego słuchania poleceń.
- nauka twórczego myślenia i współpracy w grupie
b) Sprawność motoryczna:
- rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych
- rozwijanie koordynacji ruchowej, orientacji wzrokowo ruchowo przestrzennej, zwinności, dokładności,
staranności w wykonywaniu ćwiczeń
c) Wiadomości:
- poznanie zasad nowych zabaw i reguł rywalizacji.
d) Akcenty wychowawcze:
-dyscyplina w grupie, egzekwowanie ciszy w czasie tłumaczenia zasad zabawy
- współpraca w grupie, integracja grupy.
I część wstępna (15 min)
a. Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć, okrzyk sportowy.
b. Podanie tematu lekcji, zachęcenie uczniów do aktywnej zabawy z nowym przyborem chustą
spadochronem
c. Ćwiczenia oswajające z przyborem:
1. Zabawa ożywiająca: „Berek w parach”- uczniowie dobierają się w pary, z których jedna zostaje
wyznaczona na berka. Na sygnał prowadzącego wszyscy zaczynają uciekać broniąc się przed klepnięciem.
Dotknięta przez berka para przejmuje rolę goniących.
3. Zabawa „Bieganie z chustą”
uczestnicy trzymają chustę za uchwyty i biegając po obwodzie koła, na przemian podnoszą ją i opuszczają
(prowadzący w czasie zabawę może wydawać komendy – góra, dół)
4. Falowanie spadochronem w siadzie płaskim.
5. Trzymając za krawędzie spadochronu ćwiczący falują nim w górę i w dół wykonując jednocześnie
przysiady (wszyscy wykonują je równocześnie).
6. Dzieci, leżąc przodem, trzymają za krawędzie spadochronu i falują nim (poruszają ramionami w górę i w
dół).
7. Dzieci, w przysiadzie, trzymają za krawędzie spadochronu i falują nim (poruszają ramionami w górę i w
dół).Potem podskokami w przysiadzie obracają się razem ze spadochronem
II część główna (25 min)
1.Zabawa „Imiona”- uczestnicy siedzą na chuście, turlają do siebie piłkę, mówiąc swoje imię oraz imię
osoby, do której piłka jest rzucana.
2. Zabawa „Kolorowe koło fortuny”- uczestnicy zabawy stoją w kole, trzymając chustę. W środku chusty
leży piłeczka. Prowadzący włącza melodię, a grupa porusza się rytmicznie jak karuzela. Kiedy ucichnie
muzyka, wszyscy stają nieruchomo. Do kogo piłka się doturlała, ta osoba wykonuje zadanie (bądź zadanie
wykonują wszystkie osoby, trzymające ten kolor)
Zadanie do wykonania to:
> przejście na czworakach pod chustą
> obiegnięcie chusty dookoła lub zadanie wymyśla grupa.
3. Zabawa „Kolorowe wycieczki”- wszyscy siedzą na podłodze, trzymając chustę na wysokości pasa.
Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami, przechodząc pod
chustą. Dla urozmaicenia, utrudnienia prowadzący może wymienić więcej niż jeden kolor.( urozmaicenie :
przechodzą osoby, które mają zwierzątko w domu, lub lubią czekoladę itd.)
4. Gra- Turniej strzelecki - chusta staje się tarczą, dzięki
której będzie można przeprowadzić wielki turniej strzelecki. Rozłożoną chustę kładzie się podłożu.
Uczestnicy zabawy ustawiają się około 5 metrów od chusty. Ich zadaniem jest rzucić woreczkiem w
kierunku chusty tak, aby zatrzymał się na najwyżej punktowanym kolorze.
Kolor niebieski - 10 pkt., zielony - 8 pkt., czerwony 6 pkt. żółty - 4 pkt.
Każdy zawodnik ma 3 rzuty. Kto zdobędzie największą ilość punktów – wygrywa.
5. Zabawa,, Powtórz za mną”- dzieci siadają w siadzie skrzyżnym na rozłożonej chuście. Nauczyciel
wystukuje o parkiet prosty rytm. Uczniowie powtarzają za nauczycielem rytm najpierw wszyscy razem
potem indywidualnie.
III część końcowa (5 min)
1. Zabawa,, Stopy do góry”- dzieci zdejmują buty, stają dookoła chusty. Na sygnał prowadzącego próbują
chwycić chustę palcami stóp najpierw prawej potem lewej nogi
2. Zbiórka , omówienie zajęć, wystawienie ocen najaktywniejszym, swobodne wypowiedzi na temat
atrakcyjności zabaw.