Scenariusz zajęć z pływania Temat: Zabawy w wodzie – nauka

Transkrypt

Scenariusz zajęć z pływania Temat: Zabawy w wodzie – nauka
Scenariusz zajęć z pływania
Temat: Zabawy w wodzie – nauka leżenia na piersiach. Ćwiczenia
wypornościowe.
Data: 3.12.2013
Miejsce: pływalnia kryta – 25m.
Klasa: grupa pływacka – początkująca, uczniowie kl. V
Czas: 45 min.
Prowadzący: mgr Edyta Schwarz
Metody: zabawowa, zadaniowa.
Formy: indywidualna, zespołowa.
Sprzęt: lina, „makaron”, piłeczki ping-pongowe.
Treści wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla
uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub
znacznym w szkołach podstawowych i gimnazjalnych (zał. nr 3):
- zabawy w wodzie służące rozwijaniu sprawności psychofizycznej,
- wykorzystywanie nabytych umiejętności ruchowych w życiu codziennym,
- przygotowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
Cel główny: podniesienie umiejętności pływackich.
Cele szczegółowe:
1.Nauka umiejętności leżenia na piersiach.
2. Opanowanie ćwiczeń wypornościowych: „Korek”, „Meduza”.
2. Doskonalenie skoków do wody z niskich wysokości.
Przebieg lekcji
Części
Tok lekcji
Treść i przebieg
Czas
Uwagi
3’
Ustawienie w
ćwiczenia
lekcji
Część
Ćwiczenia
wstępna
organizacyjno
obecności i stanu
- porządkowe
gotowości do zajęć,
Sprawdzenie
szeregu
przypomnienie zasad
higieny i
bezpieczeństwa na
basenie
Gimnastyka
pływacka
Na lądzie:
- krążenie RR w przód
i w tył,
- skłony TT w przód i
w tył,
-krążenia TT
Ustawienie w
3’
rozsypce
- przysiady w parach,
W wodzie:
- lużne podskoki,
- lużne podskoki w
parach,
Ustawienie
4’
- próby zanurzania
przy ściance
basenu
głowy,
- lużne podskoki w
parach,przysiad,
- przechodzenie pod
„Makaronem”.
Część
główna
Zabawy
„Korek” – pozycja
wypornościowe skulona w wodzie i
długi wydech do wody,
„Meduza” – skłon,
4’
Rozsypka
4’
Rozsypka
chwyt za stopy
zawiśnięcie w wodzie
(na piersiach)
Zabawy
„Boja”- półzawiśnięcie
Pary
doskonalące
leżenie na
piersiach
w wodzie na piersiach
3’
(trzymając za ręce
partnera)
„Holowanie barek 1”
– uczniowie ciągną
3’
Pary
3’
Pary
partnera trzymającego
się go za barki.
„Holowanie barek 2”
– uczniowie ciągną
partnera za pomocą
liny”.
„Połów rekina”uczniowie ustawieni na
brzegu basenu, ciągną
3’
partnera za pomocą
liny.
Zabawy
doskonalące
skoki do wody
z niskiej
wysokości
„Kamień w wodę”:
– skoki do wody z
3’
krawędzi basenu (na
Indywidualnie
nogi),
- skoki do wody z
krawędzi basenu (na
3’
nogi), z przysiadem,
- skoki do wody z
krawędzi basenu (na
3’
nogi), wykonanie
„Pajacyka”.
Część
Zabawa
końcowa
oddechowa
„Wiatr” –przesuwanie
2’
piłeczek pingIndywidualnie
pongowych dmuchając
na nie .
Podsumowanie Wyjście z wody,
zajęć
sprawdzenie obecności,
Ustawienie w
pochwały i
szeregu
nagrodzenie brawami
za dobrze wykonane
3’
ćwiczenia.
Przypomnienie zasad
bezpiecznego
wychodzenia z
pływalni i korzystania
z natrysków.
Opracowała: Edyta Schwarz

Podobne dokumenty