KONSPEKT KATECHEZY DLA KLAS IV

Transkrypt

KONSPEKT KATECHEZY DLA KLAS IV
KONSPEKT KATECHEZY DLA KLAS IV-VI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: „Kto wierzy, nie jest nigdy sam” – XIII edycja Konkursu „Mój szkolny kolega z Misji”
Cel katechezy:
zainteresowanie uczniów konkursem „Mój szkolny kolega z misji” oraz z problematyką misyjną
Cele szczegółowe:
- uświadomienie uczniom, że Kościół jest wspólnotą, do której należą ludzie pochodzący ze
wszystkich kontynentów
- prezentacja misyjnego wymiaru Kościoła
- Przypomnienie znaczenia pojęć: „misje”, misjonarze, kraje misyjne
- odkrycie solidarności z innymi wierzącymi, zwłaszcza żyjącymi w krajach misyjnych
- zna zasady konkursu „Mój szkolny kolega z misji”
Metody i środki dydaktyczne:
- fragment Ewangelii wg św. Mateusza (28,17-20)
- mapa świata lub zarys kontynentów
- informacje na temat konkursu „Mój szkolny kolega z misji” – edycja XIII: „Kto wierzy, nie jest nigdy
sam”
- zdjęcia z Placu św. Piotra w Rzymie przedstawiające ludzi z różnych stron świata lub zdjęcia ze
Światowych Dni Młodzieży ukazujących młodych chrześcijan z różnych kontynentów
Czas zajęć:
45 minut
Przebieg katechezy:
1. Modlitwa
Rozpoczynamy katechezę od modlitwy „Ojcze nasz”. Jeśli dzieci znają, można także wspólnie
zaśpiewać piosenkę „Kościół to nie tylko dom…” lub inną mówiącą o Kościele jako wspólnocie
wierzących
2. Wprowadzenie do tematu:
Katecheta zadaje pytanie uczniom, czy słyszeli o Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się
podczas tegorocznych wakacji? W krótkiej rozmowie stara się uświadomić uczniom międzynarodowy
charakter tego spotkania: na spotkanie z papieżem Franciszkiem przyjechała młodzież z całego
świata. Byli tam również Polacy. Katecheta mówi, że obecnie na świecie żyje ponad 1 mld chrześcijan.
Najwięcej żyje ich w Ameryce Południowej, Europie, Afryce i Azji. Niestety 6 mld ludzi nie słyszało o
Chrystusie.
3. Rozwinięcie:
Katecheta prosi o przeczytanie fragmentu Ewangelii św. Mateusza:
„A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i
przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie
wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać
wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”
(Mt 28,17-20).
Pytania:
a) Do kogo i gdzie Jezus wypowiedział te słowa? (Jerozolima, Wzgórze Oliwne)
b) Gdzie powstał pierwszy Kościół i kto do niego należał?
c) Gdzie rozeszli się Apostołowie? (wszystkie kierunki ówczesnego świata).
d) Na jakich kontynentach obecnie żyją chrześcijanie? (można zaprezentować zdjęcia z Placu św.
Piotra lub ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro 2013)
Katecheta pomaga odkryć dzieciom, że ocenie chrześcijanie żyją na wszystkich kontynentach. Mimo
to, jeszcze większość ludzi nie słyszała o Chrystusie. Istnieją kraje i kontynenty misyjne.
Pytania:
a) Co to są misje?
b) Czym przede wszystkim zajmują się misjonarki i misjonarze w krajach misyjnych?
c) Czego potrzebują, by głosić wiarę i służyć ubogim?
W rozmowie katecheta zwraca uwagę uczniów na to, ze misjonarze nie tylko głoszą Ewangelię ale
niosą pomoc materialną ludziom, wśród których prowadzą misje. Zwraca uwagę na nędzę panującą w
wielu krajach Afryki i Azji, na brak dostępu do zdobyczy nauki i techniki, zacofanie gospodarcze,
konflikty zbrojne, epidemie, głód. Misjonarze budują szkoły, szpitale, uczą uprawiania roli. Dzięki nim
wiele dzieci może się uczyć i zdobyć jakiś zawód.
W jaki sposób można pomagać misjonarzom oraz dzieciom na misjach? (burza mózgów)
katecheta wypisuje na tablicy lub planszy propozycje dzieci. Na pierwszym miejscu trzeba umieścić
modlitwę za misje oraz solidarność z misjonarzami, wyrażająca się w pomocy materialnej i
finansowej.
Katecheta winien dążyć do uświadomienia dzieciom potrzeby solidarności z misjonarzami oraz tymi,
którym pomagają. Wierząc nie jesteśmy nigdy sami. Wierzymy przynależąc do wielkiej rodziny
Kościoła. Jest nas ponad miliard na świecie. Musimy troszczyć się o siebie nawzajem.
4. Zakończenie:
Katecheta przedstawia propozycję: weźmy udział w konkursie „Mój szkolny kolega z misji”
zorganizowanym przez Dzieło Pomocy Ad Gentes. Przedstawia 4 kategorie Konkursu i gorąco
zachęca dzieci do wzięcia w nim udziału. Ustala dalsze działania deklarując swą pomoc oraz konieczne
wyjaśnienia. Zajęcia kończymy wspólną modlitwę w intencji misjonarek i misjonarzy.

Podobne dokumenty