"Wiersze Jana Brzechwy" - scenariusz zajęć Iwony

Transkrypt

"Wiersze Jana Brzechwy" - scenariusz zajęć Iwony
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie.
Scenariusz zajęd w klasie IV/V Szkoły Podstawowej
w ramach współpracy z Fundacją ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom
Blok tematyczny: Magia czytania.
Temat dnia: Wiersze Jana Brzechwy.
Czas trwania: 90 min.
Prowadząca: Iwona Złotek
Cele główne:
1. Rozwijanie zainteresowania uczniów czytelnictwem.
2. Budowanie więzi między dorosłym i dzieckiem.
3. Kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania.
4. Rozwijanie wyobraźni i koncentracji.
5. Poznanie wierszy Jana Brzechwy.
6. Rozwijanie sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
Uczniowie potrafią
1. Wymienid nazwy zwierząt występujących w wierszach.
2. Rozpoznad bohaterów wierszy na ilustracjach.
3. Odpowiedzied na proste pytania dotyczące treści wysłuchanego tekstu.
4. Zilustrowad ruchem zwierzęta występujące w utworze.
5. Pokolorowad obrazek konturowy kredkami pastelowymi.
6. Wykonad wspólną pracę plastyczną.
Metody:

Słowna: głośne czytanie dzieciom, formułowanie odpowiedzi na pytania

Aktywizująca: dwiczenia pantomimiczne

Zadaniowa
Formy:

Grupowa zindywidualizowana

Praca w zespołach
Materiały i pomoce:

Wiersze Jana Brzechwy: ZOO (Papuga, Wilk, Tygrys, Niedźwiedź, Kangur, Słoo, Lis,
Małpa, Lew, Wielbłąd, Żółw)

Ilustracje do wierszy

Obrazy konturowe zwierząt

Kredki pastelowe i kleje
Przebieg zajęd:
1. Przywitanie się. Zabawa wstępna: „Imiona”- uczestnicy siadają w kręgu na dywanie i kolejno
każdy mówi swoje imię. Kolejne osoby powtarzają imiona poszczególnych osób i dodają
swoje.
2. Wysłuchanie wierszy J. Brzechwy. Po każdym wierszu nauczyciel zadaje pytania dotyczące
treści wysłuchanego tekstu.
Uczniowie wyszukują i wskazują ilustracje przedstawiające
zwierzę, będące bohaterem utworu, wskazują charakterystyczne cechy jego wyglądu
i charakteru.
3. Zabawy pantomimiczne. Uczniowie dzielą się na dwa zespoły. Przedstawiciele każdego
zespołu kolejno losują karteczki, na których znajdują się obrazki zwierząt występujących
w wierszach. Zadaniem ucznia jest tak przedstawid za pomocą gestów wylosowane zwierzę,
aby grupa odgadła jego nazwę.
4. Kolorowanie obrazów zwierząt kredkami pastelowymi, wydzieranie obrazków. Wspólne
tworzenie pracy pt. „W ZOO” poprzez naklejanie wydartych obrazków na duży arkusz szarego
papieru, dorysowywanie elementów wg pomysłów uczniów.
5. Porządkowanie klasy. Pożegnanie.
Opracowała: Iwona Złotek

Podobne dokumenty