SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Nauczyciel:
Zajęcia edukacyjne:
Klasa:
Data:
Miejsce:
Ilość ćwiczących:
Agnieszka Klingiert, Hovhannes Yazichyan
Wychowanie fizyczne
reprezentacja szkoły piłki nożnej dziewcząt
18.02.2014r.
sala gimnastyczna
12 dziewcząt
Charakterystyka klasy:
Grupa nie sprawia problemów wychowawczych. Dziewczęta
są uzdolnione sportowo, chętnie biorą udział na zajęciach
pozalekcyjnych, reprezentują szkołę na zawodach w piłce
nożnej.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Hasło programowe: Piłka nożna.
Temat: Nauka panowania nad piłką.
Cel ogólny: Nauka prowadzenia piłki wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy, podania
i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy.
Cele uczniowskie (operacyjne):
a) Umiejętności.
Uczeń:
- potrafi panować nad piłką wykonując różne ćwiczenia,
- potrafi wykonać podania i przyjęcia piłki w parach wewnętrzną częścią stopy,
- potrafi prowadzić piłkę wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy.
b) Sprawność.
Uczeń:
- rozwinie koordynację ruchowo – przestrzenną,
- wzmocni mięsnie obręczy nóg, brzucha i grzbietu.
c) Wiadomości.
Uczeń:
- zna poprawną technikę podań i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy,
- zna poprawną technikę prowadzenia piłki,
- zna przepis dotyczący wykonywania rzutu wolnego.
d) Usamodzielniania.
Uczeń:
- rozwija aktywnie własną sprawność fizyczną,
- rozwija umiejętność pracy w zespole,
- koryguje błędy własne,
- porównuje własną technikę z techniką współćwiczącego.
Materiał nauczania:
Czas realizacji zajęć:
Środki dydaktyczne:
Podania i strzały piłką wewnętrzną częścią stopy.
45minut.
piłki nożne, pachołki, bramki
Sposoby pomiaru i ewaluacji osiąganych celów nauczyciela: obserwacja pracy
uczniów i dokonywanie bieżącej korekty, porównywanie techniki podań i przyjęcia piłki
wewnętrzną częścią stopy, prowadzenia piłki wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy
z poprzednich zajęć.
Część lekcji
Część wstępna
Część główna
A
Część główna
B
Czynności uczniów
Docelowe
Zadania
Uczeń:
Zapoznaje się z
- słucha informacji
zadaniem lekcji.
nauczyciela.
- przygotowuje się do
aktywnego uczestnictwa
w lekcji.
Bierze aktywny udział
w rozgrzewce:
- bieg po długości sali
- skip A,
- skip C,
- bieg skrzyżny,
- bieg sprintem,
- bieg z przeszkodami,
Rozgrzewa mięśnie i stawy
Rozciąga mięśnie nóg,
brzucha, grzbietu i rąk.
Przygotuje się do Uczeń słucha i obserwuje
realizacji zadania nauczyciela. Wykonuje
głównego lekcji. następujące ćw. w parach:
- podskakiwanie na jednej
nodze, drugą trzymając na
piłce,
- rysowanie ósemek nogami
dookoła piłki,
Realizuje zadanie - podawanie piłki z prawej
główne lekcji.
do lewej nogi,
Nauka techniki
- toczenie piłki w różne
podań i przyjęcia strony,
piłki wewnętrzną - podbijanie piłki
częścią stopy,
- zabawa „ Części ciała
prowadzenia piłki i piłka”,
wewnętrzną
- podania stojącej piłki
i zewnętrzną
wewnętrzną częścią stopy
częścią stopy
w parach,
- podania piłki z woleja
wewnętrzną częścią stopy
w parach,
- prowadzenie piłki
ze zmianą kierunku,
- prowadzenie piłki po
prostej w biegu,
- prowadzenia piłki między
pachołkami,
Pobudza
i przygotowuje
organizm do
wysiłku.
Czynności nauczyciela
Metody
- Sprawdza listę
Pogadanka.
obecności i gotowość
uczniów do zajęć
- motywuje uczniów
do lekcji, wyjaśnia
znaczenie podania
i strzału piłki wewnętrzną
częścią stopy w grze.
- Poleca wykonanie
Zadaniowa
ćwiczeń,
-ścisła.
- czuwa nad prawidłowym
wykonaniem ćwiczeń.
- demonstruje ćwiczenia,
- kontroluje rytm i tempo
wykonywanych ćwiczeń.
Naśladowc
za - ścisła.
- Demonstruje
poszczególne ćwiczenia,
- daje sygnał gwizdkiem,
- koryguje występujące
błędy,
- wyjaśnia celowość
wykonywania
poszczególnych ćwiczeń,
- objaśnia poprawną
technikę panowania nad
piłką,
Zadaniowa
-ścisła.
Pogadanka.
Pogadanka.
Zadaniowa
-ścisła.
- wyjaśnia zasady zabawy, Pogadanka.
- demonstruje ćwiczenie,
- ustawia uczniów,
- zwraca uwagę na
poprawną technikę,
-gra w szkolną piłkę
halową.
Część końcowa
Rozciąga
i uspokaja
organizm.
Wykonuje ćwiczenia
rozciągające:
- skłony w rozkroku,
- rozciąganie mięśni
barkowych,
- leżenie przodem,
unoszenie tułowia.
Stoi na zbiórce, słucha
analizy i podsumowania
nauczyciela.
- ustawia uczniów na
boisku i wyjaśnia przepis
gry
- sędziuje mecz
i poprawia występujące
błędy.
- Demonstruje ćwiczenie, Naśladowc
- czuwa nad poprawnością za – ścisła.
wykonania ćwiczeń,
- ustawia uczniów w
szeregu
- podsumowuje zajęcia.
Pogadanka.

Podobne dokumenty