SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT: Polisensoryczne poznawanie jabłka. GRUPA: Zespól rewalidacyjno- wychowawczy TERMIN REALIZACJI: 27.04.2013 r. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut CELE OGÓLNE: - stymulowanie i rozwijanie zmysłów poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców; - przybliżenie wychowankom otaczającego świata; - rozwijanie sprawności w obrębie motoryki małej. CELE OPERACYJNE (WYCHOWANEK): - próbuje poznać jabłko wykorzystując poszczególne zmysły; - rozróżnia jabłko pośród innych owoców; - samodzielnie lub z pomocą myje owoce; - samodzielnie lub z pomocą kroi jabłko nożem; - wypełnia farbami kontury jabłek. METODY: stymulacja polisensoryczna, praktyczne działanie, pokaz FORMY: indywidualna POMOCE DYDAKTYCZNE: jabłka, deski do krojenia, nożyki, farby, obrazki PRZEBIEG ZAJĘĆ: ZAJĘCIA WSTĘPNE: 1. Powitanie wychowanków z podaniem dłoni. 2. Zaprezentowanie tematu zajęć. ZAJĘCIA GŁÓWNE: 1. Przyglądanie się jabłkom, wodzenie wzrokiem. 2. Manipulowanie owocami: przekładanie z ręki do ręki, chwytanie, dotykanie, przesuwanie, turlanie. 3. Sortowanie jabłek i bananów. 4. Dopasowywanie obrazków do rzeczywistego jabłka. 5. Mycie jabłek samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. 6. Próby krojenia jabłek na cząstki. 7. Wypełnianie konturów jabłek farbami. ZAJĘCIA KOŃCOWE: 1. Mycie rąk z pomocą lub samodzielnie. 2. Porządkowanie miejsca zajęć: wycieranie stołów, układanie pomocy na wyznaczonych miejscach. 3. Wspólne oglądanie prac wykonanych przez wychowanków. 4. Pożegnanie uczniów z podaniem dłoni. Opracowała: Beata Potrykus