mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski
szkole”,
która odbędzie się we wtorek 18 listopada 2014 r. w
Publicznej Szkole Podstawowej nr 9.
Cykl imprez „Zapasy w każdej szkole” realizowany jest w wybranych miastach Kraju w ramach
Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Mały mistrz” pod Patronatem Ministerstwa oraz
Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Impreza „Zapasy w każdej szkole” wspiera Ministerstwa Sportu i Turystyki „Stop zwolnieniom
metod.
Każda edycja imprezy „Zapasy w każdej szkole” składa się z pokazu Zapasów, treningu
z udziałem Andrzeja Suprona (wicemistrza olimpijskiego w zapasach) oraz międzyszkolnej
rywalizacji uczniów wg uproszczonych zasad Zapasów dla dzieci. Impreza skierowana jest
wyłącznie do uczniów szkół podstawowych, klasy I-VI (7-12lat). Udział Szkół w imprezie jest
bezpłatny, każde dziecko powinno mieć zgodę rodziców – opiekunów na udział w/w imprezie
.
Harmonogram imprezy:
11:00-11:30 - rejestracja uczestników
11:30-11:45 - oficjalne przywitanie drużyn, przedstawienie założeń projektu „Zapasy
w Każdej Szkole” i zasad walki zapaśniczej
11:45-12:30 - trening z mistrzem Andrzejem Supronem
12:30-13:00 - pokaz zapaśniczy
13:00-15:00 - zawody drużynowe i konkurs kibicowania
15:00-15:30 - dekoracja uczestników i zakończenie zawodów
Zasady uczestnictwa:
Każda reprezentacja szkoły składa się z Opiekuna reprezentacji (Nauczyciel) oraz 7 uczniów
(dziewczynki i chłopcy) w wieku 7-12 lat w następujących kategoriach wagowych: 25kg, 30kg,
35kg, 40kg, 45kg, 50kg, 60 kg. Uczniowie nie mogą być czynnymi zawodnikami Zapasów.
Zasady rywalizacji:
Rywalizacja uczniów odbywa się wg uproszczonych i bezpiecznych zasad Zapasów dla dzieci.
Rywalizacja odbywa się z udziałem licencjonowanych Sędziów Zapasów.
Każda reprezentacja szkoły bierze udział w 2 meczach. Każdy mecz trwa około 15 minut.
Mecz: Każdy uczeń reprezentacji rywalizuje w 3 rundach o łącznej długości ok. 2 minut.
Uczniowie otrzymują punkty za wykonanie poniższych zadań:
I runda – czas trwania 1 min.
1 pkt. sprowadzenie do parteru oraz 1 pkt. wypchnięcie poza pole (okrąg namalowany na macie)
II runda – czas trwania 2 x 15 sekund
2 pkt. jeżeli uda sie wstać z maty, 1 pkt. jeżeli uda sie przytrzymać przeciwnika w parterze
III runda - do skutku, 3 pkt. za wyjście z piłką poza pole (okrąg namalowany na macie)
Zwycięzcą rywalizacji jest uczeń, który w czasie 3 rund zdobędzie większą liczbę punktów.
Do finału wyłaniane są 2 drużyny, których uczniowie zdobyli łącznie dla drużyny największą
liczbę punktów.
Zwycięska reprezentacja wygrywa specjalistyczną, wielofunkcyjną matę zapaśniczą, którą
można wykorzystywać do gimnastyki i ogólnorozwojowych zajęć sportowych oraz udział