scenariusz 3 Lekcje z przedsiębiorczym Jankiem plik pdf

Transkrypt

scenariusz 3 Lekcje z przedsiębiorczym Jankiem plik pdf
Scenariusz 3
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem spektaklu teatralnego
„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”
Klasa III
Temat: Uczymy się przedsiębiorczości.
Cel główny:
Popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród uczniów i rozwijanie ich kompetencji z zakresu
przedsiębiorczości
Cele szczegółowe:
Uczeń:
− zna proste pojęcia ekonomiczne: praca, dochód, zysk, inwestowanie, oszczędzanie, kredyt
i właściwie ich używa;
− rozumie związki zachodzące pomiędzy pracą a zarabianiem pieniędzy;
− potrafi wymienić cechy osoby przedsiębiorczej;
− współpracuje w zespole, rozumie przyjęte zasady.
Treści nauczania – wymagania szczegółowe:
Edukacja polonistyczna
Uczeń kończący klasę III:
− dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych;
− uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.
Edukacja społeczna
Uczeń kończący klasę III:
− podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie je wypełnia, rozumie, co to jest sytuacja
ekonomiczna rodziny i wie, że trzeba do niej dostosować swe oczekiwania;
− wie, jak ważna jest praca w życiu człowieka.
Etyka
Uczeń kończący klasę III:
− zastanawia się nad tym, na co ma wpływ, na czym mu zależy, do czego może dążyć, nie
krzywdząc innych.
Metody:
− praca w grupie,
− burza mózgów,
− praca z tekstem.
Formy :
− indywidualna,
− grupowa,
− zbiorowa.
Środki dydaktyczne: plastikowe lub papierowe monety, portrety („Folder dla nauczyciela”), napis
(załącznik nr 1.), tabela z przymiotnikami (załącznik nr 2.), duży arkusz białego brystolu z napisem
(załącznik nr 3.), karta pracy. Komputer, rzutnik multimedialny, płyta „Bajka o przedsiębiorczym
Janku i jego niemądrych braciszkach”.
Czas:
2 godziny
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita uczniów i rozdaje im kolorowe monety. Następnie zadaje pytanie:
− Czy domyślacie się o czym będziemy rozmawiać na zajęciach?
Najprawdopodobniej uczniowie powiedzą, że o pieniądzach. Nauczyciel poinformuje ich,
że temat pieniędzy jest ściśle powiązany z przedsiębiorczością i dziś wspólnie spróbują
znaleźć odpowiedź na pytanie: Jakie cechy posiada osoba przedsiębiorcza? Umieszcza na
1
Scenariusz 3
tablicy napis osoba przedsiębiorcza. Następnie prosi uczniów, aby wg wylosowanych monet,
podzielili się na grupy ( 8 grup po 3-4 osoby).
2. Portrety - nauczyciel pokazuje kolejno portrety postaci z przedstawienia. Prosi
o przypomnienie, jak się nazywają (Ojciec, Bartek, Piotrek, Janek, Kasia, Handlarz, Paskudzka,
Sówka). Grupa, która prawidłowo rozpozna bohatera, otrzymuje jego portret (grupa może
otrzymać tylko jeden portret). Na koniec prosi uczniów o przypomnienie tytułu spektaklu.
3. Praca w grupach – uczniowie mają za zadanie przygotować krótką prezentację swojej postaci.
O sposobie prezentacji decydują uczniowie, może to być krótka scenka, rymowanka, opis,
autoprezentacja lub inna forma zaproponowana przez uczniów. Nauczyciel obserwuje
działania uczniów.
4. Prezentacje bohaterów rozpoczyna grupa przedstawiająca Janka. Po zakończeniu prezentacji
pierwszej grupy, nauczyciel mówi uczniom, że z tytułu przedstawienia wiemy, że Janek był
osobą przedsiębiorczą. Umieszcza portret Janka pod napisem osoba przedsiębiorcza.
Grupy przedstawiają kolejnych bohaterów. Na koniec prezentacji muszą zdecydować,
czy portret ich postaci można przypiąć obok portretu Janka. Próbują uzasadnić swój wybór.
Nauczyciel omawia prezentacje grup. Podsumowując, mówi uczniom, że bohaterów, których
wspólnie uznali za osoby przedsiębiorcze, łączy umiejętność pokonywania trudności
i radzenia sobie w różnych sytuacjach.
5. Zabawa ruchowa - nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy, przypominając że osoba
przedsiębiorcza potrafi radzić sobie z różnymi trudnościami i jest pomysłowa. Proponuje
zabawę, w której oni będą mogli się sprawdzić.
Odtwarza wybrany przez siebie utwór muzyczny lub jedną z piosenek. Uczniowie tańczą
w rytm muzyki. Następnie zatrzymuje muzykę i wypowiada dowolną liczbę od 1 do 9.
Uczniowie przyjmują wówczas taką pozycję, aby dotykać podłogi w tylu miejscach, ile
wskazuje dana liczba. Zabawę powtórzyć można kilka razy.
6. Uczniowie powracają do swoich grup. Otrzymują tabelę z przymiotnikami (załącznik nr 2).
Za zadanie mają zakreślić te wyrazy, które według nich są cechami osoby przedsiębiorczej.
Jeżeli uczniowie w trakcie pracy napotykają trudności, nauczyciel wyjaśnia je na forum klasy.
Przedstawiciel jednej z grup czyta wybrane przymiotniki, pozostałe grupy mogą je uzupełniać.
Na koniec ćwiczenia nauczyciel pyta uczniów, czy już potrafią powiedzieć, jakie cechy posiada
osoba przedsiębiorcza. Czy rozumieją, dlaczego o Janku mówimy, że jest przedsiębiorczy?
Wspólnie zapisują cechy Janka na plakacie (poniżej zamieszczono jeden z przykładów
wpisania przymiotników przez uczniów).
P
O
M
Y
S
Ł
O
W
Y
P
R
A
C
O
W
I
T
Y
Z
A
R
A
D
N
Y
K
R
E
A
T
Y
W
N
Y
O
D
P
O
W
I
E
D
Z
I
A
L
N
Y
K
O
N
S
E
K
W
E
N
T
N
Y
D
O
C
I
E
K
L
I
W
Y
O
S
Z
C
Z
Ę
D
N
Y
C
I
E
R
P
L
I
W
Y
B
Y
S
T
R
Y
2
S
O
L
I
D
N
Y
M
Ą
D
R
Y
U
C
Z
C
I
W
Y
R
E
Z
O
L
U
T
N
Y
U
C
Z
Y
N
N
Y
Scenariusz 3
7. Kolejnym etapem zajęć jest samodzielne rozwiązywanie zadań z karty pracy. Nauczyciel
obserwuje pracę uczniów. W przypadku wystąpienia trudności pomaga. Następnie wspólnie
sprawdzają wykonanie zadań, podają rozwiązania rebusów (dług, podatek, bez pracy nie ma
kołaczy, czarna godzina, zysk, kredyt) i czytają uzupełniony tekst.
PRZEDSIĘBIORCZY LUDZIE
NajwaŜniejszą cechą osoby przedsiębiorczej jest pracowitość, poniewaŜ
bez pracy nie ma kołaczy. Osoby przedsiębiorcze są takŜe oszczędne,
mądrze i rozwaŜnie wydają pieniądze. W pierwszej kolejności zawsze
spłacają swoje zobowiązania, czyli płacą pracownikom i oddają długi.
Następnie część swoich dochodów inwestują. Na przykład Janek kupił
większy garnek, aby gotować więcej kompotu i dostawać za niego więcej
złotych monet od Handlarza, czyli aby zwiększyć swoje zyski.
PoniewaŜ osoby przedsiębiorcze są takŜe odpowiedzialne i uczciwe, nigdy
nie zapominają o płaceniu podatków. To taka wspólna kasa wszystkich
mieszkańców, dzięki której między innymi budowane są mosty, szkoły,
drogi.
Biznes nie zawsze idzie dobrze, na przykład w lecie dŜemy sprzedają się
gorzej,
poniewaŜ
na
targu
dostępne
są
tanie,
świeŜe
owoce.
Dla przedsiębiorcy takie zmiany są niekorzystne, bo zmniejszają się jego
zarobki. Dlatego zawsze, gdy zarządza się pieniędzmi, trzeba zostawić
coś na czarną godzinę, czyli na okres duŜych trudności.
Często młodzi przedsiębiorcy mają głowy pełne świetnych pomysłów na
biznes, ale brakuje im pieniędzy. Wtedy mogą skorzystać z pomocy banku
i zaciągnąć kredyt. Jednak podpisując umowę z bankiem, nie moŜna być
naiwniakiem i naleŜy dokładnie przeczytać ją przed podpisaniem! Trzeba
takŜe pamiętać, aby taką poŜyczkę systematycznie spłacać.
8. Na zakończenie zajęć nauczyciel włącza uczniom ostatnią scenę spektaklu ( piosenka
finałowa). Dziękuje uczniom za aktywność i zgodną pracę w grupach. Podkreśla, że oni też
mają wiele cech osób przedsiębiorczych.
Propozycja zadania domowego:
Już sporo wiesz o przedsiębiorczości. Zastanów się, może tym masz jakiś pomysł na
zarobienie pierwszych pieniędzy. Porozmawiaj o tym z rodzicami. Przedstaw swój mały
biznesplan w formie rysunku lub prezentacji multimedialnej.
3