różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu

Transkrypt

różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„RÓŻNORODNOŚĆ ŻYCIA W MORZU A ZMIANY KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu”
Temat: Wpływ zmian klimatycznych na życie w Morzu Bałtyckim
Cel ogólny: Postawa wobec przyrody i środowiska. Uczeń rozumie znaczenie ochrony przyrody i środowiska
oraz zna i rozumie zasady zrównoważonego rozwoju; prezentuje postawę szacunku wobec siebie i wszystkich
istot żywych, opisuje postawę i zachowanie człowieka odpowiedzialnie korzystającego z dóbr przyrody i
środowiska.
Cele szczegółowe:
• przedstawienie roli organizmów tworzących biocenozę w kształtowaniu biotopu (mikroklimat)
• określenie środowiska życia organizmu, mając podany jego zakres tolerancji na określone czynniki
(np. temperaturę)
• przedstawienie wpływu człowieka na różnorodność biologiczną, podanie przykładów tego wpływu
(zagrożenie gatunków rodzimych, introdukcja gatunków obcych)
• rozróżnienie przyczyn zachodzących współcześnie globalnych zmian klimatu (ocieplenia globalnego) i
ocenienie rozwiązań podejmowanych w skali globalnej i regionalnej zapobiegających temu zjawisku
Metody pracy: praca z filmem, praca z mapą, dyskusja, pogadanka
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Różnorodność życia w morzu a
zmiany klimatu”), karta pracy (zał.1).
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Przedstawia im historie geologiczną Bałtyku.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują zadanie 1 w karcie pracy.
2. Nauczyciel przypomina termin system przyrodniczy Ziemi. Wraz z uczniami przypomina elementy
wchodzące w skład tego systemu. Prosi uczniów by zastanowili się jakie oddziaływania między
elementami systemu przyrodniczego mogliby wymienić. Prosi o wykonanie zadania 2 z karty pracy.
3. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie czynników geograficznych determinujących klimat w
regionie Morza Bałtyckiego. Uczniowie wykonują zadanie 3 z karty pracy.
4. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie głównych źródeł zanieczyszczeń atmosfery. Na drodze
dyskusji ustalają jakie działania można przedsięwziąć w celu zmniejszenia zanieczyszczenia
atmosfery w regionie Morza Bałtyckiego. Uczniowie zapisują te pomysły w zadaniu 5 w karcie pracy.
5. Nauczyciel przypomina lub wyjaśnia pojęcie kriokonitów. Omawia ich genezę. Uczniowie wykonują
notatkę w zadaniu 4 w karcie pracy.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie jak ich zdaniem globalne ocieplenie wpłynie na środowisko
przyrodnicze w regionie Bałtyku. Uczniowie wykonują zadanie 6 z karty pracy.
Dobry Klimat dla Morza

Podobne dokumenty