Po co ja się tego uczę?!

Transkrypt

Po co ja się tego uczę?!
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
Scenariusz lekcji
1. Informacje wstępne:
♦ Data: 26 luty 2013r.
♦ Klasa: II „a2” liceum (profil bezpieczeństwo wewnętrzne);
♦ Czas trwania zajęć: 45 minut;
♦ Nauczany przedmiot: matematyka.
2. Program nauczania: M. Karpiński, M. Braun, J. Lech. Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w liceum i technikum. DKW–4015–37/01.
3. Temat zajęć: Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach
realistycznych.
4. Integracja:
♦ międzyprzedmiotowa: działania na potęgach o wykładnikach wymiernych.
♦ wewnątrzprzedmiotowa:
psychologia
–
pamięć;
fizyka
–
ciepło;
chemia
–
masa
pierwiastka
promieniotwórczego; sejsmologia – skala Richtera.
5. Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
♦ zdefiniować logarytm (A1);
♦ zdefiniować funkcję wykładniczą i określić jej monotoniczność (A2);
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
♦ wymienić dane oraz szukane w podanym wzorze z zadania realistycznego (A3);
♦ poruszać się po menu programu Interwrite tablicy interaktywnej (A4);
♦ opisać sposób rozwiązania zadania z wykorzystaniem logarytmów bądź funkcji logarytmicznej (B1);
♦ zastosować kalkulator do obliczenia logarytmów oraz potęg o wymiernych wykładnikach (C1);
♦ wykonać działania na logarytmach bądź potęgach (C2);
♦ analizować zagadnienia z różnych dziedzin życia, korzystając z logarytmów oraz funkcji wykładniczych (D1)
♦ rozwiązać proste równanie wykładnicze oraz logarytmiczne (D2);
6. Postawy i zainteresowania:
♦ kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności matematycznych;
♦ wyrabianie systematyczności w pracy;
♦ motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności;
♦ kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących i krytycznych;
♦ ukazanie użyteczności wiedzy w życiu codziennym;
♦ dbanie o estetykę pracy.
7. Strategie nauczania: operacyjna, problemowa.
8. Metody nauczania:
♦ pogadanka (M1);
♦ programowana z użyciem tablicy interaktywnej i komputera (M2);
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
♦ ćwiczeniowa (M3).
♦ praca z tekstem (M4).
9. Zasady nauczania:
♦ świadomego i aktywnego udziału ucznia w lekcji;
♦ wyrabianie pewności siebie u ucznia przez wypowiedzi i czynny udział w zajęciach;
♦ stopniowania trudności;
♦ trwałości wiedzy;
♦ wiązania teorii z praktyką.
10.Formy pracy uczniów:
♦ zbiorowa (F1);
♦ indywidualna (F2);
♦ z tablicą interaktywną i komputerem (F3).
11. Środki dydaktyczne:
♦ tablica interaktywna z programem Interwrite;
♦ rzutnik multimedialny;
♦ kalkulator naukowy;
♦ komputer.
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
12.Wykaz piśmiennictwa:
♦ dla ucznia i nauczyciela:
- podręcznik Matematyka II. Podręcznik. Zakres podstawowy. M. Karpiński, M. Dobrowolska, J. Lech. GWO.
13.Struktura lekcji:
ETAPY LEKCJI
1. FAZA WSTĘPNA
ZAGADNIENIA, ZADANIA,
PROBLEMY LEKCJI
SPOSOBY REALIZACJI
SPEŁNIENIE
ZAGADNIEŃ, ZADAŃ, PROBLEMÓW
ZAŁOŻONYCH
LEKCJI
CELÓW LEKCJI
UWAGI
♦ Czynności organizacyjne;
♦ Sprawdzenie pracy domowej;
(M1, M2); (F2, F3)
♦ Przypomnienie przez uczniów
definicji logarytmu, działań na
logarytmach, definicji funkcji
(M1, M2); (F1, F2, F3)
(A1; A2; A4); (C2)
wykładniczej oraz jej
monotoniczności.
♦ Przypomnienie przez uczniów
wykorzystania kalkulatora
(M1; M2; M3);
(F1; F2; F3)
(A1); (C1)
naukowego, celem obliczania
logarytmów oraz potęg o
wykładnikach wymiernych.
2. FAZA
♦ Zapoznanie
się
uczniów
ciekawostką na str. 299.
z (M1; M4) ;
(F1)
Treści
(A1; A3; A4); (B1),
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
(C1), (D1)
REALIZACYJNA
♦ Analiza zadania 13 a), b) str. 299.
(M1, M2, M3, M4); (F1; F2; F3).
♦ Analiza zadania 10 str. 297.
(M1; M2; M3; M4); (F2, F3)
♦ Zapoznanie
się
uczniów
ciekawostką na str. 297.
z (M1; M4); (F1, F2)
zadań i
ciekawostki
są
(A1; A3; A4), (B1),
(C1; C2); (D1; D2).
dołączone
jako
załącznik nr
1.
♦ Analiza zadania 7 a), b), c) str. 297.
♦ Zapoznanie
się
uczniów
ciekawostką na str. 222.
(M1; M2; M3; M4), (F1, F2; F3).
(A1; A2; A3; A4);
(B1); (C1; C2) ; (D1;
D2).
Zadań nie
może być
za dużo,
z (M4) ; (F2)
♦ Analiza zadania 5 b),c) str. 295.
(A1; A2; A3; A4);
(B1); (C1; C2) ; (D1;
D2).
(M1, M2, M3, M4); (F1, F2, F3)
ponieważ
są one
pracochło-nne
3. FAZA
PODSUMOWUJĄCA
♦ Wykorzystanie
przez
uczniów
poznanych na lekcji wzorów do
(M2; M3, M4); (F2; F3)
(A1; A2; A3; A4);
(B1); (C1; C2) ; (D1;
D2).
odpowiedzenia na pytania:
a) Oblicz, jaką część wiadomości
zapomnisz w czasie pierwszych
9 dni od nauczenia, gdy nie
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
utrwalasz wiedzy?
b) 12 stycznia na Haiti doszło do
trzęsienia ziemi, którego siła
wynosiła
7
stopni
Richtera.
Podaj,
w
skali
jaka
była
amplituda dali sejsmicznej tego
zjawiska.
c)
Okres
połowicznego
izotopu węgla
rozpadu
14
C wynosi 5700
lat. Oblicz masę tego izotopu w
próbce zawierającej 1g
14
C po
upływie 34200lat.
♦ Słowna lub wyrażona stopniem (bądź
plusami, z uzasadnieniem) ocena
pracy uczniów;
♦ Poinformowanie uczniów o pracy
domowej:
- Zadania 1, 5a, 8, 11 – str. 294, 295,
297, 298.
Opracował: Paweł Słaby
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
Załącznik nr 1
(Zadania z podręcznika wraz z ciekawostkami
rozwiązywane w podanej kolejności na lekcji)
Opracował: Paweł Słaby
Scenariusz lekcji matematyki:
Po co ja się tego uczę?! – czyli zastosowanie logarytmów i funkcji wykładniczej w sytuacjach realistycznych
5.
Przygotował: Paweł Słaby
Opracował: Paweł Słaby