Scenariusz zajęć ruchowych

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych
Scenariusz zajęć ruchowych
Temat: „Wspólna zabawa to fajna sprawa” – zestaw ćwiczeń i zabaw
z elementami metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
Data: 23.01.2014r.
Grupa wiekowa: 3- latki
Cele ogólne:
 Kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia
przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi.
 Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy.
 Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do
partnera.
Cele operacyjne, dziecko:
 Zna możliwości swojego ciała.
 Zgodnie współpracuje z partnerem.
 Potrafi wykonywać ćwiczenia.
Metody:
 Czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania.
 Słowna – objaśnienie.
 Zabawowa.
 Pokaz.
Formy:
 Z całą grupą
 W parach
 Indywidualnie
Miejsce ćwiczeń – sala przedszkolna
Pomoce dydaktyczne: brystol, flamastry
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką:
Dzieci stoją w kole śpiewają i naśladują słowa piosenki
Gimnastyka fajna sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu oraz skok
Głowa, ramiona, (kolana, pięty) bis
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos
2. Witanie się różnymi częściami ciała
Dzieci witają się ze sobą różnymi częściami ciała (wg propozycji nauczycielki).
3. Poczucie własnego ciała
 Leżenie na brzuchu, plecach, turlanie się.
 Siedząc na podłodze – kręcenie się w kółko na pośladkach.
 Leżenie na plecach, jazda po podłodze w różnych kierunkach.
4. Ćwiczenia „z” partnerem
 „Lustro” – dziecko siedzą twarzą do siebie, jedno dziecko wykonuje dowolne ruchy,
gesty, a drugie dziecko naśladuje jego ruchy, następuje zamiana ról.
 „Naleśniki” – dziecko leży na plecach, a drugie przewraca go na brzuch, następuję
zamiana ról.
5. Ćwiczenia „przeciwko” z partnerem
 „Przepychanki” – dzieci siedzą plecami do siebie i próbują się przepychać.
 „Paczka” – dziecko siedzi skulone na podłodze, a drugi próbuje go rozpakować,
zamiana ról.
6. Ćwiczenia „razem”
 „Rowerek” – siad płaski, naprzeciw siebie, ręce z tyłu podparte. Dzieci dotykają się
stopami i na przemian naciskają udając jazdę na rowerze.
 „Prowadzenie ślepca” – dziecko trzyma kolegę za ręce (który ma zamknięte oczy)
i prowadzi w różnych kierunkach (zmiana ról).
7. Zabawa „Tunel”
Dzieci robią tunel w pozycji klęku podpartego następnie kolejno każde dziecko przechodzi
przez tunel.
8. Relaks z masażykiem.
Dzieci robią koło w taki sposób, aby każde przed sobą miało plecy kolegi. Wykonują
masażyk do treści recytowanej przez nauczyciela.
Pisze pani na maszynie a, b, c - wystukiwanie paluszkiem na plecach
Przeszły konie – energiczne wystukiwanie palcami.
Potem słonie – stukanie całymi piąstkami
Tędy płynie rzeczka- malowanie palcem na plecach falistej linii
Zaświeciły dwa słoneczka – malowanie palcami dwóch kółek
Idzie pani na szpileczkach – delikatne kłucie czubkami palców
Pada drobny deszczyk - rytmiczne uderzanie opuszkami
Czy przeszedł Cię dreszczyk- delikatne uszczypnięcie w szyję.
9. Zakończenie
Podsumowanie zajęć, wskazanie przez dzieci, które zabawy i ćwiczenia podobały im się
najbardziej.