Temat zajęć: Moja przyszłość zaleŜy ode mnie

Transkrypt

Temat zajęć: Moja przyszłość zaleŜy ode mnie
W ramach dobrych praktyk i ogólnie przyjętej koncepcji współpracy między tutorami
szkolnymi została nawiązana współpraca pomiędzy tutorem z SP Siekierczyn i tutorem
z SP Gryfów Śląski. Efektem tej wspólnej pracy jest wymiana doświadczeń,
dzielenie się spostrzeŜeniami i wnioskami oraz wypracowanie wspólnych scenariuszy zajęć
z uczniami.
PoniŜej przykładowy scenariusz
Temat zajęć: M o j a p r z y s z ł o ś ć z a l e Ŝ y
ode mnie
Cele:
1. Zapoznanie uczestników z pojęciem „wartość, hierarchia wartości”.
2. Ustalenie własnej hierarchii wartości przez kaŜdego z uczestników.
3. Określenie wartości fundamentalnych – wspólnych dla wszystkich – oraz wartości
specyficznych dla indywidualnego człowieka.
4. Uczeń zna swoje mocne strony oraz pozytywnie siebie postrzega.
5. Uczeń potrafi pozytywnie wypowiadać się o sobie i innych.
6. Uczeń dostrzega wagę pozytywnego myślenia w podnoszeniu poczucia własnej
wartości i ugruntowuje poczucie własnej wartości.
7. Uczeń docenia wartość pozytywnego w osiąganiu poczucia zadowolenia z siebie
i celów, które sobie postawił.
8. Uczeń potrafi odnajdywać w sobie pozytywne cechy i planować ich rozwój.
Metody i formy:
Burza mózgów, praca indywidualna i grupowa, piramida priorytetów, mapa myśli,
drzewko umiejętności.
Pomoce:
Szary papier, karteczki z nazwami wartości, kredki, karteczki
samoprzylepne.
Czas: 90 min.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Drzewko umiejętności
Dzieci rysują drzewo z korzeniami.
W miejscu korzeni wpisują swoje umiejętności, zdolności, mocne strony.
Na pniu wpisują osoby, które pomagają im rozwijać i umacniać swoje umiejętności, mocne
strony.
W koronie drzewa wpisują, jakie sukcesy dzięki danej umiejętności dziecko moŜe osiągnąć
(Np. Jestem bardzo dobry z wychowania fizycznego, pomaga mi w tym nauczyciel, sukcesem
moŜe być udział w zawodach sportowych.)
2. Rozwijamy umiejętności
Umiejętność
Jak rozwijać
umiejętność?
Cechy potrzebne
do rozwijania
danej umiejętności
Kim mógłbym być w
przyszłości?
Np.
szybko biegam
Systematyczne treningi,
aktywny udział w
zajęciach wychowania
fizycznego, udział w
zawodach sportowych
Sumienność,
wytrwałość,
systematyczność,
pracowitość,
Sportowiec,
nauczyciel
wychowania
fizycznego, trener,
dziennikarz sportowy
3. Rozmowa ukierunkowana:
Jakie wartości będą potrzebne do osiągnięcia sukcesu?
4. Galeria wartości
a) Dzieci otrzymują karteczki z wypisanymi nazwami wartości:
zdrowie, miłość, rodzina, przyjaźń, praca, odpowiedzialność, mądrość, pieniądze, uroda,
wiara, uczciwość, sprawiedliwość, prawda, dobroć, pokój na świecie, niezaleŜność,
szczęście, przyjemności, bezpieczeństwo, pomoc innym.
b) Uczniowie wybierają 10 wartości i układają z nich piramidę wartości. KaŜdy
prezentuje swoją piramidę.
c) Na arkuszu brystolu uczniowie układają wartości fundamentalne, wybrane spośród
ułoŜonych przez siebie wartości.
5. Mapa myśli:
Wybrane przez dzieci fundamentalne wartości naklejamy na szary papier .
Uzupełniają schemat:
Wartość
Pytania:
W jaki sposób pomaga ci w osiągnięciu celów?
Jak moŜna ją wykorzystać?
W jakim zakresie moŜe wpłynąć na twoją przyszłość?
Np.
Zdrowie
nie mam zaległości w nauce
chodzę do szkoły, nie opuszczam zajęć
cieszę się z Ŝycia
spotykam się z przyjaciółmi
korzystam z róŜnych form aktywności szkolnej
Opracowanie: Ewa Kasprzak –tutor SP Gryfów Śląski
GraŜyna Małek –tutor SP Siekierczyn