różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu
Transkrypt
różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” SCENARIUSZ LEKCJI „RÓŻNORODNOŚĆ ŻYCIA W MORZU A ZMIANY KLIMATU” ETAP NAUCZANIA SZKOŁA PODSTAWOWA Dobry Klimat dla Morza Scenariusz do filmu „Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu” Temat: Czy klimat wpływa na życie Morza Bałtyckiego? Cel ogólny: Przewidywanie przebiegu niektórych zjawisk i procesów przyrodniczych, wyjaśnianie proste zależności między zjawiskami Cele szczegółowe: • poznanie związków między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego na przykładzie Morza Bałtyckiego • proponowanie działań przyjaznych środowisku przyrodniczemu • zrozumienie, że klimat wpływa na zmiany w sieci troficznej w środowisku morskim Metody pracy: burza mózgów, praca z filmem Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu”), karta pracy (zał.1). Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca Nauczyciel wraz z uczniami przypomina pojęcie środowiska przyrodniczego, wspólnie wymieniają jego elementy. Faza realizacyjna 1. Nauczyciel ogląda z uczniami fragmenty filmu „Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu”. 2. Nauczyciel rysuje na tablicy lub dużej planszy schemat systemu przyrodniczego Ziemi. Prosi wybranych uczniów, żeby narysowali strzałki tam, gdzie są zależności między poszczególnymi elementami środowiska. Wymieniają przykładowe zależności. Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy. 3. Nauczyciel wprowadza (lub przypomina) termin globalnego ocieplenia. Wspólnie z uczniami określa przyczyny tego zjawiska. Wspólnie zastanawiają się co mogliby zmienić w swoim codziennym życiu, aby nie przyczyniać się do wzrostu temperatury powietrza. Uczniowie wykonują zadanie 3 w karcie pracy. 4. Uczniowie przypominają pojęcie łańcucha pokarmowego. W czasie dyskusji prowadzonej przez nauczyciela zastanawiają się jak globalne ocieplenie wpływa na zależności pokarmowe w Morzu Bałtyckim. Wykonują zadanie 4 w karcie pracy. Faza podsumowująca 1. W ramach podsumowania tematu uczniowie rozwiązują krzyżówkę z zadania 5 w karcie pracy. 2. Nauczyciel zadaje prace domową – zadanie 2 w karcie pracy Praca domowa W przeszłości geologicznej Morze Bałtyckie bywało jeziorem. Przyjrzyj się poniższej ilustracji i zastanów się jak mogło do tego dojść? Dobry Klimat dla Morza