SCENARIUSZ Imię i nazwisko autora: Jolanta

Transkrypt

SCENARIUSZ Imię i nazwisko autora: Jolanta
SCENARIUSZ
Imię i nazwisko autora: Jolanta Binkowska
Nazwa szkoły: Gimnazjum Ni 1 im. Kazimierza Wielkiego w Radoszycach
Temat: Dwa światy- bogata Północ i biedne Południe.
Czas trwania: 45 minut
Poziom edukacyjny: III etap edukacyjny.
Związek z podstawą programową:
23.
Problemy współczesnego świata. Uczeń:
23.1. Porównuje sytuację w krajach globalnego Południa i bogatej Północy i wyjaśnia na
przykładach na czym polega współzależność.
23.2. Uzasadnia potrzebę pomocy humanitarnej i angażuje się w miarę swoich możliwości,
w działania instytucji, które ją prowadzą.
23.3. Wyjaśnia odwołując się do przykładów, na czym polega globalizacja w sferze kultury,
gospodarki i polityki; ocenia jej skutki.
23.4. Rozważa, jak jego zachowania mogą wpływać na życie innych.
Cele:
Uczeń:
− wyjaśnia znaczenie terminów globalna Północ i globalne Południe,
− dostrzega różnice występujące między państwami bogatymi a biednymi,
− charakteryzuje działania, jakie należy podjąć, aby wyrównać dysproporcje między
globalną Północą a biednym Południem,
− wskazuje działania państw bogatych na rzecz krajów biednych,
− potrafi odróżnić pomoc humanitarną od rozwojowej.
Metody i formy pracy:
− burza mózgów,
− drzewko decyzyjne,
− praca z tekstem,
− praca w grupach,
− praca z całą klasą.
Materiały dydaktyczne:
− duże arkusze papieru,
− karta pracy (schemat drzewka decyzyjnego),
− mapa polityczna Europy,
− podręcznik Wiedza o społeczeństwie cz. 2. Wydawnictwo Operon,
− film edukacyjny „ Świat bogaty i biedny”. Wydawnictwo Operon.
Przebieg zajęć:
1. Projekcja filmu edukacyjnego p.t. „ Świat bogaty i biedny”. (5 min.)
2. Uczniowie po obejrzeniu filmu wskazują elementy charakterystyczne dla świata
bogatego i biednego. Tworzą wykresy na dużych arkuszach papieru z elementami
charakteryzującymi te dwa światy. Następnie porównują je i dostrzegają między nimi
różnice.
Podsumowanie nauczyciela, że świat współczesny dzieli się na globalną Północ i
globalne Południe. (5 min.)
3. Poproś uczniów o wskazanie na mapie politycznej krajów należących do globalnej
Północy i globalnego Południa. (2 min.)
4. Poleć uczniom, aby zapoznali się z treścią tematu p.t. „ Świat bogaty i biedny”
zawartego w podręczniku. (3 min.)
5. Uczniowie pracując w parach zastanawiają się, jakie są przyczyny biedy w krajach
globalnego Południa. Zbierz wypowiedzi na tablicy i krótko je podsumuj wskazując,
jaką rolę w tej kwestii odgrywają kraje bogate. (5 min).
6. Podziel uczniów na 5 grup. Rozdaj uczniom tekst zawierający pozytywne przykłady
działań zmierzających do poprawy sytuacji w krajach globalnego Południa. (1min).
7. Poproś, aby uczniowie bazując na treści z podręcznika i otrzymanego tekstu wymienili
działania krajów bogatych na rzecz krajów biednych.
Należy zwrócić uwagę, aby uczniowie nie wymieniali tylko przykładów pomocy
humanitarnej, ale podawali przykłady pomocy rozwojowej. Nauczyciel powinien
wyjaśnić uczniom, na czym polega pomoc humanitarna i rozwojowa. (5 min).
Pomoc humanitarna to pomoc doraźna w przypadku klęsk żywiołowych, katastrof,
konfliktów zbrojnych np. : akcja ratownicza, dostarczenie leków, żywności.
Pomoc rozwojowa to pomoc długofalowa, kierowana do osób lub państw borykających
się z różnymi problemami społeczno- gospodarczymi. Takiego wsparcia udzielają kraje
i organizacje międzynarodowe krajom globalnego Południa np.: pożyczki, budowa
infrastruktury, wymiana doświadczeń.
8. Po wykonaniu tego zadania rozdaj uczniom pracującym nadal w 5 grupach kartę pracy
(schemat drzewka decyzyjnego). Postarają się rozwiązać problem: Czy warto wspierać
kraje globalnego Południa?. (10 min).
9. Następnie uczniowie prezentują na forum klasy wyniki swojej pracy. W podsumowaniu
należy zwrócić uwagę klasy, że każde rozwiązanie ma pozytywne i negatywne skutki,
ale ważne jest to, co chcemy przez dane rozwiązanie osiągnąć i jakimi wartościami
się kierujemy. (8 min.)
10. Na zakończenie lekcji poproś uczniów, aby zastanowili się, jak oni sami mogą pomagać
ludziom mieszkającym w ubogich krajach. (1min).

Podobne dokumenty