CELTS FACTFILE

Transkrypt

CELTS FACTFILE
SCENARIUSZ LEKCJI J ZYKA ANGIELSKIEGO W KL. 2 LO
PROWADZ CA: RENATA SALECKA
POZIOM:
REDNIOZAAWANSOWANY
CZAS TRWANIA: 45 MIN.
TEMAT: „CELTS FACTFILE” – wiczenia na rozumienie tekstu czytanego.
Praca z komputerem.
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie uczniów z informacjami na temat Celtów oraz wiczenie umiej tno ci
rozumienia tekstu czytanego
CELE OPERACYJNE:
Po lekcji ucze
Potrafi poda podstawowe informacje na temat Celtów
Pami ta wyja nione na lekcji słowa i wyra enia
Umie wybra z tekstu kluczowe informacje
Potrafi napisa streszczenie tekstu
Posługuje si komputerem wyszukuj c potrzebne informacje w Internecie
Korzysta z komputerowego słownika jednoj zycznego na stronie www.onelook.com oraz
dwuj zycznego http://www.translate.pl/
Lepiej współpracuje z rówie nikami
FORMY PRACY: indywidualna, w parach, grupach i zbiorowa
METODY PRACY: burza mózgów, podaj ca, wiczeniowa, poszukuj ca,
operatywna – praca z komputerem
RODKI DYDAKTYCZNE: komputer, Internet, kartki ze zdaniami ( wiczenie typu TRUE/FALSE),
mapa Wielkiej Brytanii
TOK LEKCJI
1. Czynno ci organizacyjne: przywitanie, sprawdzenie obecno ci.
2. Zapisanie tematu i wyja nienie celów lekcji.
3. Faza wst pna. Burza mózgów w ród uczniów na temat Celtów (jakie słowa i fakty kojarz im si
z Celtami – przypomnienie dotychczas poznanych wiadomo ci i pokazanie w drówek Celtów na
mapie). Najwa niejsze słowa zapisywane s na tablicy i w zeszytach uczniów (np. „warrior, tribe,
battle, missionary”).
4. Realizacja tematu. Uczniowie siadaj po 2 osoby przy komputerach i wpisuj po kolei adresy
stron ze słownikami „online”, które b d im pomocne w trakcie wykonywania pó niejszych
wicze (http://www.onelook.com – słowniki j dnozyczne i http://www.translate.pl/ - słownik
dwuj zyczny). Po zapoznaniu si ze stronami słownikowymi uczniowie wprowadzaj adres strony
internetowej http://www.bbc.co.uk. Wykonuj c polecenia nauczyciela uczniowie wchodz na
kolejne podstrony i ostatecznie maj na monitorach stron
http://www.bbc.co.uk/wales/celts/factfile/. Nast pnie otrzymuj kartki z wiczeniem typu
True/False i wykonuj je czytaj c wybrane teksty o Celtach, których tytuły nauczyciel zapisuje na
tablicy („Who are the Celts?”, „Homes”, „Clothes & Appearance”, „Warriors”, „Religion &
Belief"). Po sprawdzeniu wiczenia nauczyciel przydziela jeden tekst dwóm s siednim parom
uczniów (w sumie 5 grup po 3-4 osoby) i wydaje polecenie wybrania najwa niejszych informacji
o Celtach (1-2 zdania b d ce streszczeniem tych informacji). Uczniowie na bie co konsultuj si
w grupach 3-4-osobowych, sprawdzaj „online” potrzebne słownictwo, poprawiaj bł dy i wicz
wymow z nauczycielem. Nauczyciel monitoruje prac w grupach i pomaga w kwestiach
technicznych. Ostatnim punktem tej fazy lekcji jest wypisanie na tablicy przez przedstawicieli
grup i wpisanie do zeszytów stworzonego wspólnie streszczenia.
5. Podsumowanie lekcji. Po odczytaniu całego tekstu streszczenia przez jednego z uczniów
nauczyciel podsumowuje prac uczniów i ocenia ich osi gni cia.
6. Faza ko cowa – zadanie i obja nienie pracy domowej. Uczniowie maja przygotowa ustn
wypowied na temat Celtów wykorzystuj c streszczenie w zeszytach oraz informacje zdobyte na
lekcji i w domu. Praca dla ch tnych: „Wyobra sobie, e jeste celtyckim wojownikiem. Jak
wygl da twoje ycie, czym si zajmujesz, jak walczysz, jak okazujesz cze
bogom itd.”
Tekst wiczenia typu True/False
1.
Nowadays the Celts live in Great Britain, Ireland, France and Spain.
T/F
2.
It is possible that firedogs showed how important the family was.
T/F
3.
The oldest warriors wore decorated metal helmets because of their age.
T/F
4.
Celtic women never fought in battles.
T/F
5.
The Celts didn’t build temples to pray to their gods.
T/F