scenariusz-iii-5

Transkrypt

scenariusz-iii-5
Scenariusz zajęć
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych w Publicznym
Przedszkolu w Paleśnicy w grupie dzieci 6 - letnich
CEL OGÓLNY: rozwijanie psychomotoryki dzieci i ogólnej sprawności fizycznej z położeniem akcentu
na kształtowanie zwinności.
CELE OPERACYJNE:
ü dziecko uświadamia sobie własne możliwości psychofizyczne
ü starannie i poprawnie wykonuje zlecone przez n-la ćwiczenia
ü ma poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym,
ü integruje się z grupą poprzez wspólną zabawę,
ü przyjmuje prawidłową postawę ciała,
ü samodzielnie zakłada strój do ćwiczeń
ü dba o bezpieczeństwo własne i innych
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
POMOCE: szarfy w czterech kolorach, kosz z woreczkami, ławeczka gimnastyczna, materac, mega
bloki, stojaki do ćwiczeń.
METODY: bezpośredniej celowości ruchu(zadaniowa),metoda opowieści ruchowej
FORMY: praca z całą grupą, praca indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie:Ustawienie w szeregu. Dzieci witają się słowami wierszyka: Przedszkolaki się witają i do
siebie uśmiechają. Podanie głównych zadań zajęć.
I część wstępna:
1.Marsz po obwodzie koła, rozdanie szarf w4 kolorach.
2.Zabawa orientacyjno-porządkowa Po równej dróżce. Dzieci stoją na liniach(bokach prostokąta)
według wyznaczonych przez n-la kolorów. Zapamiętują swoje miejsce. Idą na spacer zgodnie
z
wierszem mówionym przez n-la, naśladują ruchy o których jest mowa w wierszu.
Idą dzieci równą drogą,
po kamyczkach iść nie mogą
po kamyczkach hop, hop, hop,
do dołeczka skok.
Pora wracać.Kto się znuży,
ten odpocznie po podróży.
Dom już blisko…nogi w ruch.(biegną na swoje miejsca)
Kto zwycięży – ten jest zuch!(Nauczyciel wykonuje wszystkie ruchy z dziećmi)
3.Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – „Przewlecz się przez szarfę”
Dzieci układają szarfę w kółeczko, na sygnał wskakują do szarfy, przeciągają ją z dołu do góry,
zdejmują przez głowę i ponownie układają kółko. Starają się wykonać ćwiczenie sprawnie i
szybko.(powtórzyć 3x).
4.Ćwiczenie ramion – „Wiatraczki” Dzieci trzymają szarfę raz w lewej, raz w prawej dłoni i zataczają
duże koła.
5. Ćwiczenia mięśni grzbietu – stanie w rozkroku z lekkim pochyleniem w przód. Dzieci trzymają
szarfę oburącz za końce, przekładają ją za plecy, mając jedną rękę nad ramieniem, a drugą
pod ramieniem przesuwają szarfę w górę i w dół.( powtórzyć x 3).
6.Ćwiczenie mięśni brzucha i stup – Siad „skulny” szarfa na podłodze. Chwycenie szarfy palcami stup i
podnoszenie w górę na zmianę, prawą i lewą.
II część właściwa - TOR PRZESZKÓD
1.Marsz po ławeczce z szarfą złożoną w kostkę na głowie, ręce odwiedzione w bok(„ubierają” szarfę
na siebie )
2.Ćwiczenie na materacu – „Przewracamy na leśnik” - przetaczanie się na materacu , ręce
wyprostowane.
3.Czworakowanie między przeszkodami – przejście na czworakach między ustawionymi wzdłuż linii
prostej kolorowymi stojakami.
4.Dziupla z „Mega bloków” – sprawne przejście przez otwór bez naruszenia konstrukcji bloków.
5.Przeskocz przez przeszkodę - przeskok przez niski blok z odbiciaobunóż z miejsca.
6. Celowanie z miejsca woreczkiem do kosza - trzy próby celowania.
7.Bieg na koniec rzędu.
8.Siad skrzyżny – zdyscyplinowanie grupy, usunięcie przyrządów.
III część końcowa
1.Ćwiczenie uspokajające – Marsz na po obwodzie koła, cztery kroki - we wspięciu na palcach,szarfa
uniesiona wgórę nawyprostowanych rękach( wdech nosem).Cztery kroki - szarfa opuszczona w dół
(wydech ustami). 2. Złożenie przyborów, ocena wykonania ćwiczeń, ustawienie w pary, wyjście z sali.

Podobne dokumenty