Poznajemy zastosowania arkusza

Transkrypt

Poznajemy zastosowania arkusza
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
Konspekt lekcji 7.3, 7.4, 7.5
7.3 Temat: Poznajemy zastosowania arkusza — działania arytmetyczne
7.4 Temat: Poznajemy zastosowania arkusza — funkcja SUMA
7.5 Temat: Poznajemy zastosowania arkusza — średnia arytmetyczna,
kopiowanie formuł
Czas realizacji: 3 godziny
Wymagane oprogramowanie
♦ system Windows lub Linux;
♦ Microsoft Excel lub OpenOffice;
Pomoce dydaktyczne
♦ podręcznik:
o str./nr rozdziału:
185/R.7.3.1;
186/R.7.3.2;
187/R.7.3.3;
o zadanie 2, 8, 19, 5, 16 str. 199 — 201;
o ćwiczenia: 7.4, 7.5, 7.6;
♦ zeszyt ćwiczeń cz. II: R.1.3; 1.4, 1.5
♦ uczniowskie stanowiska komputerowe;
♦ zadania z płyty CD dołączonej do podręcznika;
Pliki wykorzystywane na lekcji
Uczeń w czasie lekcji korzysta z plików umieszczonych na płycie CD dołączonej do podręcznika.
Forma organizacji zajęć
♦ wykład;
♦ zajęcia warsztatowe;
♦ praca indywidualna.
Dominujące metody prowadzenia zajęć
♦ podające — wykład przeplatany ćwiczeniami;
♦ ćwiczeń praktycznych — wykonanie ćwiczenia wg instrukcji.
Obecne i przewidywane możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności opanowanych w toku
zajęć
Obecne
Uczniowie powinni umieć włączyć i wyłączyć komputer oraz komunikować się z komputerem za pomocą
myszki i klawiatury. Powinni również samodzielnie:
• prawidłowo rozpocząć i zakończyć pracę z programem;
• zapisywać pliki we właściwym miejscu na dysku, nadając mu odpowiednią nazwę;
• otwierać wcześniej zapisany plik;
• wykonywać podstawowe operacje na plikach i katalogach.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
1/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
Przewidywane
Po lekcji uczeń:
♦ w zakresie podstawowym:
o według wskazówek nauczyciela uruchamia arkusz kalkulacyjny wykorzystywany na lekcji;
o wykonuje w arkuszu proste działania arytmetyczne na konkretnych liczbach;
o rozróżnia w arkuszu kursor komórki aktywnej, tekstowy i myszy;
o tworzy proste formuły, stosując cztery podstawowe działania matematyczne;
o uzupełnia arkusz w sposób podany przez nauczyciela lub według instrukcji w podręczniku.
o zapisuje arkusz na dysku we wskazanym katalogu;
o otwiera zapisany wcześniej arkusz;
o zna podstawowe operacje w arkuszu kalkulacyjnym;
o przegląda zawartość arkusza kalkulacyjnego;
o prawidłowo rozpoczyna i kończy pracę z programem;
♦ w zakresie ponadpodstawowym:
o samodzielnie uruchamia arkusz kalkulacyjny wykorzystywany na lekcji;
o wykonuje w arkuszu obliczenia, tworząc proste formuły;
o dostrzega potrzebę stosowania funkcji do wykonywania omawianych operacji.
o oblicza w arkuszu pola figur płaskich;
o wykonuje obliczenia, wykorzystując w formułach funkcję suma;
o korzysta z opcji Autosumowania;
o wybiera optymalny sposób poruszania się po arkuszu;
o wykorzystuje różne sposoby wprowadzania zmian do komórek arkusza;
o prawidłowo zapisuje i otwiera pliki arkusza;
o umieszcza w komórkach arkusza dane i prawidłowo zapisuje gotowe formuły;
o wykorzystuje różne sposoby wprowadzania zmian do komórek arkusza;
o prawidłowo zapisuje i otwiera pliki arkusza.
Cele zajęć
♦ zdobycie umiejętności korzystania z arkusza kalkulacyjnego;
♦ nauka zbierania danych, budowania i drukowania prostych wykresów;
♦ trening czytania ze zrozumieniem;
♦ posługiwanie się podstawowym słownictwem komputerowym;
♦ zaznajomienie z normami prawa przy wykorzystaniu programów komputerowych;
♦ przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym;
♦ w zakresie wychowania — przygotowanie uczniów do tego, aby:
o szanowali pracę innych i własną,
o przestrzegali regulaminu pracowni komputerowej.
Przebieg lekcji
♦ omówienie tematyki zajęć;
♦ opis programu na komputerze do demonstracji;
♦ praca z podręcznikiem – głośne czytanie przez kolejnych uczniów, nauczyciel powinien na bieżąco wyjaśniać
zagadnienia niezrozumiałe dla uczniów;
♦ wspólne wykonywanie ćwiczeń z podręcznika na komputerach uczniowskich;
♦ dokładne omówienie sposobu realizacji przykładów;
♦ praca z zeszytem ćwiczeń;
♦ konieczne jest omówienie sposobu rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń przez uczniów.
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel powinien przypomnieć cel i założenia lekcji, następnie pozytywnie ocenić najbardziej aktywnych
uczniów (np. dodatkowym punktem lub oceną) oraz uzupełnić punktację w zeszytach ćwiczeń. Dzieci mogą
pracować w zespołach dwuosobowych, pamiętajmy jednak, aby posadzić ucznia dobrego z dobrym, słabego ze
słabym. Pracują oni wówczas w równym tempie, odpowiednim do umiejętności.
Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń przez uczniów potrzebna jest pomoc nauczyciela, to należy udzielać jej
indywidualnie w formie konsultacji.
Ocenianie uczniów
Oceniamy:
♦ praca na lekcji:
o wykonywanie poleceń;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
2/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
♦
♦
♦
♦
o samodzielność podczas pracy;
o efektywność wykorzystania czasu pracy;
o aktywność na zajęciach;
praca w grupie:
o umiejętność pracy w grupie;
o poszanowanie cudzej pracy i twórczości;
pomoc innym uczniom:
o na ich prośbę;
o z własnej inicjatywy;
kulturalne komunikowanie się:
o z nauczycielem;
o z kolegami;
przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
3/3

Podobne dokumenty