KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – KLASA II
Temat lekcji: Doskonalenie rzutów i chwytów.
Cele główne lekcji
Umiejętności: Doskonalenie rzutu jednorącz i chwytu oburącz z zastosowaniem zabaw i gier
rzutno- chwytnych. Zabawy rzutne „ celowanie w obręcz koła”, „ piłka goni piłkę”,
gry „ skuwany w kole”,„ dwa ognie”.
Psychomotoryczność: Kształtowanie szybkiej reakcji, orientacji. Kształtowanie umiejętności
rzutu i chwytu.
Wychowawcze: Przestrzeganie zasad zabaw i gier. Współdziałanie w grupie.
Metody: zabaw i gier, elementy metod: integracji sensorycznej, Rytmicznego Ruchu, Ruchu
Rozwijającego W. Sherborne oraz Dobrego Startu.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Pomoce: duże piłki gumowe z uchwytami, piłka ręczna jedna na parę ćwiczących.


















Przebieg zajęć
I. Część wstępna 12 min
1. Czynności porządkowo – organizacyjne
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń.
Podanie zadań lekcji.
Zachęcenie dzieci do aktywnego udziału w zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
2. Rozgrzewka
Trucht po obwodzie koła, wdechy i wydechy z unoszeniem ramion.
Bieg z wysokim unoszeniem kolan.
Bieg z krążeniem ramion.
Krok dostawny po obwodzie koła ze zmianą kierunku.
Wymachy rąk w bok i w tył.
Skłony boczne ( lewa ręka dotyka lewej nogi).
Skłony w przód ( prawa ręka dotyka lewej nogi).
Podskoki w miejscu obunóż i na jednej nodze.
Przysiad podparty i wykroki ze zmianą nogi w bok.
Przenoszenie ciężaru z nogi na nogę.
3. Zabawy z dużą gumową piłką z uchwytami
Podskoki w przód w siadzie na piłce.
Leżenie przodem i tyłem na piłce z huśtaniem przez odpychanie się nogami. Asekuracja
współćwiczącego. Ćwiczenia w parach. Zamiana ról.
Rzut piłki lewą i prawą ręką oraz oburącz za wyznaczoną linię.
4. Ćwiczenia kształtujące z piłką w parach ( piłka ręczna)
Na wprost siebie w rozkroku – toczenie piłki do siebie.
W postawie na wprost siebie – chwyt piłki w wyskoku.
Jeden ćwiczący kozłuje piłkę- współćwiczący skacze w rytm odbijającej się piłki.
Podanie piłki kozłem o podłogę - chwyt oburącz. Zmiana podań prawą i lewą ręką.
W leżeniu przodem – przetaczanie piłki po podłodze do rąk współćwiczącego( klatka piersiowa
lekko uniesiona w górę).
II. Część główna 25 min
1.Zabawa rzutna Celowanie w obręcz koła
Uczestnicy zabawy ustawieni w pary w odległości 4 kroków. Uczeń posiadający piłkę rzuca ją
tak, aby przeleciała przez obręcz koła trzymaną przez partnera.
Zamiana ról.
2. Zabawa rzutna Piłka goni piłkę.
Uczestnicy zabawy podzieleni są na zespoły ośmioosobowe. Zawodnicy stojący naprzeciw
siebie trzymają piłkę ( są dwie piłki w zespole)
Na obwodzie koła podania piłki prawą lub lewą ręką, tak aby piłki nie spotkały się w rękach
jednego zawodnika.
3. Gra rzutna Skuwany w kole
Uczestnicy zabawy są podzieleni na dwa równoliczne zespoły , z których jeden tworzy duże
koło, a drugi rozstawia się w środku. Gracze stojący na obwodzie koła starają się zbić kogoś ze
środka. Nie wolno uderzać w głowę. Ten, kto zostanie trafiony staje na obwodzie koła
i pomaga skuwać.
Następuje zamiana ról po zbiciu wszystkich zawodników pierwszej grupy.
Osoby stojące w kole mogą łapać piłkę. Trzech ostatnich uczniów, którzy najdłużej pozostali
w kole otrzymuje pochwałę oraz ocenę bardzo dobrą.
4.Gra rzutna dwa ognie.
Gracze powinni być podzieleni na dwie drużyny pod względem liczby i siły.
Kapitan stoi za linią końcową połowy przeciwnika, reszta na wyznaczonym polu. Poprzez
rzucanie piłką, drużyna stara się wybić swoich przeciwników, będących na polu. Ochroną
przed „zbiciem” są uniki, podskoki, ucieczki lub skuteczne złapanie piłki oburącz. Osoba zbita
staje obok kapitana i również pomaga w rzucaniu. Po wyeliminowaniu wszystkich graczy na
pole wchodzi kapitan, który schodzi dopiero po trzecim trafieniu. Drużyna wygrywa, gdy
zbije kapitana przeciwników. Trzech uczniów, którzy najdłużej pozostali na polu gry
otrzymuje ocenę bardzo dobrą oraz pochwałę ustną.
III. Część końcowa 8 min
Ćwiczenia wyciszające .
Marsz po obwodzie koła.
Na klaśnięcie w dłonie prowadzącego dzieci zatrzymują się w nieruchomych pozach.
Nauczyciel wyróżnia najciekawsze pozy uczniów.
Siad skrzyżny, plecy wyprostowane, wdech – ręce górę, wydech- ręce w dół.
Ustawienie w szeregu. Podsumowanie zajęć, wyróżnienie i pochwalenie dzieci
szczególnie dokładnie i aktywnie ćwiczących oraz tych, które sprawnie ze sobą
współpracowały.
Pożegnanie sportowym okrzykiem.
Samoocena uczniów miała miejsce po realizacji ośrodka dziennego.
Dzieci na karteczkach pisały, które z ćwiczeń, zabaw podobało im się najbardziej,
a które sprawiło im trudność.