Scenariusz zajęć – kl.II

Transkrypt

Scenariusz zajęć – kl.II
Scenariusz zajęć – kl.II
Temat: Poznajemy nasze ptaki – bocian biały
Cele :
Uczeń:
- wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski
- przepisuje teksty
- uczestniczy w rozmowach : udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie
Pomoce:
ilustracje ptaków, karty pracy, wiersz „ Boćki i żaby” B.S. Kossuth , rysunki bocianów ,
film „Bocian biały”
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa z dziećmi na temat zwiastunów wiosny. Odpowiedzi dzieci na pytanie :
- Jak wyglądałby świat bez ptaków?
2. Słuchanie wiersza B. S. Kossuth pt. "Boćki i żabki"
Przyleciały boćki
zza dalekich mórz.
klekotały głośno:
- Wróciłyśmy już!
A nad stawem w trawie
padł na żabki strach.
-Boćki przyleciały!
Och.och.ach,ach.
Lecą boćki z szumem!
Na łąki po łup.
Jakie długie nogi !
Jaki ostry dziób!
Żabki przestraszone
Hyc! Do wody –hyc!
Boćki chodzą , brodzą…
Nie znalazły nic!
3. Osłonięcie tablicy , na której znajdują się zdjęcia różnych ptaków . Dzieci wskazują ilustracje ,
które przedstawiają bohatera wiersza – bociana.
4. Obejrzenie filmu pt.: „Bocian biały”
5.Omówienie wyglądu bociana, trybu życia, zwyczajów.
Bocian biały jest jednym z ciekawszych dużych ptaków z rodziny bocianowatych, którego można
w okresie letnim zaobserwować w Polsce. Ptak ten pierwotnie zamieszkiwał głównie tereny
zalesione. Obecnie preferuje obszary trawiaste takie jak łąki, sawanny, czy też tereny uprawne.
Z racji tego, iż jest to ptak brodzący, nie stroni on od okresowo zalewanych wodą łąk lub bagien,
gdzie odnajduje bez problemu pożywienie. Swoje gniazda bociany lokują głównie na
odosobnionych drzewach lub słupach elektrycznych, nie zwracając jednocześnie uwagi na
siedliska ludzi znajdujące się w pobliżu. Powoduje to, że bardzo często można na nie natrafić
w samym środku wsi. Ptaki te charakteryzuje białe upierzenie (z wyjątkiem czarnych lotek) oraz
czerwone nogi i dziób. Można je zaobserwować w okresie od marca do września.
Charakterystycznym dźwiękiem wydawanym przez te zwierzęta jest klekot, który usłyszeć można
głównie podczas godów.
Z racji tego, że jest to ptak mięsożerny, jego głównym pożywieniem są owady oraz jaszczurki
i węże, a w czasie żniw to głównie myszy i norniki. Dzięki temu jest on uważany za zwierzę
pożyteczne. Mimo wielu krążących opinii bociany nie przepadają za żabami, którymi żywią się
wyłącznie w ostateczności.
6. Opis bociana
- Zgromadzenie słownictwa (załącznik nr 1)
Dzieci otrzymują tabelę , w której zaznaczają wyrażenia pasujące bo bociana.
- Uzupełnienie tekstu z lukami wybranymi wyrażeniami (załącznik nr2)
7. Prezentacja opisów
8. Kolorowanie sylwetek bocianów .
9. Wyróżnianie klekotu bociana wśród innych odgłosów zwierząt.
(Zadaniem dzieci jest uniesienie sylwety bociana w momencie usłyszenia klekotu.)
Załącznik nr 1
wielkość
upierzenie
dziób
szyja
skrzydła
nogi
pożywienie
gniazda
głos
duży, malutki , niewielki
kolorowe, żółte, czarno-białe
krótki, mały. czerwony, długi
czarna , długa, biała
duże, czarno-białe, białe
długie, czerwone, białe
myszy, pasikoniki, węże
w trzcinach, na dachach, na kominach
świergot, klekot, gwizd
Załącznik nr 2
Bocian biały
Bocian jest ……………………… ptakiem o ……………………………… upierzeniu. Ma ………………. ,
…………………….. dziób. Jego głowa osadzona jest na ……………………….. , ………………………….. szyi.
W locie rozkłada swoje …………………. , ………………………….. skrzydła. Chodzi na ……………… ,
………………. nogach . Chętnie żywi się …………………….. , ………………………… i ………………………… .
Przylatuje do nas w marcu lub w kwietniu i pozostaje do końca lata. Buduje gniazda na
…………………. , ……………………….. lub słupach. Czasem słychać jego charakterystyczny, głośny
………………… . Bocian jest ozdobą polskiego krajobrazu.

Podobne dokumenty