konspekt zajęć z logopedii

Transkrypt

konspekt zajęć z logopedii
KONSPEKT ZAJĘĆ Z LOGOPEDII
zajęcia indywidualne
UCZEŃ: Agnieszka Kozanecka - uczennica VI klasy SP, dziecko upośledzone w stopniu lekkim
PROWADZĄCY: Beata Boniecka-Wincenciak
DATA: 15 grudnia 2007r.
CEL GŁÓWNY ZAJĘĆ:
- umiejętność różnicowania głosek szeregu szumiącego i syczącego: sz-s
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne (język, wargi), pionizacja języka
- Ćwiczenia słuchu fonematycznego – słuchowe różnicowanie głosek syczących i szumiących
- Ćwiczenia oddechowe – wydłużanie fazy wydechowej
DALSZE POSTĘPOWANIE TERAPEUTYCZNE:
- róznicowanie kolejnych głosek szumiących i syczących: ż-z, cz-c, dż-dz
- eliminacja rotacyzmu
UMIEJĘTNOŚCI OPANOWANE JUŻ PRZEZ UCZNIA:
- umiejętność poprawnej artykulacji głosek sz, ż, cz, dż w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
wyrazów
- słuchowe wyodrębnianie tych głosek w wyrazach
POMOCE DYDAKTYCZNE:
program komputerowy Logopedia, słomki, kulki z gąbki, obrazki, domino logopedyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie, zaproszenie dziecka do wspólnej zabawy, objaśnienie celu zajęć.
2. "Gimnastyka języka" - ćwiczenia artykulatorów.
Logopeda prezentuje ćwiczenia przed lustrem, uczeń powtarza.
Wszystkie ćwiczenia wykonuje się przy szeroko otwartej buzi.
•
wysuwanie i chowanie języka
•
oblizywanie warg
•
dotykanie czubkiem języka kącików ust
•
dotykanie językiem zębów górnych
•
spacer języka po podniebieniu
•
kląskanie
•
naśladowanie ssania cukierka - przyklejamy język do podniebienia
•
dotykanie językiem nosa
•
przesuwanie powietrza w buzi - prawy, lewy policzek
•
zwijanie języka w rulonik
•
na przemian szeroki uśmiech i usta ściągnięte w "ryjek"
2. Ćwiczenia oddechowe:
- zabawa z pudełkiem - wdmuchiwanie piłeczek do bramki
- zdmuchiwanie papierka z języka
- gwizdanie
3. Przypomnienie i zaprezentowanie ułożenia artykulatorów podczas realizacji głoski sz oraz s.
Słuchowe róznicowanie głosek sz – s: jeśli w wyrazie słychać głoskę sz dziecko ma klasnąć jeden
raz, gdy słychać s-dwa razy, np.szkoła, sanki, gruszka, muszle, pisaki, kosz, kapelusz, sowa, kasa.
4. Wykorzystanie programu komputerowego Logopedia do ćwiczeń różnicujących głoski sz – s.
Połączenia tych głosek w sylabach, logotomach, wyrazach, zdaniach. Nagrywanie i
odsłuchiwanie.
5. Wyszukiwanie na obrazku przedmiotów, w których ukryła się głoska sz z jednoczesną analizą
wyrazów. Pomalowanie tych przedmiotów.
6. Wyszukiwanie na obrazku przedmiotów, w których ukryła się głoska s. Pomalowanie tych
przedmiotów.
7. Wybór poprawnego wariantu słownego. Jak mówimy?
W szafie wisą wiszą spodnie.
Kasia poszła posła do przedszkola.
Jacek wiąże snurowadło sznurowadło.
Mama ma burstynową bursztynową broszkę.Muszla sumi szumi przy uszku Mateusza.
8. Układanie domina logopedycznego – słuchowa analiza wyrazów z głoskami dwóch szeregów
sz - s.
9. Instruktaż do ćwiczeń w domu – wyrazy z połączeniami głosek sz - s, np. listonosz, suszarka,
itp.
10. Pożegnanie – podsumowanie, przesyłanie całusków( ćwiczenie warg).