konspekt warsztatów

Transkrypt

konspekt warsztatów
Termin przeprowadzenia warsztatów
10.09.2013 r.
Czas trwania warsztatów - 2 godz. lekcyjne
KONSPEKT WARSZTATÓW
ROZWIJAJACYCH MYŚLENIE TWÓRCZE
„ŚWIAT POWINIEN BYĆ KOLOROWY”
„Malarz wciąż zachodził w głowę:
Są kolory i odcienie,
Każdy inną ma wymowę,
Każdy jakieś ma znaczenie”.
Fragment wiersza J. Brzechwy: „Kolory”
Nauczyciele prowadzący:
Anna Wojtaszek
Marzena Szulc
UCZESTNICY WARSZTATÓW:
1. Klasa III Pdp
2. Klasa I – III Pdp
TEMAT: „Świat powinien być kolorowy”
CEL EDUKACYJNY: myślenie twórcze
ZAŁOŻENIA WARSZTATÓW: „ Nie wszyscy mamy te same zdolności, ale wszyscy winniśmy mieć
te same możliwości, aby swe zdolności rozwijać” John F. Kennedy
METODA PRACY: podająca, aktywizująca
FORMA PRACY: indywidualna
ŚRODKI DODATKOWE:
Płaskorzeźby grzybów i ptaków wykonane z masy solnej, farby plakatowe, pędzle, pojemniki na
wodę, lakier w sprayu, koło barw.
CELE:
1. Tworzenie zestawień barw opartych na kontraście, budowanie innych przeciwieństw.
2. Wykazanie się inwencją twórczą – malowanie w szerokiej gamie barwnej.
3. Rozwijanie sprawności manualnej.
TREŚCI:
1. Zapoznanie z definicją kontrastu.
PRZEBIEG WARSZTATÓW:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Zapoznanie uczniów z definicją kontrastu:
KONTRAST – to przedstawianie zjawisk lub przedmiotów o cechach przeciwstawnych, jak barwy
jasne i ciemne; ciepłe i zimne /łączenie dwóch kolorów różniących się do siebie/. Najsilniejszy
kontrast barwny uzyskujemy zestawiając kolory ciepłe i zimne; niebieski – pomarańczowy, czerwony
– zielony. Efekt kontrastu uzyskamy również, gdy z czystymi barwami połączymy kolory
achromatyczne takie jak (biały, szary, czarny), ale nigdy nie da takiego silnego kontrastu jak kontrast
barw chromatycznych.
2. Pogadanka na temat określonego zestawienia:
- omówienie barw ze względu na przynależność do podstawowych i pochodnych, ciepłych
i zimnych:
Barwy podstawowe – zwane inaczej głównymi, pierwszymi, zasadniczymi to takie, z których
tworzymy inne. Są nimi: czerwony, żółty, niebieski.
Barwy pochodne- to takie, które pochodzą z połączenia barw podstawowych: pomarańczowy,
zielony, fioletowy.
Barwy ciepłe – czerwony, żółty, pomarańczowy i ich odcienie.
Barwy zimne – zielony, niebieski, fioletowy i ich odcienie.
3. Omówienie zadania i techniki pracy – uczniowie wybierają dowolną płaskorzeźbę
przedstawiającą grzyb lub ptaka wykonaną z masy solnej. Malują farbami plakatowymi budując
kontrast, poprzez zestawienie barw przeciwnych, które w zauważalny sposób różnią się od siebie:
jasnych i ciemnych, ciepłych i zimnych.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Każdy z uczniów wybiera jedną płaskorzeźbę.
2. Uczniowie samodzielnie pracują, malując w szerokiej gamie barwnej
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Pozytywne omówienie wykonanych prac.
2. Sesja fotograficzna.
3. Wystawa prac w szkolnej galerii.
10.09.2013 r.
SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW
ROZWIJAJĄCYCH MYŚLENIE TWÓRCZE:
„ŚWIAT POWINIEN BYĆ KOLOROWY”
We wtorek, późnym popołudniem uczniowie klas przysposabiających do pracy,
uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Podczas dwóch godzin podjęli próbę
tworzenia zestawień barw opartych na kontraście oraz malowania w szerokiej
gamie barwnej. W części wstępnej zostali zapoznani z definicją kontrastu:
KONTRAST – to przedstawianie zjawisk lub przedmiotów o cechach
przeciwstawnych, jak barwy jasne i ciemne; ciepłe i zimne.
Następnie omówiono barwy ze względu na przynależność do podstawowych
i pochodnych, ciepłych i zimnych:
Barwy podstawowe – zwane inaczej głównymi, pierwszymi, zasadniczymi to
takie, z których tworzymy inne. Są nimi: czerwony, żółty, niebieski.
Barwy pochodne- to takie, które pochodzą z połączenia barw podstawowych:
pomarańczowy, zielony, fioletowy.
Barwy ciepłe – czerwony, żółty, pomarańczowy i ich odcienie.
Barwy zimne – zielony, niebieski, fioletowy i ich odcienie.
Po części teoretycznej uczniowie zabrali się do pracy. Każdy wybrał dowolną
płaskorzeźbę przedstawiającą grzyb lub ptaka wykonaną z masy solnej.
Uczniowie malowali farbami plakatowymi budując kontrast, poprzez
zestawienie barw przeciwnych, które w zauważalny sposób różnią się od siebie:
jasnych i ciemnych, ciepłych i zimnych. Powstały bajecznie kolorowe prace.
Jeden z uczniów sceptycznie odniósł się do nierealnej kolorystyki: „Gdyby sowa
miała pióra jak tęcza, to nie mogłaby polować, bo każda mysz by ją
z daleka zobaczyła” , „Kolorowy grzyb też ma niedobrze, bo widać go jak na
dłoni – dobrze dla grzybiarza ale nie dla grzyba”. Jesienią prace będą
wystawione w holu głównym Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica.
Organizatorki warsztatów:
Anna Wojtaszek
Marzena Szulc
…………………..
…………………..