SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA

Transkrypt

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
Temat: Święto Niepodległości.
Czas trwania: 45 min
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna lub holl szkolny.
Metody pracy: pogadanka, drama.
Formy: zespołowa.
Pomoce: flaga i godło Polski, konturowa mapa Polski z papieru (w załączeniu do
powiększenia i przecięcia), wiersze „Kto Ty jesteś – Polak mały” W. Bełzy, „Barwy
Ojczyste” Cz. Janczarskiego, „Orzeł Biały” M. Łaszczuk, „Jedenasty Listopada” wg
L. Wiszniewskiego (w załączeniu), odtwarzacz CD i płyta z hymnem narodowym.
Cele:
1. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia.
2. Rozumienie znaczenia barw narodowych, godła państwowego i hymnu
narodowego.
3. Przypomnienie i utrwalenie faktów historycznych.
4. Wyrabianie umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy podczas hymnu
narodowego.
5. Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.
6. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
7. Ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników.
2. Wprowadzenie sztandaru(gdy szkoła posiada) lub flagi narodowej.
3. Wchodzą dzieci i recytują wiersz pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały”
4. Narrator prowadzi dialog z uczniami zebranymi na sali na temat wiersza zadając
pytania: - dlaczego dziś dzieci recytowały ten wiersz?, - jakie święto się zbliża? -
kiedy Polska odzyskała wolność?, - czy wiecie jak doszło do utraty wolności przez
Polskę?
5. Narrator snuje opowieść o Polsce, jako o kraju pięknym i bogatym, ale źle
rządzonym, będącym przedmiotem bardzo pożądanym przez sąsiednie państwa:
Rosję, Prusy i Austrię, które postanowiły podzielić
naszą Ojczyznę między
siebie(gdy narrator zaczyna opowieść na scenie pojawia się uczeń trzymający
polską flagę i drugi uczeń, który uosabia Polskę i ma lekko przyczepioną do
ubrania pociętą zgodnie z granicami trzeciego rozbioru mapę Polski. Flaga
radośnie powiewa, Uczeń uosabiający Polskę stoi w dumnej postawie. Gdy
narrator w swej opowieści dochodzi do momentu trzeciego rozbioru Polski –
wbiegają trzej uczniowie, uosabiający Rosje, Prusy i Austrię i rozdzierają mapę
Polski na trzy części)
6. Narrator mówi – Polska upadła, straciła wolność na 123 lata!(uczeń uosabiający
Polskę przewraca się i zostaje przykryty polska flagą – uczniowie uosabiający
państwa rozbiorowe śmieją się, tańczą, okazują radość). Narrator kontynuuje
opowieść – mówi o prześladowaniu Polaków, o tym, że nie mogli mówić po
polsku, uczyć się historii, czytac polskich książek, a dzieci nie mogły uczyć się
w polskich szkołach. Podkreśla postawę dzieci we Wrześni. Wspomina
o bohaterskiej postawie Polaków, o powstaniach narodowych, zmianach w Rosji,
wreszcie o 11 listopada 1918 roku. Przy słowach Polska odzyskała wolność..
Wstań! Polsko moja !.uczeń podnosi flagę i nią powiewa, a uczeń uosabiający
Polskę wstaje. Wchodzą uczniowie z flagami i godłem narodowym).
7. Uczeń recytuje wiersz pt. „Barwy Ojczyste”.
8. Rozlega się hymn narodowy, uczniowie zajmują właściwą postawę i śpiewają.
9. Uczeń recytuje wiersz pt. „ Jedenasty Listopada”
10. Uczeń lub n-l przeprowadza rozmowę z uczestnikami spotkania zadając pytaniajak nazywa się twoja Ojczyzna?, - jakie symbole narodowe ma każde państwo?,
jak wygląda polska flaga?, - jak wygląda godło Polski?, - jaki tytuł nosi polski
hymn narodowy?. Uczniowie, którzy jako pierwsi odpowiedzieli poprawnie
otrzymują słodki upominek.
11. Zakończenie spotkania. Podziękowanie uczestnikom. Wyprowadzenie sztandaru
lub flagi.
Opracowały: Jolanta Podhajska
Małgorzata Sławińska
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA RODZINY.
Temat: Święto Rodziny
Czas trwania: 180 min
Metody pracy:
pokaz, pomoce wizualne: portrety rodziców
zajęcia praktyczne: gry i zabawy
Formy pracy:
praca zbiorowa,
indywidualna
Cele:
1. Umacnianie więzi rodzinnych i współpracy z rodziną.
2. Rozwijanie prawidłowych relacji między członkami rodziny.
3. Rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć poprzez składanie życzeń
i podziękowań.
4. Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz
zaangażowania
w realizowany temat.
5. Kształtowanie i utrwalanie prawidłowych wzorców zachowań.
Przebieg imprezy:
1. Powitanie zaproszonych gości – rodziców, babć, dziadków, rodzeństwa.
2. Przedstawienie uczestnikom programu dnia.
3. Prezentacje tematyczne przedstawicieli poszczególnych klas i grup:
uczniowie klas I-III układ muzyczno-taneczny,
uczniowie klas IV-VI „Drzewko szczęścia”- ozdobiona gałązka z zawieszonymi
serduszkami z napisami „mama, tata, córka, syn” we wszystkich możliwych
formach i zdrobnieniach,
uczniowie Gimnazjum montaż słowno- muzyczny, upominki dla rodziców,
4. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Moja Rodzina”, rozpoznawanie przez
rodziców na obrazach, wykonanych przez uczniów, własnych twarzy.
5. Gry i zabawy rodzinne:
- sztafeta rodzinna,
- bieg taty z dzieckiem,
- karmienie mamusi bitą śmietaną,
- rzuty do kosza piłką lub woreczkami,
- gra w kręgle,
- karaoke i in.
6. Zaproszenie gości na poczęstunek.
7. Składanie życzeń i wręczenie upominków Rodzicom.
8. Pożegnanie gości.
Opracowała Katarzyna Ignaciuk

Podobne dokumenty