Scenariusz zajęć Grupa wiekowa – 4 – latki Temat dnia – Sport to

Transkrypt

Scenariusz zajęć Grupa wiekowa – 4 – latki Temat dnia – Sport to
Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa – 4 – latki
Temat dnia – Sport to zdrowie.
Prowadząca: mgr Katarzyna W.
Cele ogólne :
- uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla prawidłowego funkcjonowania
organizmu
- utrwalenie wiadomości dotyczących zabaw i sportów zimowych.
Cele szczegółowe:
dziecko:
-rozumie znaczenie sportu dla naszego zdrowia
-zna kilka podstawowych dyscyplin sportu
-potrafi w skupieniu słuchać wiersza
-potrafi ilustrować piosenkę ruchem
-zna zasady bezpiecznego uprawiania sportu
-potrafi przedstawić ruchem sporty zimowe
Formy pracy:
- indywidualna
-grupowa
-zbiorowa
Metody pracy:
- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie listu od sportowca jak również
wiersza A. Majewskiego „Gimnastyka” , śpiew, pochwała, pokaz, objaśnienie
- oparte na aktywności dzieci: śpiew, wykonywanie ćwiczeń ruchowych,
swobodna wypowiedź, obserwacja, działanie, dialog, kolorowanie i lepienie
plasteliną kółek olimpijskich
Środki dydaktyczne:
Płyta z piosenkami, list od sportowca, wiersz A. Majewskiego „Gimnastyka”,
rysunki z dyscyplinami sportów, rysunki z bezpiecznymi i niebezpiecznymi
miejscami do zabaw, kartoniki domina z dyscyplinami sportu, piłeczka, karta
pracy z kółkami olimpijskimi, kredki, plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie „Wszyscy są witam was…”
2. Listonosz przynosi list od sporowca, adresowany do przedszkolaków. W
liście jest wiersz A. Majewskiego „ Gimnastyka” .
Drogi przedszkolaku!!
Gdy chcesz być silny, nie chcesz chorować, musisz się często
gimnastykować. Wstawaj więc wcześnie, otwieraj okno, nawet, gdy
drzewa na dworze mokną, stań w półrozkroku, zacznij od skłonów, w
przód, w tył, na boki. Trzy razy ponów. Wymachy ramion wzmacniają
ręce, tym są sprawniejsze im ćwiczysz więcej. Teraz przysiady potem
podskoki, hop, hop, hop jak zając – w przód, w tył, na boki. Bardzo są
ważne tułowia skręty. Podśpiewaj sobie coś dla zachęty, a kiedy będziesz
w ćwiczeniach pilny, jak małpa zwinny, jak tygrys silny, zostaniesz
mistrzem, więc ćwicz wytrwale, gimnastykować się jest wspaniale!!!
Wasz Sportowiec
3. Rozmowa na temat wiersza:
-Do czego namawia nas sportowiec?
-Po co mamy się gimnastykować?
-Czy wy uprawiacie jakieś dyscypliny sportu?
-Jaki jest wasz ulubiony sport?
-Jakich znacie polskich sportowców?
4. Zabawa muzyczno- ruchowa na tle piosenki „Sport to zdrowie”.
5. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki z różnymi dyscyplinami sportu.
Omówienie ilustracji przedstawiających sport zimowy. Dopasowanie
sprzętu oraz miejsca, gdzie się uprawia dany sport.
6. Zabawa z piłką.
Dzieci podają piłeczkę do siebie, podając wymieniają dyscyplinę sportu,
osoba, która nie złapie lub źle poda, biegnie raz dookoła dzieci.
7. Praca w grupach:
Dzieci zostają podzielone na 4 grupy, każda grupa dostaje elementy
domina i próbuje je ułożyć.
8. Zabawa ruchowa na tle piosenki „Zima, zima, zima”
9. „Bezpieczne i niebezpieczne miejsca do zabawy”
Dzieci wskazują, które miejsca są bezpieczne do zabawy, a które nie.
Próba dopasowania odpowiednich ilustracji.
10.Zabawa ruchowa „Rymowana gimnastyka”.
11.Praca plastyczna przy stolikach:
Kolorowanie lub lepienie plasteliną kół olimpijskich.
12.Umieszczenie prac na wystawie.

Podobne dokumenty