Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej Temat zajęć: Zabawy

Transkrypt

Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej Temat zajęć: Zabawy
Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej
Temat zajęć: Zabawy matematyczne.
Cel główny: doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 bez
przekroczenia
Cele operacyjne:
- rozumie działania dodawania i odejmowania
- rozwiązuje zadania tekstowe sposobem matematycznym
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 20
-stosuje się do instrukcji podanej w ćwiczeniu
- umie liczyć w zakresie 20
- potrafi dopełniać do danej liczby
- cieszy się ze wspólnie odniesionego sukcesu
-potrafi zgodnie i życzliwie pracować
Metoda: czynna, słowna, oglądowa
Forma: indywidualna, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa.
Przebieg:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
Wprowadzenie
– odczytywanie przez nauczyciela krótkiego listu od pajaca „ Bartka”
Część zasadnicza:
1. Nauczyciel poprzez opowieść „ Spadły z nieba płatki śniegu. Dzieci tańczyły i
wirowały razem z nim. Każde dziecko podniosło tylko 1 płatek.”
wprowadza dzieci do 1 zadania. Uczniowie mają obliczyć działania na płatkach śniegu i na
bałwankach, następnie dobrać płatek śniegu do bałwanka z takimi samymi wynikami.
- lepienie bałwanków, przeliczanie guzików, dopełnianie do danej liczby6
2. Dzieci wysłuchując dalszej części opowieści „ Dzieci przeziębiły się..”
Wykonują kolejne zadanie. Obliczają ile złotych zapłaciła mama za lekarstwa.
- dzieci szukają koperty z poleceniami
3. Uczniowie po wysłuchaniu następnej części opowieści „ Mama ma do wyboru 3 worki z
pieniędzmi..” obliczają i zamalowują odpowiedni worek.
4. Obliczają ilość prezentów w workach „ Za to, że nie marudziły podczas choroby otrzymały
worek z prezentami”.
- uczniowie odnajdują kolejną kopertę
5. Zabawa „ Milczek” dopasowana do opowieści ( nauczyciel pisze na kartkach działania,
dzieci pokazują wynik na karteczkach)
6. Uczniowie odgadują hasło zajęć- zabawy sportowe ( obliczają działania i układają sylaby)
7. Podsumowanie zajęć:
- ocena aktywności
- odnalezienie pajaca prowadzącego zabawę
8. Zadanie domowe: Oblicz działania na pajacu i pokoloruj według podanej instrukcji.
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie I
Temat: Czy potrafimy rozmawiać ze sobą?
Cel ogólny:
rozwijanie umiejętności skutecznego porozumiewania się
Założenie edukacyjne:
-wdrażanie do współdziałania z kolegami w klasie do przestrzegania norm społecznych
-kształtowanie kultury współżycia w grupie społecznej
-rozwijanie zdolności logicznego myślenia
Cele operacyjne:
-kulturalnie prowadzić dialog,
-posługuje się zwrotami grzecznościowymi w rozmowie
-czuje potrzebę wypowiedzenia się na określony temat
-rozumie że postrzeganie zasad ma wpływ na właściwe komunikowanie się w zespole
-potrafi wejść w rolę o zmienionym zabarwieniu uczuciowym
-aktywnie uczestniczy w zabawach, stosuje się do innych reguł.
Formy: indywidualna jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa.
Metody: słowne ( rozmowa kierowana, samorzutne wypowiedzi)
Ćwiczenia ruchowe ( elementy dramy) oglądowa
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z melodią do piosenki „ Nie chcę Cię znać” kontury
postaci, kartoniki z napisami, płyta CD, obrazek przedstawiający pajaca, komputer.
Przebieg zajęć:
Wstęp
1. Zabawa muzyczno-taneczna „ Dzień dobry , jak się masz”
Uczniowie poruszają się w rytmie melodii, a gdy muzyka przycichnie podaję sobie rękę
mówiąc „Dzień dobry jak się masz?”
Część właściwa
2. Scenki dramowe-wchodzenie w rolę, prowadzenie dialogów ( rozwiązywanie konfliktów).
3. Oglądanie fragmentu baśni pt. Kopciuszek- przedstawienie dialogu sióstr.
4. Zabawa „Głuchy telefon”
Dzieci zasiadają w kręgu. Nauczyciel mówi szeptem hasło do ucha ucznia który przekazuje ja
dalej w niezmienionej formie. Hasło brzmi: „W jaki sposób rozmawiamy ze sobą?”
5. Zabawa muzyczno-ruchowa
„Nie chcę Cię znać”
Uczniowie wykonują kroki taneczne, gestykulują przy tym i śpiewają.
6. Zabawa „Rozmowa”
Uczniowie podzielenie są na 2 grupy. Uzgadniają, które będzie osobą A, a które osobą B. W
parach będą rozmawiali na temat ulubionych zabaw zimowych ale zanim to nastąpi osoby A
na chwilę opuszczają salę. W tym czasie osoby B prosimy by podczas rozmowy słuchały
uważnie tego co mówi osoba A potakiwali jej. Później salę opuszcza osoba B ale osoba A
podczas słuchania nie będzie zwracała uwagę na rozmowę. Rozmowa po zabawie
-Co nam przeszkadzało w
czasie mówienia i słuchania?
7. „Rysunek”
Osoba chętna siada tyłem do klasy i ma przygotowany rysunek połączony ze sobą z różnych
figur geometrycznych. Zadaniem tej osoby jest opisanie tego rysunku tak by reszta klasy
potrafiła go odtworzyć.
-Drugim etapem jest powtórzenie tego zadania, lecz osoba tłumacząca jest odwrócona do
klasy a uczniowie mają z nim kontakt wzrokowy, może gestykulować.
Porównujemy rysunki wraz z oryginałem.
Dyskusja:
-co nam pomaga a co przeszkadza w komunikacji?
-czy osoba opisując rysunek zrobiła to prawidłowo, czy każdy zrozumiał przekazywane przez
nią komunikaty?
Podsumowanie
8. Tworzenie listy cech charakterystycznych dla dobrego mówcy i dobrego słuchacza (
przypinanie kartoników na konturach postaci).
Scenariusz do zajęć zintegrowanych w kl. II
Temat dnia : Ubieramy magiczną choinką
Czas zajęć: ok. 90 min.
Metody:
-słowne (rozmowa kierowana, samorzutne wypowiedzi dzieci
-problemowe – burza mózgów
-działalności praktyczne
-ćwiczenie muzyczno- ruchowe
Cele operacyjne:
- potrafi swobodnie prowadzić rozmowę na określony temat
- przeżywa emocjonalną atmosferę towarzysząca przygotowaniom do świąt
-zna formy przygotowanie się ludzi do świąt Bożego Narodzenia
-uzasadnia potrzebę kultywowania tradycji ubierania choinki w domu
- potrafi ułożyć z wyrazów zdania i uporządkować je w kolejności
-porównuje liczby wielocyfrowe
-rozumie konieczność ochrony lasów i kupowanie sztucznych choinek
Przebieg zajęć:
1. Powitanie niespodziewanego gościa.
2. Zasiadanie do wspólnego stołu.
3. Rozmowa na temat zbliżających się świąt i tradycji z nimi związanych.
4. Śpiewanie piosenki „Jest taki dzień”
5. Wspólne utworzenie „świątecznego łańcucha”
6. Śpiewanie kolędy : Dzisiaj w Betlejem”.
7 Rozdanie bombek porównywanie liczb wielocyfrowych otrzymanie hasła „Ubieramy
Choinkę”.
8. Taniec i śpiew piosenki pt. „Zielony gość” wokół klasowej choinki.
9. Rozdanie uczniom „magicznych” choinek które są ozdobione wyrazami. Wypisywanie
przez dzieci liter w luki znajdujące się w wyrazach
-układanie z tych rozsypanek po choince wyrazów zdań
- układanie i zapisana zdań wg. odpowiednich kolejności
- uczniowie którzy poprawiane wykonali polecenia otrzymują w nagrodę bombki którymi
mogą przystroić choinkę.
11. Rozmowa o prawdziwych choinkach i zastępowaniu ich sztucznymi lub ze szkółek
leśnych poparta opowieścią muzyczną i dramą pt. „Piękna jodła”.
Na tle odpowiedniej melodii nauczyciel opowiada o losach jodły która została ścięta
-wspólne rozwiązywanie problemu „Co zrobić żeby nie wycinano jodeł w okresie świąt”.
12. Przypomnienie wiadomości o rzeczownikach i czasownikach.
13. Ćwiczenia gramatyczne- malowanie na kolor żółty czasowników a na czerwono
rzeczowników
-po końcowej pracy dzieci mogą wyciąć sobie gwiazdkę lub choinkę
Scenariusz lekcji muzyki
Temat: Znaki przedłużające czas trwania nut i pauz.
1.Cele edukacyjne:
a) kształcenia
Uczeń:
-zna pojęcia: kropka, łuk, fermata
- zna symbole znaków przedłużających czas trwania nut i pauz
b) umiejętności
Uczeń:
a)wyjaśnia znaczenie znaków przedłużających czas trwania nut i pauz
-potrafi rozróżnić zależność w relacjach czasowych pomiędzy wartościami z kropką i bez
-potrafi zrealizowć fermatę w określonym fragmencie piosenki
c) wychowania
-integruje się z grupą w czasie wspólnych działań muzycznych
-jest współodpowiedzialny za wykonanie zadań muzycznych
-ćwiczy pamięć i spostrzegawczość
-angażuje się w proces zdobywania wiedzy
2. Metody pracy:
-zabawa muzyczna
-problemowo-twórcza
-ćwiczenia doskonalące dykcję
- praca z tekstem
- słuchanie muzyki
-obserwacje
3. Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- „puzzle rytmiczne”, drzewko rytmiczne
-karty z nutami i pauzami
- karty ze znakami przedłużającymi czas trwania nut i pauz
-instrumenty perkusyjne
- tablica interaktywna
- odtwarzacz do płyt CD, pianino
-płyta CD- Rom
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, odpytanie uczniów, podanie tematu
lekcji.
2.Nawiązanie do poprzedniego tematu poprzez przeczytanie krótkiego tekstu o kruku
najpierw wolno, a potem szybko.
3.Przypomnienie poznanych wartości rytmicznych.
Faza realizacji:
1.Omówienie znaczenia kropki przy nucie:
–układnie z „puzzli rytmicznyh „drzewka rytmicznego oraz kolejnych wartości rytmicznych:
2.Układanie z „ puzzli” rytmów w metrum 2/4
3.Wyklaskiwanie i wytupywanie rytmów.
4.Wprowadzenie pojęcia łuku muzycznego- obserwowanie nut do pieśni „życzenie” i
zaznaczanie odpowiednich znaków.
5. Zapoznanie z określeniem i znakiem graficznym fermaty.
6. Zabawa muzyczna „Wesoła fermata”.
7. Praca w grupach: odgadywanie usłyszanych dźwięków instrumentów muzycznych,
układanie z „puzzli” wartości rytmicznych, rozpoznanie utworów muzycznych.
Faza podsumowująca:
1. Ocena aktywności uczniów.
2. Rozpoznawanie przez uczniów znaków przedłużających czas trwania nut i pauzutrwalenie.
3. Zadanie pracy domowej.

Podobne dokumenty