3. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

Transkrypt

3. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym
3. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym
Temat: Mleko i produkty mleczne
Cel: Zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem roli mleka
i produktów mlecznych.
Metody: praca z tekstem, rozmowa z dziećmi, zajęcia praktyczne
Środki dydaktyczne: wiersz o mleku i produktach mlecznych (załączony do scenariusza), plakat
z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci, kolorowe czasopisma ze zdjęciami różnych produktów
spożywczych, nożyczki, pudełko kartonowe lub inny pojemnik
Przebieg zajęć
1. Przeczytanie dzieciom wierszyka o mleku.
Jeśli chcesz zdrowym być, musisz często mleko pić:
Dwie lub trzy szklanki dziennie, by uśmiechać się promiennie.
Zamiast mleka możesz też biały, żółty serek jeść,
Także kefir i śmietankę oraz jogurt i maślankę,
Zawierają one wapń – to zaczarowany składnik,
Który sprawi, że Twe kości będą mocne do starości.
2. Pokazanie dzieciom plakatu z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci. Rozmowa z dziećmi na
temat mleka i jego przetworów: skąd pochodzi mleko, dlaczego dzieci powinny spożywać mleko
i przetwory mleczne, jaki ważny składnik zawiera mleko.
Dzieci wymieniają jak najwięcej przykładów produktów mlecznych. Wymieniają swoje ulubione
produkty mleczne.
3. Zajęcia praktyczne
• Praca z arkuszem: materiały pomocnicze do scenariusza „Mleko i produkty mleczne”.
Dzieci zaznaczają produkty zrobione z mleka.
• Zgadywanka: czy wylosowany produkt jest zrobiony z mleka?
Dzieci przynoszą z domu kolorowe czasopisma lub strony z czasopism ze zdjęciami różnych
produktów spożywczych, między innymi mleka i produktów mlecznych. Dzieci wycinają obrazki
z czasopism i wrzucają do kartonowego pudełka lub innego pojemnika. Powinno być jak najwięcej obrazków produktów, mogą się też powtarzać. Dzieci losują po jednym obrazku produktu
spożywczego i opisują ten produkt, określając, czy jest on mleczny czy nie. Po skończonej kolejce
zabawę można powtórzyć aż do wyczerpania zdjęć.
Instytucja realizująca:
Instytucja współfinansująca:
Partnerzy:

Podobne dokumenty