Konspekt lekcji wychowania fizycznego przeprowadzonej metodami

Transkrypt

Konspekt lekcji wychowania fizycznego przeprowadzonej metodami
Konspekt lekcji wychowania fizycznego przeprowadzonej metodami
aktywnymi dla klasy I b gimnazjum
Zadanie główne:
Doskonalenie techniki zagrywki piłki siatkowej sposobem górnym
Cele operacyjne w zakresie:
1. Sprawności motorycznej
Uczeń:
⦁
zwiększy szybkość reakcji,
⦁
poprawi technikę odbić piłki sposobem górnym i dolnym oburącz,
⦁
poprawi koordynację ruchową,
2. Umiejętności
Uczeń:
⦁
potrafi poprawnie wykonać zagrywkę sposobem górnym,
3. Wiadomości
Uczeń:
⦁
wie, które ćwiczenia wpływają na zwiększenie jego zdolności
koordynacyjnych,
⦁
dostrzega potrzebę zwiększania skuteczności zagrywki,
4. Usamodzielniania
Uczeń:
⦁
dobiera ćwiczenia doskonalące koordynację rąk i nóg,
⦁
uczestniczy w organizacji lekcji (wykonuje ćwiczenia przygotowujące
organizm do wysiłku i ćwiczenia rozluźniające),
⦁
angażuje się w doskonaleniu własnej sprawności,
⦁
oceni swoje umiejętności w zakresie zagrywki.
Metody realizacji zadań:
⦁
zadaniowa ścisła,
1
⦁
naśladowcza ścisła,
⦁
problemowa.
Metody nauczania ruchu:
⦁
metoda syntetyczna,
Formy organizacyjne ćwiczeń:
⦁
frontalna,
⦁
indywidualna,
⦁
grupowa
Metody wychowawcze:
⦁
metoda wpływu sytuacyjnego,
⦁
metoda wpływu społecznego
Metody przekazywania wiadomości:
⦁
pogadanka,
⦁
pokaz.
Czas lekcji: 45 minut
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba uczniów: 12
Przyrządy i przybory: piłki siatkowe, siatka, stoper (zegarek).
Czyności uczniów
Docelowe
Zadania
Część wstępna lekcji
Czynności nauczyciela
2
Metody
Zapoznanie się
z zadaniami
lekcji
⦁
słucha informacji
nauczyciela,
⦁
sprawdza gotowość uczniów
do zajęć,
⦁
przygotowuje się
do aktywnego,
świadomego
udziału w lekcji,
⦁
wskazuje na potrzebne
dyspozycje emocjonalnosprawnościowe,
⦁
sygnalizuje wszechstronność
i dostępność uprawiania
p.siatkowej w różnych
warunkach,
⦁
wyjaśnia konieczność
samooceny w celu
podniesienia swoich
umiejętności,
⦁
przypomina przepisy gry w
piłkę siatkową,
⦁
słucha informacji
podawanych
przez nauczyciela,
pogadanka
Część główna lekcji "A"
Przygotuje i
pobudzi
organizm do
wysiłku
⦁
⦁
wykona wymachy
i krążenia ramion,
podskoki,
wieloskoki,
krążenia tułowia,
wykona serię
cwiczeń
koordynujących
pracę rąk i nóg
wg własnego
pomysłu,
⦁
egzekwuje wykonanie
podanych przez siebie
ćwiczeń,
⦁
poleci wykonanie ćwiczeń
indywidualnych,
⦁
czuwa nad odpowiednim
tempem i rytmem
wykonywanych ćwiczeń,
zadaniowa
ścisła
Część główna lekcji "B"
Poprawia
technikę odbić
piłki sposobem
oburącz
dolnym
⦁
wykonuje odbicia
piłki sposobem
oburącz dolnym
po podaniu przez
partnera,
3
⦁
czuwa nad poprawnym
wykonaniem,
⦁
przypomina o najczęściej
popełnianych błędach odbicia
dolnego,
zadaniowa
ścisła
Kształtuje
koordynację
wzrokoworuchową
Doskonali
technikę
zagrywki
sposobem
górnym
⦁
odbija piłkę
sposobem
oburącz dolnym
w siadzie
klęcznym z
przejściem do
klęku (podanie
piłki wysokim
lukiem),partner nagranie piłki
płasko odbiciem
górnym,
⦁
oblicza własny
rekord odbić,
⦁
dokonuje
samooceny
poprzez
porównanie
własnego wyniku
z wynikami
kolegów,
⦁
obserwuje pokaz
nauczyciela,
⦁
wykonuje
zagrywkę
tenisową o ścianę
w odległości 3-5
m,
⦁
wykonuje
zagrywkę o ścianę
w zaznaczony na
niej kredą pas o
szerokości 1 m,
4
⦁
objaśnia sposób wykonania
ćwiczenia,
⦁
czuwa nad dokładnością
wykonania ćwiczenia,
⦁
wybiórczo sprawdza liczbę
odbić
⦁
demonstruje zagrywkę
sposobem górnym zwracając
uwagę na najczęściej
występujące błędy podczas
zagrywki tym sposobem,
zadaniowa
ścisła
naśladowcza
Kształtuje
szybkość
⦁
⦁
zagrywa piłkę
sposobem
tenisowym z
odległości 3-4 m
od siatki,
następnie dobiega
do siatki i wraca
na pozycję
wyjściową,
⦁
czuwa nad poprawnością
wykonania ćwiczenia,
⦁
koryguje błędy,
⦁
dzieli uczniów na 3-osobowe
grupy,
w ustawieniu 2:1
w odległości 4-5
m od siatki uczeń
zagrywa piłkę,
przebiega na
drugą stronę
siatki, ustawia się
za graczem
stojącym po
przeciwnej stronie
siatki, który
chwyta piłkę,
zagrywa, itd.
⦁
wyjaśnia zasady ćwiczenia,
5
zadaniowa
ścisła
Doskonali
technikę
zagrywki
sposobem
tenisowym
⦁
⦁
Wdraża się do
współpracy w
zespole
wykonuje 5
zagrywek do
partnera
(odległość 4-5 m
od siatki), po serii
zagrywek krok do
tyłu i ponownie 5
zagrywek,
⦁
poleca zaplanowane
ćwiczenie,
⦁
koryguje błędy przy
zagrywce,
⦁
dzieli uczniów na 6-osobowe
zespoły,
każdy z uczniów
należących do
drużyny
atakującej
kolejno, jeden za
drugim wykonuje
zagrywkę
tenisową.
Óbrońcy stojący
po przeciwnej
stronie siatki
starają się odebrać
piłkę sposobem
oburącz dolnym,
⦁
wyjaśnia zasady ćwiczenia i
zdobywania punktów przez
zespół: punkty przyznaje się
za:
⦁
dokonuje oceny
punktowej za
zagrywkę i
analizuje
popełnione błędy,
⦁
uczestniczy w 5minutowej grze
szkolnej (zespół
6- osobowy,
obowiązkowo
zagrywka
sposobem
tenisowym,
⦁
Poprawne odbicie
piłki oburącz
sposobem dolnym.
⦁
Nieudaną zagrywkę
przeciwnika
⦁
mierzy czas gry,
⦁
czuwa nad prawidłowym
przebiegiem sędziowania
(sędziuje uczeń niećwiczący
lub chętny),
⦁
dopinguje do aktywnego
współdziałania w zespole,
zadaniowa
ścisła
problemowa
Część końcowa lekcji
Uspokoi
organizm
⦁
wykona kilka
spokojnych
przebieżek
przeplatanych
ćwiczeniami
rozluźniającymi,
⦁
6
proponuje ćwiczenia
rozluźniające i oddechowe,
zadaniowa
ścisła
Pozna
celowość
stosowanych
ćwiczeń
oddechowych
Uświadomi
poziom
własnych
umiejętności
⦁
wykona ćwiczenia
oddechowe z
wykorzystaniem
piłek siatkowych
wg własnego
pomysłu,
⦁
⦁
przeanalizuje
braki w swoich
umiejętnościach,
⦁
⦁
zadaniowa
wyjaśnia potrzebę stosowania
ścisła
ćwiczeń oddechowych,
dyskusja
oceni i podsumuje postawę
pogadanka
uczniów na lekcji i postawę
podczas meczu,
zachęca uczniów do
samodzielnych działań, np.
różne odmiany piłki
siatkowej: siatkówka
plażowa.
Opracowanie: Joanna Zybura
7