pobierz konspekt

Transkrypt

pobierz konspekt
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
(łyżwiarstwo podstawowe)
Temat : Nauka podstawowych umiejętności łyżwiarskich
Prowadzący: Tomasz Kiepas
Cel ogólny: nauka jazdy na łyżwach.
Cele operacyjne:
Zadania z zakresu umiejętności i sprawności motorycznej:
- uczeń potrafi bezpiecznie upadać na lodzie,
- uczeń potrafi jechać do przodu na łyżwach oraz się zatrzymać,
- uczeń doskonali koordynację ruchową oraz równowagę.
Zadania wychowawcze:
- uczeń dba o bezpieczeństwo własne oraz współćwiczących,
Zadania z zakresu wiadomości :
- uczeń zna zasady bezpiecznego zachowania się na lodowisku.
Tok lekcji
Część
wstępna
Część
główna
nauczanie
elementu
Treść zadania
Czas
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie ilości ćwiczących oraz
gotowości do zajęć, podanie zadań lekcji, BHP na zajęciach,
3’
Rozgrzewka w miejscu wg toku klasycznego.
7’
1.„Chodzenie na łyżwach” trzymając się band.
2.Jw z próbą odpychania się NN lewą i prawą.
3’
3. Jazda do przodu – odbicia z wewnętrznej
krawędzi łyżwy, poślizg na płozie lub
zewnętrznej krawędzi. Przenoszenie ciężaru
ciała na NN wykonująca poślizg,
naprzemienna praca rąk.
4.Upadki- pokaz i objaśnienie bezpiecznego
upadku przez prowadzącego (siad skulony:
broda, ręce oraz kolana przyciągnięte do
8’
3’
Uwagi dotyczące
realizacji
Zwrócić uwagę na
warunki na
lodowisku oraz
przygotowanie
ćwiczących
Rozgrzewka na
„lądzie”.
Zachowanie
bezpiecznych
odległości.
Prawidłowa postawa
na łyżwach.
Ćwiczenie upadków
na prawą i lewą
stronę.
klatki piersiowej)
- upadek na własny sygnał oraz na sygnał
prowadzącego.
5.Hamowania:
- półpługiem : NN hamująca pod kątem 45’
wysunięta lekko do przodu, druga porusza
się zgodnie z kierunkiem ruchu.
- obunóż: uniesienie tułowia poprzez
wyprost NN i ustawienie ich prostopadle
wraz z obniżeniem środka ciężkości ciała.
- próby hamowania na sygnał własny,
a następnie prowadzącego.
„Zabawa w węża”- doskonalenie przez
ćwiczących jazdy przodem oraz
podstawowych odruchów na lodzie.
3’
2’
Pokaz i objaśnienie
prze n-la dwóch
rodzajów hamowań.
N-el jadąc tyłem w
zmiennym kierunku
jazdy ciągnie
uczniów
ustawionych w
rzędzie trzymających
się w pasie.
Ćwiczenia
przeznaczone dla
średnio zaawansowa
-nych.
Doskonalenie jazdy przodem: z krążeniami kończyn
górnych, na jednej NN ,z uniesieniem NN nad „pachołkiem”,
z przysiadami, pod poprzeczką, po slalomie, „beczki” w
jeździe przodem.
7’
Ćwiczący poruszają
się w jednym
ustalonym kierunku
jazdy.
Jazda dowolna
5’
Część III
końcowa
1.Psychofizyczne uspokojenie organizmu.
Zbiórka. Omówienie zajęć. Wyróżnienie najlepiej
ćwiczących. Pożegnanie.
2’
2’
Krótkie
przypomnienie zasad
BHP.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
(łyżwiarstwo podstawowe)
Temat : Nauka techniki jazdy tyłem oraz przekładanki w przód i w tył.
Prowadzący: Tomasz Kiepas
Cel ogólny: nauka podstawowych technik jazdy na łyżwach.
Cele operacyjne:
Zadania z zakresu umiejętności i sprawności motorycznej:
- uczeń potrafi jechać na łyżwach do tyłu,
- uczeń potrafi jechać przekładanka w przód i w tył.
- uczeń doskonali koordynację ruchową oraz równowagę.
Zadania wychowawcze:
- uczeń dba o bezpieczeństwo własne oraz współćwiczących,
Zadania z zakresu wiadomości :
- uczeń zna zasady bezpiecznego zachowania się na lodowisku.
Tok lekcji
Część
wstępna
Treść zadania
Czas
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie ilości ćwiczących oraz
gotowości do zajęć, podanie zadań lekcji, BHP na zajęciach,
3’
Rozgrzewka w miejscu wg toku klasycznego.
7’
Zabawa ożywiająca na lodzie „berek”
z przekazywaniem szarfy.
3’
Uwagi dotyczące
realizacji
Zwrócić uwagę na
warunki na
lodowisku oraz
przygotowanie
ćwiczących
Rozgrzewka na
„lądzie”.
Nie popychamy
kolegów, lekko
dotykamy, szybko
wstajemy po upadku.
Część
główna
nauczanie
elementu
1. Marsz po lodzie w przód.
2. Jazda przodem zakończona łukiem.
3. Przekładanka przodem- RR rozluźnione, tułów
wychylony lekko do przodu, jazda na wewnętrznych
krawędziach łyżew, naprzemienna praca NN.
Przeniesienie NN zewnętrznej skrzyżnie nad
wewnętrzna.
4’
5’
3’
4. Chód do tyłu na prostym odcinku ze spoglądaniem w
tył.
5. „Beczki” w jeździe tyłem, odwodzenie NN, a
następnie przyciąganie.
6. Jazda tyłem - NN ugięte w kolanach, rozkrok, odbicia
z wewnętrznej krawędzi łyżew, balansowanie ciałem,
tułów wychylony do tyłu.
7. Zatrzymanie w jeździe tyłem- jedna NN ustawiona
do tyłu prostopadle do kierunku jazdy oporuje
wewnętrzną krawędzią łyżwy.
8. Przekładanka tyłem- RR wewnętrzna wskazuje
kierunek jazdy, pierś zwrócona do środka koła, jedna
wewnętrzna NN odrywa się od lodu.
9. Zabawa w „młynek”- prowadzący w środku obraca
się wokół osi, trzyma za RR dwa rzędy ćwiczących.
Ćwiczący doskonalą jazdę przekładanką przodem.
Część III
końcowa
1.Psychofizyczne uspokojenie organizmu.
Zbiórka. Omówienie zajęć. Wyróżnienie najlepiej
ćwiczących. Pożegnanie.
Uczniowie ustawieni
w rzędach.
Zachowanie
bezpiecznych
odległości między
ćwiczącymi.
Ćwiczący ustawieni
w 2 rzędach, jazda
po łuku, wokół
„pachołków”
ustawionych w
półkolu.
Ustawienie w
rzędach.
Zachowanie
bezpiecznych
odległości między
ćwiczącymi.
5’
3’
5’
3’
2’
2’
Ćwiczący ustawieni
w rzędzie, jazda po
łuku tyłem.
Ćwiczący w 2
rzędach ustawieni po
obu stronach
prowadzącego w
przeciwnych
kierunkach.
Krótkie
przypomnienie zasad
BHP.