Wrażliwość i otwartość pracowników i pracowniczek urzędów

Transkrypt

Wrażliwość i otwartość pracowników i pracowniczek urzędów
Program warsztatów „Wrażliwość/otwartość pracowników i pracowniczek urzędów na
potrzeby osób odmiennych kulturowo”
Oprac. Małgorzata Seńków
Warszawa, 2013
Celem ogólnym warsztatów jest rozwijanie wrażliwości (otwartości) pracowników/pracowniczek urzędów na potrzeby osób odmiennych
kulturowo.
CELE OPERACYJNE
Po zakończeniu zajęć osoba uczestnicząca:
- zna najliczniejsze grupy/kraje pochodzenia osób odmiennych kulturowo w Polsce,
- jest bardziej otwarta na problemy, z którymi spotykają się w urzędzie osoby odmienne kulturowo,
- zna główne problemy/bariery, z którymi spotykają się obcokrajowcy przybywający do urzędów wraz z propozycją rozwiązania tych
problemów.
OP – osoba/y prowadząca/e
OU – osoba/y uczestnicząca/e
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
Przebieg/treści programowe (opis szczegółowy)
Czas
Metody
Niezbędne materiały
- burza mózgów,
- praca w parach,
- dyskusja
- papier flipchartowy,
- markery (min. 3-4
kolory),
- tablica (flipchart),
- cukierki (min. 20 sztuk
– 10 rodzajów po 2
sztuki),
- taśma papierowa,
- karteczki
samoprzylepne
Wprowadzenie
Cele:
- zapoznanie OU z założeniami warsztatu, przedstawienie tematyki zajęć,
- zapoznanie się OU,
- dookreślenie zasad regulujących pracę w grupie (stworzenie kontraktu),
- poznanie i weryfikacja oczekiwań OU.
1. Powitanie grupy (5 minut)
OP przedstawia się, a następnie podaje podstawowe informacje dotyczące celu
oraz tematyki zajęć,
2. Ustalenie zasad pracy w grupie – spisanie kontraktu (10 minut)
OP zadaje pytanie: jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby każdy/a z nas
czuł/a się na zajęciach dobrze i aby nasza praca przebiegała sprawnie? 45 min.
Następuje burza mózgów. OP spisuje na flipcharcie te zasady, które zostały
zaakceptowane przez całą grupę. Flipchart zostaje powieszony w widocznym
miejscu, tak aby w każdym momencie warsztatów OP oraz OU mogły do niego
powrócić.
3. Zapoznanie się OU (20 minut)
OU zostają podzieleni na dwuosobowe zespoły. Podział odbywa się poprzez
wylosowanie identycznych cukierków (w tym celu OP powinna przygotować
10 par cukierków). W milczeniu OU odnajdują swoją parę. Każda para
otrzymuje dwie kartki samoprzylepne oraz marker. OU piszą swoje imiona i
przyklejają samoprzylepne kartki do ubrań. OP informuje OU, iż powinni
opowiedzieć o sobie oraz dokładnie słuchać swojego partnera/partnerki, gdyż
zadanie będzie polegało na przedstawieniu na forum swojego rozmówcy/swojej
rozmówczyni. Następnie, pracując w parach, OU opowiadają o sobie przez 2
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
minuty. Po upływie 2 minut następuje zmiana. Po rozmowie w parach, każdy
przedstawia swojego rozmówcę/rozmówczynię na forum grupy, zaczynając
od następującego zdania „Chciałabym/chciałbym Wam przedstawić...”.
4. Przedstawienie oczekiwań (10 minut)
OP pokazuje OU papier flipchartowy, na którym zostały wcześniej spisane
oczekiwania OU. OP wyjaśnia, iż oczekiwania te zostały spisane z formularzy
wypełnianych podczas rekrutacji. Następnie OP pyta się OU, czy
w międzyczasie pojawiły się jeszcze jakieś oczekiwania. Jeżeli tak, zostają one
dopisane na flipcharcie. OP omawia przedstawione oczekiwania, zwracając
uwagę również na te, które nie dotyczą bezpośrednio planowanych warsztatów.
Cudzoziemiec w Polsce – czyli kto? Od migracji do integracji…
(przedstawienie najliczniejszych grup cudzoziemców w Polsce, celu pobytu)
Przed rozpoczęciem przedstawiania prezentacji osoba prowadząca wyjaśnia 45 min.
uczestnikom/uczestniczkom, że zawarte w prezentacji informacje będą
wykorzystywane w trakcie warsztatów. Trener/trenerka zachęca również osoby
uczestniczące do notowania najważniejszych informacji.
Przerwa
- wykład
- prezentacja
multimedialna,
- notesy dla OU,
- długopisy,
- pilot do laptopa
15 min.
Gra symulacyjna „Cudzoziemiec w urzędzie”
Cel ogólny:
- rozwijanie wrażliwości (otwartości) pracowników/pracowniczek urzędów na 90 min.
potrzeby osób odmiennych kulturowo
Cele szczegółowe:
- OU potrafi wcielić się w rolę osoby odmiennej kulturowo, która odwiedza
urząd;
- odgrywanie ról;
- dyskusja
- instrukcja z rolą dla
wszystkich OU (materiał
pomocniczy nr 1.;
I runda: 2 typy ról,
II runda: 2 inne typy ról);
- kartki A4,
- 10 chust do zasłaniania
oczu/twarzy,
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
- OU jest bardziej otwarty/a na problemy, z którymi spotykają się w urzędzie
osoby odmienne kulturowo i dąży do rozwiązania tych problemów.
Przebieg i struktura zajęć:
I. Faza realizacyjna: (1 h 10 min)
1) OP dzieli OU na dwie grupy. Podział odbywa się na podstawie odliczenia do
dwóch;
2) OP prosi „jedynki” o wyjście z sali. W tym czasie przekazuje „dwójkom”
instrukcję (na każdej z nich znajduje się inny numer). Z instrukcji wynika, że
akcja dzieje się w urzędzie, do którego przychodzi osoba odmienna kulturowo.
Każdy z urzędników/każda z urzędniczek powinna przyjąć jedną osobę, która
otrzymała instrukcję z takim samym numerem. Następnie po przywitaniu tej
osoby, zadaniem pracownika/pracowniczki urzędu jest zasłonięcie oczu (za
zgodą „obcokrajowca”) oraz przeprowadzenie osoby odmiennej kulturowo
przez określone „procedury”, obejmujące: dotknięcie klamki, podstemplowanie
„pisma” za pomocą palca oraz złożenie podpisu na papierze flipchartowym;
3) Po przekazaniu instrukcji osobom odgrywającym rolę urzędnika/urzędniczki
(„dwójkom”), OP przekazuje role „jedynkom”, które w tym czasie znajdują się
przed salą szkoleniową;
4) Po przekazaniu instrukcji i upewnieniu się, że zadania są dla wszystkich
zrozumiałe, osoby uczestniczące wcielają się w swoje role;
5) Po odegraniu scenek OP proponuje zamianę ról, przekazując zmodyfikowane
instrukcje;
6) OU ponownie wcielają się w role;
- farby,
- mokre chusteczki,
- papier flipchartowy,
- markery,
- 10 sznurków o długości
ok. 1 m,
- nożyczki (5 szt.),
- 10 kartek tekturowych
A4,
- dziurkacz
II. Faza końcowa: (20 min)
7) OP zadaje pytania: „Czy trudno było Wam się wcielić w rolę osoby
odmiennej kulturowo, która przychodzi do urzędu? Dlaczego?”; „Jak często
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
spotykacie się z wizytami cudzoziemców w swoich miejscach pracy? Jak
myślicie z czego to wynika?”; „W jaki sposób można wykorzystać zdobyte
podczas tego ćwiczenia doświadczenie w Waszej codziennej pracy?”
/Źródło: opracowanie własne na podstawie warsztatu, który miał miejsce 15 stycznia 2012 r.
podczas kursu trenerskiego „Weź kurs na wielokulturowość”, w ramach modułu
Funkcjonowanie cudzoziemców w państwie przyjmującym, osoby prowadzące: Zuzanna Rejmer,
dr Anna Zajenkowska/
Przerwa obiadowa
45 min.
Praca w grupach „Identyfikacja problemów, z jakimi spotykają się
obcokrajowcy w urzędach - propozycje rozwiązań”
Cel ogólny:
- stworzenie standardów obsługi w urzędzie osoby odmiennej kulturowo
Cele szczegółowe:
- OU potrafi wymienić główne problemy/bariery, z którymi spotykają się
obcokrajowcy przybywający do urzędów;
- OU potrafi identyfikować problemy, podczas wizyty osoby odmiennej
90 min.
kulturowo w urzędzie;
- OU potrafi wymienić propozycje rozwiązania tych problemów (standardy
obsługi).
Przebieg i struktura zajęć:
I. Faza realizacyjna: (1 h 15 min)
1) OP prosi każdą OU o wylosowanie jednej koperty z symbolem, a następnie
o dobranie się w grupy tak, aby w każdej grupie znalazły się osoby, które
otrzymały identyczne symbole. OU wykonują ćwiczenie w ciszy – w wyniku
podziału powstają 4 grupy pięcioosobowe;
- gorące kartki,
- praca w grupach,
- prezentacja,
- praca na forum
grupy
- koperty z symbolami
(4 rodzaje po 5 sztuk);
- kolorowe kartki
(4 różne, jasne kolory);
- długopisy (4 sztuki);
- papier flipchartowy;
- markety
(min. 4 sztuki, różne
kolory);
- taśma papierowa.
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
2) Następnie OP rozdaje wszystkim grupom po jednej kolorowej kartce oraz
mówi: „Waszym zadaniem jest wypisanie barier/problemów, z jakimi mogą
spotkać się obcokrajowcy przybywający do polskich urzędów. Zapiszcie jeden
problem, a następnie przekażcie kartkę kolejnej grupie, zgodnie z ruchem
wskazówek zegara. Na kartce otrzymanej od wcześniejszej grupy, starajcie się
zapisać problem, którego do tej pory nie zapisaliście na żadnej kolorowej kartce
podczas warsztatu”. Ćwiczenie jest powtarzane do momentu, aż OU zapiszą
wszystkie problemy/bariery, które zauważają;
3) Każda grupa prezentuje po jednym zapisanym problemie/barierze. W tym
czasie OP spisuje poszczególne pomysły na papierze flipchartowym. Ta część
ćwiczenia kończy się w momencie, gdy wszystkie pomysły zostaną zapisane na
flipcharcie;
4) OP przystępuje do podsumowania problemów/barier, z jakimi stykają się
obcokrajowcy przybywający do urzędów, zasygnalizowanych przez OU.
5) OP rozdaje OU papier flipchartowy i markery, mówiąc „Waszym zadaniem
jest
przedstawienie
propozycji
rozwiązań
poszczególnych
typów
barier/problemów, z jakimi borykają się cudzoziemcy przybywający do urzędu.
Po spisaniu propozycji rozwiązań, reprezentant/reprezentantka każdej grupy
przedstawi wyniki Waszej pracy na forum”;
6) Poszczególne grupy pracują nad propozycjami rozwiązania problemów
(standardami działania). Następnie grupy przedstawiają wyniki swoich działań
na forum.
II. Faza końcowa: (15 min)
8) OP podsumowuje propozycje przedstawione przez poszczególne grupy,
dopytując się, czy ktoś chciałby jeszcze coś dodać. Osoba prowadząca zadaje
również następujące pytania, które umożliwiają podsumowanie warsztatu: „Jak
Wam się wydaje, które z tych rozwiązań są możliwe i realne do wprowadzenia
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
od jutra? Które można by było wprowadzić za miesiąc? A które za rok?
Dlaczego? Od czego i od kogo to zależy?”
OP proponuje, aby przedstawione rozwiązania posłużyły jako standardy
obsługi. W tym celu proponuje, że przedstawione przez poszczególne grupy
propozycje zostaną spisane oraz wysłane do poszczególnych OU (sporządzona
lista kontaktów e-mail). Na zakończenie warsztatu OP robi zdjęcia flipchartom,
następnie je w domu spisuje i wysyła w formie maila do osób uczestniczących.
Źródło: opracowanie własne
Przerwa
15 min
Gra edukacyjna „Bingo wielokulturowości”
Cel ogólny:
- Przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat wielokulturowości
Cele szczegółowe: (uczestnik/uczestniczka potrafi):
- OU potrafi wymienić najliczniejsze grupy/kraje pochodzenia osób
odmiennych kulturowo w Polsce,
- OU potrafi wymienić przyczyny imigracji do Polski;
- OU potrafi aktywnie słuchać, tego co pozostałe OU mają do powiedzenia na 45 min.
dany temat.
Przebieg i struktura zajęć:
I. Faza realizacyjna: (35 min)
1) OP rozdaje OU kartki z grą „Bingo wielokulturowości”,
2) OP wyjaśnia zasady gry, mówiąc: „Waszym zadaniem jest uzyskanie
odpowiedzi na wszystkie pytania znajdujące się na kartkach, które przed chwilą
ode mnie otrzymaliście/otrzymałyście. W tym celu musicie znaleźć w grupie
- praca
indywidualna
i grupowa,
- gra dydaktyczna,
- dyskusja
- kopia gry „Bingo
wielokulturowości” dla
każdej OU (materiał
pomocniczy nr 2.)
- długopisy,
- trzy egzemplarze
książki o
wielokulturowości lub
inne nagrody
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
osobę, która udzieli Wam odpowiedzi na jedno z pytań. Czynność powtarzacie
do momentu, aż zbierzecie i zapiszecie na kartce odpowiedzi na wszystkie
pytania. Gdy zostaniecie przez inne OU poproszeni/poproszone o udzielenie
odpowiedzi na któryś z punktów znajdujących się na kartce z grą, starajcie się
udzielić innej informacji niż ta, którą macie zapisaną u siebie. Każda osoba,
która uzyska odpowiedzi na wszystkie pytania powinna krzyknąć BINGO,
a następnie usiąść i czekać, aż reszta OU będzie miała uzupełnione wszystkie
pola na kartce z grą. „Trzy pierwsze osoby, które zebrały odpowiedzi na
wszystkie pytania otrzymają książki dotyczące wielokulturowości”.
3) OU przystępują do gry;
4) Po zebraniu przez wszystkich odpowiedzi na pytania, OP mówi o tym, jak
będzie przebiegała dalsza część zajęć: Będziemy się teraz starali/starały
wspólnie omówić możliwe odpowiedzi na poszczególne pytania. Zacznijmy od
pytania dotyczącego definicji imigracji. Jaką odpowiedź wpisaliście w polu z
tym pytaniem?”;
6) OP prosi ochotników/ochotniczki o przeczytanie odpowiedzi, jakie mają
zapisane na swoich kartkach. OP prosi OU o krótkie komentarze do informacji,
jakie otrzymali/zapisali, a następnie prosi kolejne osoby o podzielenie się
swoimi odpowiedziami. Czynność jest powtarzana do momentu, aż na forum
zostaną zebrane i omówione odpowiedzi na wszystkie pytania;
II. Faza końcowa: (10 min)
7) OP zadaje pytanie: „Na które z wymienionych pytań najtrudniej było Wam
odpowiedzieć? Które pytanie przysporzyło Wam najwięcej problemów?
Dlaczego?”
8) Skąd czerpiemy informacje na temat wielokulturowości?
9) W jaki sposób możemy zweryfikować pozyskiwane w ten sposób dane?
/Źródło: Opracowanie własne na podstawie ćwiczenia „Bingo praw”, Kompas. Edukacja
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
o prawach
człowieka
w
pracy
z
młodzieżą,
i młodzieży SZANSA, CODN, str. 78-80, Warszawa 2005/
Stowarzyszenie
dla
dzieci
„Sieć powiązań”
Cel ogólny:
- rozwijanie wrażliwości (otwartości) na potrzeby osób odmiennych kulturowo.
Cele szczegółowe:
- OU zna podobieństwa między różnymi grupami kulturowymi,
- OU jest świadoma współzależności wszystkich jednostek w społeczeństwie
(i konieczności współpracy między nimi).
Przebieg i struktura zajęć:
I. Faza realizacyjna (30 min):
1) OP prosi OU o wylosowanie jednej z klisz (oraz o nieotwieranie ich),
2) OP wyjaśnia zasady, mówiąc: „Każdy/każda z Was wylosował krótką
charakterystykę jakiejś postaci.” Na tablicy flipchartowej OP zapisuje zdanie:
Jestem podobny/a do..... bo....... „Waszym zadaniem jest uzupełnienie tego
zdania. W pierwszej części powinniście podać wylosowaną postać, w drugiej
natomiast podobieństwo między sobą a tą osobą. Kolejność wypowiadania się
będzie wyznaczał kłębek, który będziemy między sobą przekazywać/rzucać.
Każda OU, która otrzyma wełnę, powinna owinąć ją wokół palca, a następnie
po swojej wypowiedzi, przekazać dalej.” Aby ułatwić zadanie OP zaczyna od
postaci, którą sama wylosowała.
3) OP przekazuje kłębek kolejnej osobie. Następne osoby powtarzają te same
czynności. Zadanie jest wykonywane do momentu, aż wszystkie OU otrzymają
kłębek i wypowiedzą się na temat podobieństw do wylosowanej postaci,
4) Po wypowiedzeniu się przez wszystkie OU, OP prosi grupę o podniesienie
45 min.
- gra edukacyjna,
- dyskusja
- kartki z
charakterystykami
postaci, zwinięte w
pudełkach po kliszy
(materiał pomocniczy
nr 3.)
- kłębek wełny,
- papier flipchartowy,
- marker
- torba
fotograficzna/worek
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
rąk do góry, aby można się było przyjrzeć powstałej sieci,
5) OP prosi OU o położenie sieci na ziemi, a następnie przeprowadza ćwiczenie
polegające na wyjściu z ról, czyli mówi: „A teraz proszę Was o zwinięcie klisz
z postaciami oraz o wrzucenie ich do torby fotograficznej/worka. Dzięki temu
będziecie mogli/mogły skupić się na omawianiu ćwiczenia”,
II. Faza końcowa (15 min)
6) Osoba prowadząca zadaje pytania:
- jak się czuliście/czułyście podczas ćwiczenia?
- czy łatwo było znaleźć podobieństwa z postaciami z kartek?
- czym jest dla was i co symbolizuje sieć pomiędzy nami?
- czy kiedykolwiek zastanawialiście/zastanawiałyście się nad podobieństwami
między sobą, a osobami odmiennymi kulturowo, z którymi spotykacie się
w życiu prywatnym lub zawodowym?
- w jaki sposób można przełożyć sieć powiązań na życie osobiste oraz
zawodowe? W jaki sposób zdobyte w tym ćwiczeniu doświadczenie możecie
przełożyć na kontakt z drugą osobą?
/Źródło: opracowanie własne na podstawie Pawlęga M. (red.), Przeciwdziałanie dyskryminacji.
Pakiet edukacyjny dla trenerów i trenerek, Lambda, Warszawa 2005, str. 107-108/
Ewaluacja i zakończenie zajęć.
I. Faza realizacyjna: (30 min)
1) OP rozkłada pocztówki/obrazki dotyczące wielokulturowości, a następnie
45 min.
prosi, aby każda OU wybrała jedną pocztówkę/obrazek.
2) OP informuje, że wybrane obrazki mają posłużyć do podsumowania
warsztatów przez każdą osobę uczestniczącą.
3) OP prosi pierwszą osobę po lewej stronie o to, aby rozpoczęła.
4) OU wypowiadają swoje przemyślenia i spostrzeżenia zgodnie z ruchem
- pocztówki/obrazki
dotyczące
wielokulturowości
(ok. 40 sztuk),
- ankieta ewaluacyjna,
- długopisy,
- kartka papieru
flipchartowego z listą
wybranych publikacji,
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
wskazówek zegara.
5) Na zakończenie OP wybiera pocztówkę oraz uzasadnia wybór,
przedstawiając swoje odczucia i wrażenia dotyczące warsztatów.
II. Faza końcowa: (15 min)
6) OP przekazuje OU ankiety ewaluacyjne z prośbą o ich wypełnienie.
7) OP dziękuje OU za udział w warsztacie oraz zachęca do zgłębiania tematyki
dotyczącej wielokulturowości. OP pokazuje wcześniej przygotowany papier
flipchartowy z wybranymi publikacjami dotyczącymi tej tematyki. Pokrótce
charakteryzuje poszczególne książki.
8) Wręczenie zaświadczeń o udziale, materiałów itp.
które dotyczą
wielokulturowości
Łączny czas: 8h
LITERATURA
uzupełniające źródła informacji dla OP:
1) Lipińska M. (red.), Warsztaty kompetencji międzykulturowych – podręcznik dla trenerów, Universitas Varsoviencis, Warszawa 2008;
2) Kamińska A. (red.), Wybierz różnorodność, promowanie postaw antydyskryminacyjnych w organizacji, szkole i miejscu pracy,
Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „Mikuszewo”, Mikuszewo 2007;
3) Czerniejewska I., Poznajmy się. Różnorodność. Zrozumienie. Otwartość. Scenariusz warsztatu i materiały dla nauczycieli do warsztatu
„Poznajmy się”, Ambasada Brytyjska, Warszawa 2007
4) Branka M., Cieślikowska D. (red.), Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski, Villa Decius, Kraków 2010;
5) Chmielecka A., Krywoszejew B. (red.), E-podręcznik trenerski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 2011
uzupełniające źródła informacji dla OU:
1)
2)
3)
4)
Frelak J., Klaus W., Integracja uchodźców w Polsce. Rekomendacje i dobre praktyki, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2007;
Klaus W. (red.), Sąsiedzi czy intruzi? O dyskryminacji cudzoziemców w Polsce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Warszawa 2010;
Chmielecka A. (red.), Od migracji do integracji – Vademecum, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 2012;
Mikulska A., Patzer H. (red.), Bieg przez płotki – Bariery na drodze do integracji migrantów w Polsce, Helsińska Fundacja Praw
Człowieka, Warszawa 2012
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
Materiał pomocniczy nr 1.: Gra symulacyjna „Cudzoziemiec w urzędzie”
I runda
Zadanie dla grupy 1 („Jedynki”)
Jesteście osobami odmiennymi kulturowo, które przybywają do urzędu w celu załatwienia konkretnej, bardzo istotnej dla Was sprawy,
polegającej na złożeniu pisma. Aby tego dokonać, zostaniecie zaraz wpuszczeni do urzędu. Każdy z Was powinien znaleźć
urzędnika/urzędniczkę, z identycznym numerem, jak ten który Wam nadano. Słuchajcie co urzędnik/urzędniczka ma Wam do powiedzenia. Ze
względu na to, iż osoba ta posługuje się innym językiem, komunikuj się bez używania słów.
Zadanie dla grupy 2 („Dwójki”)
Twoim zadaniem jest przeprowadzenie osoby odmiennej kulturowo przez procedury panujące w urzędzie. Celem tej osoby jest załatwienie
sprawy w urzędzie. Aby odpowiednio przyjąć tę osobę przygotuj dla siebie odpowiednie stanowisko pracy (z numerem jaki otrzymałeś/łaś na tej
kartce). Przywitaj osobę, która do Ciebie przyjdzie, we właściwy dla Ciebie sposób. Następnie zasłoń oczy osobie, która do Ciebie przyszła (za
jej zgodą), tłumacząc iż nie może oglądać tego, co się dzieje w urzędzie (wszystkie pomieszczenia i dane urzędowe są ściśle tajne). Kolejnym
etapem będzie przeprowadzenie osoby odmiennej kulturowo przez określone „procedury”, obejmujące: dotknięcie klamki, podstemplowanie
„pisma” za pomocą palca oraz złożenie podpisu na papierze flipchartowym. Nie wyręczaj osoby, z którą współpracujesz (wszystkie procedury
powinny zostać przez nią same wykonane).
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
II runda
Zadanie dla grupy 1 („Jedynki”)
Jesteście osobami odmiennymi kulturowo, które przybywają do urzędu w celu załatwienia konkretnej, bardzo istotnej dla Was sprawy,
polegającej na złożeniu pisma. Aby tego dokonać, zostaniecie zaraz wpuszczeni do urzędu. Każdy z Was powinien znaleźć
urzędnika/urzędniczkę, z identycznym numerem, jak ten który Wam nadano. Słuchajcie co urzędnik/urzędniczka ma Wam do powiedzenia. Ze
względu na to, iż osoba ta posługuje się innym językiem, komunikuj się bez używania słów.
Zadanie dla grupy 2 („Dwójki”)
Twoim zadaniem jest przeprowadzenie osoby odmiennej kulturowo przez procedury panujące w urzędzie. Celem tej osoby jest załatwienie
sprawy w urzędzie. Aby odpowiednio przyjąć tę osobę przygotuj dla siebie odpowiednie stanowisko pracy (z numerem jaki otrzymałeś/łaś na tej
kartce). Przywitaj osobę, która do Ciebie przyjdzie, we właściwy dla Ciebie sposób. Następnie zasłoń oczy osobie, która do Ciebie przyszła (za
jej zgodą), tłumacząc iż nie może oglądać tego, co się dzieje w urzędzie (wszystkie pomieszczenia i dane urzędowe są ściśle tajne). Kolejnym
etapem będzie przeprowadzenie osoby odmiennej kulturowo przez określone „procedury”, obejmujące: wycięcie kółka z papieru,
przedziurkowanie kółka i zawieszenie go na sznurku, napisanie swojego imienia na kółku oraz powieszenie kółka w wyznaczonym miejscu. Nie
wyręczaj osoby, z którą współpracujesz (wszystkie procedury powinny zostać przez nią same wykonane).
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
Materiał pomocniczy nr 2
Kartka z grą „Bingo wielokulturowości”
Przykład czynnika wypychającego z kraju
emigracji
Kraj pochodzenia najliczniejszej grupy
obcokrajowców
w Polsce
Emigracja to...
Przykład cechy charakterystycznej imigracji do
Polski
Przykład problemu, z jakim spotykają się
cudzoziemcy
w urzędzie wraz z propozycją rozwiązania tego
problemu
Pobyt tolerowany to...
Imigracja to...
Przykład czynnika przyciągającego do kraju
imigracji
Integracja to...
Jeden z wymiarów integracji
Asymilacja to...
Główny cel wizyt osób odmiennych kulturowo
w urzędach
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013
Materiał pomocniczy nr 3
Kartki z charakterystykami postaci do warsztatu „Sieć powiązań”:
ojciec na urlopie wychowawczym
osoba na wózku inwalidzkim
osoba bezrobotna
obywatel Rosji, mieszkający w Polsce
Romska uczennica gimnazjum
Chińczyk pracujący w polskiej fabryce
uchodźca z Czeczenii
żołnierz służby zasadniczej
Wietnamczyk, który od 19 lat mieszka w Polsce
bezdomny robotnik
nielegalny imigrant z Afryki
mężczyzna z Turcji, mieszkający w Polsce
białoruski student
obywatelka Mongolii, będąca pracownikiem naukowym w Polsce
imigrant z Azji sprzedający ubrania na stadionie
obywatel Stanów Zjednoczonych, przebywający na wyjeździe
służbowym w Polsce
Ukrainka, która pracuje w Polsce
kucharz z Indii
notorycznie uciekający z domu skinhead
wykwalifikowana kobieta z Europy Zachodniej, mieszkająca w Polsce
Scenariusz powstał w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości
kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w scenariuszu.
Copyright © Helsińska Fundacja Praw Człowieka 2013